ChampionshipDeepdale, Preston16°0,9 mm22 km/h

    Read in English
    Preston North EndPreston North EndBollinnehav & kontroll
    vs
    Blackburn RoversBlackburn RoversBollinnehav & kontroll
    Modellens tips: 2 · Blackburn Rovers (43%)

    Preston North EndBlackburn Rovers · Championship

    1 · Preston North End 30%X 28%43% Blackburn Rovers · 2

    Analys: Preston North EndBlackburn Rovers

    Anna Karlsson · · Datadriven förhandstitt · Så funkar prognoserna

    Preston North End har mycket att bevisa när de möter Blackburn Rovers, särskilt med tanke på deras fyra raka förluster. Den mest intressanta frågan är om deras bollinnehav kan bryta mönstret av nederlag. Blackburn, å sin sida, kommer med självförtroende efter att ha vunnit de senaste tre inbördes mötena mellan lagen, något som gör dem till favoriter i många ögon.

    Trots att Blackburn är favoriter enligt modellen, med 43% sannolikhet att vinna, visar siffrorna på planen en annan bild. Preston har överträffat Blackburn i förväntade mål, både offensivt och defensivt, vilket kan indikera att deras spelstil kanske är mer effektiv än resultaten antyder. De har i genomsnitt 1.0 xG per match jämfört med Blackburns 0.77, och deras defensiva siffror är också något bättre.

    När det kommer till förväntade poäng har Preston faktiskt ett övertag med 3.3 mot Blackburns 2.8. Trots att de ännu inte har lyckats översätta detta till faktiska poäng kan dessa siffror ge en strimma hopp.

    Matchen förväntas bli målsnål, med bara 39% sannolikhet för över 2,5 mål. Modellen pekar mot resultat som 1-1 eller 0-1, vilket tyder på en defensivt präglad match. Om Preston kan utnyttja sitt bollinnehav och konvertera sina förväntade mål till faktiska mål finns chansen att bryta den negativa trenden.

    Modellens tips är Blackburn Rovers för seger, vilket får stöd av deras imponerande inbördes svit mot Preston. Men att underskatta Preston baserat på deras xG-statistik kan visa sig farligt för de som helt litar på gästernas vinnande form.

    Preston North EndPreston North End
    Form WLLLL
    Ligaranking xG #20xGA #9xT #18xP/match #18Points #23
    Nyckelspelare
    • Alfie Sean DevineRWxG 0,07 · xT 0,15
    • Andrew HughesLWBxG 0,01 · xT 0,09
    • Liam LindsayCBxG 0,18 · xT 0,04
    Blackburn RoversBlackburn Rovers
    Form WLDWL
    Ligaranking xG #23xGA #17xT #17xP/match #21Points #13
    Nyckelspelare
    • Andri Lucas GuðjohnsenCAMxG 0,32 · xT 0,09
    • Todd CantwellCMxG 0,08 · xT 0,01
    • Kristi Julian MontgomeryCMxG 0,05 · xT -0,01

    Matchprognos: Preston North EndBlackburn Rovers

    Predikterad resultatmatris

    Blackburn Rovers
    Preston North End
    0
    1
    2
    3
    4+
    0
    0–010.8%
    0–112.2%
    0–27.6%
    0–33.0%
    0–4+1.2%
    1
    1–010.6%
    1–113.7%
    1–28.0%
    1–33.2%
    1–4+1.3%
    2
    2–05.8%
    2–17.0%
    2–24.2%
    2–31.7%
    2–4+0.7%
    3
    3–02.0%
    3–12.5%
    3–21.5%
    3–30.6%
    3–4+0.2%
    4+
    4+–00.7%
    4+–10.8%
    4+–20.5%
    4+–30.2%
    4+–4+0.1%
    Sannolikhet per slutresultat. Rader = hemmamål, kolumner = bortamål.

    Troligaste resultaten

    1. 1.1-114%
    2. 2.0-112%
    3. 3.0-011%
    4. 4.1-011%
    5. 5.1-28%
    Förväntade mål
    1,061,20
    Båda lagen gör mål
    46%

    Över/under mål

    Förväntade mål: 2,3
    Under 2,561%
    @1.84EV+5%
    Över 2,539%
    @2.10

    01 · 2 ben

    Trygg

    • Dubbelchans Blackburn Rovers eller oavgjort (X2)68%
    • Under 3,5 mål81%

    Kombinerad sannolikhet

    55%

    Skäligt odds

    1.81

    Två ben som drar åt samma håll — sannolikheten är räknad exakt ur resultatmatrisen, inte multiplicerad.

    02 · 3 ben

    Balanserad

    • Dubbelchans Blackburn Rovers eller oavgjort (X2)68%
    • Under 2,5 mål61%
    • Mathias Jørgensen gör mål20%

    Kombinerad sannolikhet

    Skäligt odds

    Hela kupongen prissätts gemensamt via 20 000 simulerade matcher — målskytten samspelar med resultat och målantal, aldrig naiv multiplikation.

    03 · 4 ben

    Djärv

    • Båda lagen gör mål46%
    • Över 2,5 mål39%
    • Lewis Norman Dobbin gör mål26%
    • Lewis Travis får kort25%

    Kombinerad sannolikhet

    Skäligt odds

    Målfesten: båda lagen nätar och minst tre mål, plus matchens troligaste målskytt och kortkandidat — allt prissatt gemensamt via 20 000 simulerade matcher.

    Odds & spelvärde

    Modellens värdespel

    Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).

    • 2 · Blackburn Rovers43% sannolikhet@2.98PinnacleEV+28%referensodds
    • 2 · Blackburn Rovers43% sannolikhet@2.95BetsafeEV+27%referensodds
    • 2 · Blackburn Rovers43% sannolikhet@2.95BetssonEV+27%referensodds
    Spelbolag1 · Preston North EndX2 · Blackburn Rovers
    Bet3652.553.20
    EV+ 13%
    2.63
    Betfair Exchange2.723.401.10
    Betsafe2.383.30
    EV+ 27%
    2.95
    Betsson2.383.30
    EV+ 27%
    2.95
    Nordicbet2.383.30
    EV+ 27%
    2.95
    Pinnacle2.383.37
    EV+ 28%
    2.98

    Odds uppdaterade 3 sep. 05:16

    Oddsrörelser

    1-4 %
    42 %37 %

    2.482.38

    X+2 %
    31 %26 %

    3.293.37

    2+3 %
    35 %30 %

    2.892.98

    Över 2,5-4 %
    50 %45 %

    2.071.98

    Pinnacle · 2 noterade prislägen · 2026-09-02 → 2026-09-03 · fast skala 5 procentenheter

    Statistik

    Inbördes möten

    4 matcher
    Preston North End 0Oavgjort 1Blackburn Rovers 3
    Mål: 25 (⌀ 1,8)

    Head-to-head based on Championship data since 2023.

    Nyckelfakta

    • Blackburn Rovers har vunnit 3 raka inbördes möten mot hemmalaget
    • Preston North End på 4 raka förluster
    xG & xGA per match — 3-matchers glidande medelvärde

    Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).

    Preston North End
    Blackburn Rovers
    När mål görs och släpps in 2026
    Preston North End (26)
    Blackburn Rovers (55)
    Passningsnätverk

    Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.

    Preston North End
    Liam Lindsay: 88 passningar, xT 0.1LindsayAlfie Sean Devine: 83 passningar, xT 0.41DevineJordan Storey: 82 passningar, xT 0.1StoreyAli Mccann: 76 passningar, xT 0.17MccannLéo Patrick Pierre Leroy: 69 passningar, xT 0.07LeroyAndrew Hughes: 63 passningar, xT 0.14HughesDaniel Lønne Iversen: 57 passningar, xT 0.09IversenJordan Thompson: 45 passningar, xT 0.22ThompsonHarry Clarke: 40 passningar, xT 0.04ClarkeOdeluga Joshua Offiah: 39 passningar, xT 0.02OffiahDelano Burgzorg: 36 passningar, xT -0.01Burgzorg
    Blackburn Rovers
    Sean Mcloughlin: 154 passningar, xT 0.18McloughlinTom Joseph Atcheson: 108 passningar, xT 0.2AtchesonRyan Alebiosu: 99 passningar, xT 0.77AlebiosuKristi Julian Montgomery: 81 passningar, xT -0.07MontgomeryBalazs Toth: 80 passningar, xT 0.07TothTodd Cantwell: 71 passningar, xT -0.03CantwellAdam Forshaw: 65 passningar, xT 0.05ForshawRyoya Morishita: 63 passningar, xT 0.3MorishitaHarry Pickering: 60 passningar, xT 0.12PickeringSamy Sayed Mekway Said Morsy: 50 passningar, xT 0.05MorsyYuri Ribeiro: 46 passningar, xT 0.06Ribeiro
    xT-nätverk

    Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.

    Preston North End
    Liam Lindsay: 88 passningar, xT 0.1LindsayAlfie Sean Devine: 83 passningar, xT 0.41DevineJordan Storey: 82 passningar, xT 0.1StoreyAli Mccann: 76 passningar, xT 0.17MccannLéo Patrick Pierre Leroy: 69 passningar, xT 0.07LeroyAndrew Hughes: 63 passningar, xT 0.14HughesDaniel Lønne Iversen: 57 passningar, xT 0.09IversenJordan Thompson: 45 passningar, xT 0.22ThompsonHarry Clarke: 40 passningar, xT 0.04ClarkeOdeluga Joshua Offiah: 39 passningar, xT 0.02OffiahDelano Burgzorg: 36 passningar, xT -0.01Burgzorg
    Blackburn Rovers
    Sean Mcloughlin: 154 passningar, xT 0.18McloughlinTom Joseph Atcheson: 108 passningar, xT 0.2AtchesonRyan Alebiosu: 99 passningar, xT 0.77AlebiosuKristi Julian Montgomery: 81 passningar, xT -0.07MontgomeryBalazs Toth: 80 passningar, xT 0.07TothTodd Cantwell: 71 passningar, xT -0.03CantwellAdam Forshaw: 65 passningar, xT 0.05ForshawRyoya Morishita: 63 passningar, xT 0.3MorishitaHarry Pickering: 60 passningar, xT 0.12PickeringSamy Sayed Mekway Said Morsy: 50 passningar, xT 0.05MorsyYuri Ribeiro: 46 passningar, xT 0.06Ribeiro

    Lagen i siffror

    PerformancePreston North EndBlackburn Rovers
    Points04
    xPoints3.32.8
    xG per match10.77
    xGA per match1.41.7
    xG within 8s of winning the ball0.070.03
    xGA within 8s of losing the ball0.210.11
    Playing stylePreston North EndBlackburn Rovers
    Build-up efficiency0.30.29
    Field tilt0.40.37
    xT per match0.730.9
    xTA per match0.791.4
    Won balls, offensive half2417
    Pressing intensity0.230.24
    Pressing efficiency0.270.25
    Pressing efficiency, offensive half0.250.21
    Entries into the box per match1110
    Entries into the box against1015
    Pass completion %0.690.76
    Pass completion % under pressure0.630.73
    Passes per match268335
    Passes against per match376472
    Switches of play per match14.535.8
    Long balls per match2238
    Set piecesPreston North EndBlackburn Rovers
    xG from free kicks0.040
    Corners per match3.73.4
    Corners against per match5.46.1
    xG per corner0.050.04
    xGA per corner against0.030.02
    First touch, offensive corners %0.640.2
    First touch, defensive corners %0.690.44
    OtherPreston North EndBlackburn Rovers
    Throw-in control0.670.73
    MålvakternaDaniel Lønne Iversen (Preston North End)Tom Joseph Atcheson (Blackburn Rovers)
    Räddningar67
    Räddnings-%50%100%
    xG-förhindrat19%100%
    Ingripanden0 (0%)0 (0%)

    Vanliga frågor

    Vem vinner Preston North End mot Blackburn Rovers?

    Blackburn Rovers är favoriten med 43% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Preston North End 30%, oavgjort 28%, Blackburn Rovers 43%.

    Vad är det troligaste resultatet?

    Troligast slutar matchen 1-1 (14% sannolikhet).

    Blir det över eller under 2,5 mål?

    Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 39% mot under 61%.

    Gör båda lagen mål?

    Chansen att båda lagen gör mål ligger på 46%.

    Är det här AI-speltips?

    Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.

    Varför låses vissa ben i betbuildern?

    Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

    Fler matcher i ligan

    Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.