01 · 2 ben
Trygg
- Seger Lincoln City51%
- Under 3,5 mål74%
ChampionshipSincil Bank, Lincoln17°0,1 mm17 km/h
Read in EnglishMarcus Johansson · · Analys ur matchmodellen · Så funkar prognoserna
Tittar vi på de senaste inbördes mötena mellan Lincoln City och Blackburn Rovers, finns det inte mycket att hämta — det är för lite underlag för att väga tyngre än respektive lags nuvarande form och de förväntade målen. Lincoln har visat en tendens att spela låg försvarslinje och satsa på direkta omställningar. Detta kan ställas mot Rovers mer bollinnehavsbaserade och kontrollerade spelstil, där gästerna söker att dominera spelet på motståndarnas offensiva planhalva.
Trots Blackburns övertag i poängligan med fyra poäng mot Lincolns tre, är det hemmalaget som sticker ut i statistiken över förväntade poäng. Lincoln ligger på 4.3 i xPoints jämfört med Blackburns 2.8, vilket tyder på att de kanske har haft otur eller ineffektivitet hittills. Även om Lincolns xGA på 2.0 per match är oroväckande, är det deras offensiva potential — med 1.54 förväntade mål mot Blackburns 1.06 — som kan komma att bli avgörande.
Modellen pekar på Lincoln som favorit med 51% sannolikhet att vinna, medan Blackburn endast får 23%. Det troligaste resultatet är 1-1 (12%), men med Lincolns något högre offensiva kapacitet jämfört med Blackburn, finns det en tydlig möjlighet att matchen tippar över till hemmalagets fördel med 1-0 eller 2-1 som realistiska utfall. Med modellen som stöd lutar det mot under 2,5 mål och att båda lagen gör mål är knappt 50/50.
För den som letar efter spelvärde, finns det ett intressant sådant hos Betsafe, Betsson och Nordicbet där Lincolns vinst till odds 2.28 ger ett övervärde på 16% enligt modellens 51% vinstsannolikhet. Detta gör det till ett lockande spel inför matchen.
01 · 2 ben
02 · 3 ben
03 · 4 ben
Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).
| Spelbolag | 1 · Lincoln City | X | 2 · Blackburn Rovers |
|---|---|---|---|
| Bet365 | EV+ 27% 2.50 | 3.40 | 2.50 |
| Betsafe | EV+ 13% 2.22 | 3.40 | 3.15 |
| Betsson | EV+ 13% 2.22 | 3.40 | 3.15 |
| Nordicbet | EV+ 13% 2.22 | 3.40 | 3.15 |
| Pinnacle | EV+ 16% 2.28 | 3.43 | 3.10 |
Odds uppdaterade 31 aug. 08:27
2.27 → 2.28
3.44 → 3.43
3.10 → 3.10
1.91 → 1.93
Pinnacle · 3 noterade prislägen · 2026-08-30 → 2026-08-31 · fast skala 5 procentenheter
Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).
Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.
Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.
| Performance | Lincoln City | Blackburn Rovers |
|---|---|---|
| Points | 3 | 4 |
| xPoints | 4.3 | 2.8 |
| xG per match | 1.4 | 0.77 |
| xGA per match | 2 | 1.7 |
| xG within 8s of winning the ball | 0.14 | 0.03 |
| xGA within 8s of losing the ball | 0.27 | 0.11 |
| Playing style | Lincoln City | Blackburn Rovers |
|---|---|---|
| Build-up efficiency | 0.36 | 0.29 |
| Field tilt | 0.2 | 0.37 |
| xT per match | 0.97 | 0.9 |
| xTA per match | 1.3 | 1.4 |
| Won balls, offensive half | 30 | 17 |
| Pressing intensity | 0.26 | 0.24 |
| Pressing efficiency | 0.28 | 0.25 |
| Pressing efficiency, offensive half | 0.28 | 0.21 |
| Entries into the box per match | 14 | 10 |
| Entries into the box against | 20 | 15 |
| Pass completion % | 0.58 | 0.76 |
| Pass completion % under pressure | 0.53 | 0.73 |
| Passes per match | 151 | 335 |
| Passes against per match | 434 | 472 |
| Switches of play per match | 18 | 35.8 |
| Long balls per match | 29 | 38 |
| Set pieces | Lincoln City | Blackburn Rovers |
|---|---|---|
| xG from free kicks | 0.22 | 0 |
| Corners per match | 5 | 3.4 |
| Corners against per match | 7.3 | 6.1 |
| xG per corner | 0.04 | 0.04 |
| xGA per corner against | 0.03 | 0.02 |
| First touch, offensive corners % | 0.27 | 0.2 |
| First touch, defensive corners % | 0.45 | 0.44 |
| Other | Lincoln City | Blackburn Rovers |
|---|---|---|
| Throw-in control | 0.67 | 0.73 |
| Målvakterna | George Wickens (Lincoln City) | Tom Joseph Atcheson (Blackburn Rovers) |
|---|---|---|
| Räddningar | 16 | 7 |
| Räddnings-% | 76% | 100% |
| xG-förhindrat | 54% | 100% |
| Ingripanden | 0 (0%) | 0 (0%) |
Lincoln City är favoriten med 51% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Lincoln City 51%, oavgjort 26%, Blackburn Rovers 23%.
Troligast slutar matchen 1-1 (12% sannolikhet).
Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 48% mot under 52%.
Chansen att båda lagen gör mål ligger på 52%.
Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.
Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.
Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.