- Hem
- Eredivisie
- Go Ahead Eagles
- Spelschema
Go Ahead Eagles spelschema 2026/27
Eredivisie · alla 34 matcher med datum, tid och svårighetsgrad
Go Ahead Eagles har 24 matcher kvar av Eredivisie 2026/27 — 12 hemma och 12 borta (hittills 3 vinster, 5 oavgjorda och 2 förluster på 10 matcher). Nästa match är borta mot Cambuur lör 31 okt 21:00. Enligt vår svårighetsgrad har Go Ahead Eagles ligans tuffaste återstående schema. Tuffast blir december, lättast maj.
Alla matcher 2026/27
V/O/F = Go Ahead Eagles chans till vinst, oavgjort och förlust. modell = modellens prognos inför matchen, annars vår skattning ur lagens xG.
augusti 2026
- 4–1 V
- 2–2 O
- 3–1 V
- 2–5 F
september 2026
- 3–3 O
- 1–1 O
- 1–1 O
oktober 2026
- 3–3 O
- 1–4 F
- 3–2 V
november 2026
- MedelV 40 % · O 23 % · F 37 %
- LättV 59 % · O 21 % · F 20 %
- SvårV 23 % · O 20 % · F 57 %
december 2026
- SvårV 26 % · O 22 % · F 52 %
- MedelV 35 % · O 24 % · F 41 %
- SvårV 29 % · O 21 % · F 50 %
januari 2027
- MedelV 40 % · O 23 % · F 37 %
- SvårV 31 % · O 23 % · F 47 %
- Ganska lättV 49 % · O 22 % · F 29 %
- Ganska lättV 49 % · O 23 % · F 28 %
februari 2027
- LättV 57 % · O 21 % · F 22 %
- Mycket svårV 22 % · O 20 % · F 59 %
- Ganska lättV 47 % · O 22 % · F 31 %
mars 2027
- Ganska lättV 48 % · O 23 % · F 30 %
- SvårV 24 % · O 21 % · F 55 %
- Mycket svårV 20 % · O 20 % · F 60 %
april 2027
- MedelV 39 % · O 23 % · F 38 %
- MedelV 40 % · O 22 % · F 38 %
- Ganska lättV 49 % · O 23 % · F 28 %
maj 2027
- SvårV 29 % · O 22 % · F 49 %
- LättV 51 % · O 23 % · F 26 %
- MedelV 43 % · O 24 % · F 34 %
- Ganska lättV 50 % · O 22 % · F 28 %
Go Ahead Eagles i siffror
Frågor om spelschemat för Go Ahead Eagles
När spelar Go Ahead Eagles nästa match?
Go Ahead Eagles spelar nästa match borta mot Cambuur lör 31 okt 21:00.
Hur många matcher har Go Ahead Eagles kvar 2026/27?
Go Ahead Eagles har 24 matcher kvar i Eredivisie 2026/27: 12 hemma och 12 borta. 10 matcher är spelade.
Vilken match blir tuffast för Go Ahead Eagles?
Enligt vår svårighetsgrad blir det borta mot Twente den 20 mars (mycket svår). Lättast på pappret är hemma mot Fortuna Sittard den 22 november.
Hur tufft är spelschemat för Go Ahead Eagles jämfört med resten av Eredivisie?
Go Ahead Eagles har det tuffaste återstående schemat av alla 18 lag i Eredivisie.
Hur räknas svårighetsgraden?
Svårighetsgraden mäter motståndet, inte Go Ahead Eagles självt: hur många poäng ett genomsnittslag i Eredivisie kan räkna med mot samma motståndare på samma plan, utifrån lagens förväntade mål (xG) för och emot i år. Matcherna delas in i fem nivåer, från Lätt till Mycket svår. Vinstchansen bredvid är Go Ahead Eagles egen — modellens prognos när den finns (cirka en vecka före matchen), annars vår skattning.