01 · 2 ben
Trygg
- Seger West Bromwich Albion52%
- Under 3,5 mål77%
ChampionshipThe Hawthorns, West Bromwich17°4,5 mm26 km/h
Read in EnglishMarcus Johansson · · Analys ur matchmodellen · Så funkar prognoserna
TEXT (korrigerad):
Charlton Athletic har överhanden i de senaste inbördes mötena, även om urvalet är minimalt med bara två matcher. Det är dock deras nuvarande form som verkligen fångar uppmärksamheten — tre raka segrar och mål i tio matcher i rad. Trots detta är det West Bromwich Albion som, enligt modellerna, har en 52-procentig chans att ta hem segern. Den väntade matchbilden talar för ett tufft och fysiskt spel från hemmalaget mot ett Charlton som gärna satsar på snabba omställningar och inlägg.
Faktum är att Charltons framgångar på sista tiden bygger på effektivt kontringsspel, vilket kan utnyttja West Bromwich Albions något instabila försvar. Med ett förväntat målsnitt på 0.88 för Charlton ligger det dock nära att de kan få problem med att bryta ner en ofta välorganiserad defensiv. Å andra sidan ger ett förväntat målsnitt på 1.56 för West Bromwich Albion en fingervisning om att de borde kunna skapa tillräckligt med chanser för att hitta nätet minst en gång.
Väderförhållanden med 5.9 mm regn kan påverka spelets tempo och kvalitet, vilket ofta tenderar att sänka målsnittet. Detta återspeglas också i modellens uppskattning med endast 44% chans för över 2,5 mål. Det blir troligen en taktisk kamp där West Bromwich Albions balanserade och fysiska stil kan bromsa Charltons kontringsförsök.
Ett tänkbart spelvärde finns i att tippa hemmaseger, baserat på deras något bättre förväntade mål och modellens 52% vinstchans. Slutresultat? 1-0 till hemmalaget känns som det mest sannolika utfallet, men Charltons kontringskapacitet gör det svårt att helt räkna bort ett oavgjort resultat.
01 · 2 ben
02 · 3 ben
03 · 4 ben
| Spelbolag | 1 · West Bromwich Albion | X | 2 · Charlton Athletic |
|---|---|---|---|
| Bet365 | 1.73 | 3.50 | 4.75 |
| Betsafe | 1.80 | 3.45 | 4.60 |
| Betsson | 1.80 | 3.45 | 4.60 |
| Nordicbet | 1.80 | 3.45 | 4.60 |
| Pinnacle | 1.80 | 3.67 | 4.37 |
Odds uppdaterade 1 sep. 14:31
1.74 → 1.80
3.76 → 3.67
4.63 → 4.37
2.06 → 2.06
Pinnacle · 9 noterade prislägen · 2026-08-30 → 2026-09-01 · fast skala 5 procentenheter
Head-to-head based on Championship data since 2023.
Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).
Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.
Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.
| Performance | West Bromwich Albion | Charlton Athletic |
|---|---|---|
| Points | 6 | 9 |
| xPoints | 3.4 | 4.2 |
| xG per match | 1.5 | 1.1 |
| xGA per match | 1.9 | 1.5 |
| xG within 8s of winning the ball | 0.09 | 0.13 |
| xGA within 8s of losing the ball | 0.16 | 0.2 |
| Playing style | West Bromwich Albion | Charlton Athletic |
|---|---|---|
| Build-up efficiency | 0.3 | 0.33 |
| Field tilt | 0.54 | 0.37 |
| xT per match | 0.7 | 0.66 |
| xTA per match | 1.1 | 1.4 |
| Won balls, offensive half | 24 | 23 |
| Pressing intensity | 0.22 | 0.25 |
| Pressing efficiency | 0.24 | 0.27 |
| Pressing efficiency, offensive half | 0.2 | 0.25 |
| Entries into the box per match | 9 | 10 |
| Entries into the box against | 14 | 16 |
| Pass completion % | 0.81 | 0.71 |
| Pass completion % under pressure | 0.77 | 0.66 |
| Passes per match | 444 | 260 |
| Passes against per match | 432 | 411 |
| Switches of play per match | 26.3 | 16.7 |
| Long balls per match | 23 | 20 |
| Set pieces | West Bromwich Albion | Charlton Athletic |
|---|---|---|
| xG from free kicks | 0 | 0.11 |
| Corners per match | 3.7 | 5.3 |
| Corners against per match | 6.7 | 5 |
| xG per corner | 0.04 | 0.04 |
| xGA per corner against | 0.01 | 0.04 |
| First touch, offensive corners % | 0.36 | 0.44 |
| First touch, defensive corners % | 0.5 | 0.47 |
| Other | West Bromwich Albion | Charlton Athletic |
|---|---|---|
| Throw-in control | 0.79 | 0.81 |
| Målvakterna | Max Oleary (West Bromwich Albion) | Arthur Chukwuezugo Okonkwo (Charlton Athletic) |
|---|---|---|
| Räddningar | 14 | 9 |
| Räddnings-% | 78% | 90% |
| xG-förhindrat | 55% | 73% |
| Ingripanden | 0 (0%) | 0 (0%) |
West Bromwich Albion är favoriten med 52% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: West Bromwich Albion 52%, oavgjort 27%, Charlton Athletic 21%.
Troligast slutar matchen 1-0 (13% sannolikhet).
Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 44% mot under 56%.
Chansen att båda lagen gör mål ligger på 47%.
Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.
Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.
Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.