01 · 2 ben
Trygg
- Seger Atromitos56%
- Över 1,5 mål87%
Grekiska Super League28°10 km/h
Read in English
AtromitosLågt block & direktspel
KalamataLågt block & direktspelErik Lindberg · · Skriven ur modellens siffror · Så funkar prognoserna
TEXT (korrigerad):
Atromitos går in i mötet med ett klart övertag, med en segerprocent på 56% enligt modellen. Hemmalaget har visat sig vara starkare både i form och förväntade mål, där de förväntas göra 2.27 mål jämfört med Kalamatas 1.24. Mest sannolika resultat är 2-1, vilket understryker Atromitos' fördel och den möjlighet de har att kontrollera matchbilden på sin offensiva planhalva.
Atromitos fokuserar på direkt bolltransport, en stil som de delar med Kalamata, vilket gör matchen till en kamp om effektivitet i kontringarna. Trots att Kalamata snittar något högre på xG per match, 0.95 mot Atromitos' 0.77, är det hemmalaget som har övertaget när det gäller att utnyttja chanser snabbt efter bollvinster.
Defensivt har Atromitos en fördel med lägre förväntade insläppta mål per match, 2.1 mot Kalamatas 2.6. Detta kan bli avgörande om Kalamata inte lyckas bryta igenom Atromitos' försvarslinjer. Med tanke på båda lagens liknande spelstilar och defensiva svagheter, är ett högre antal mål sannolikt. Modellen uppskattar 68% sannolikhet för över 2,5 mål, där båda lagen förväntas göra mål i 64% av fallen.
Spelvärdet är tydligt på över 4,5 mål, särskilt med oddsen 5.6 hos Betsson. Modellens 28% sannolikhet innebär ett övervärde på 55%, en sällsynt möjlighet för den riskvillige. Trots att ett 2-1-resultat är mest sannolikt, ger de höga oddsen för fler mål en intressant vinkel för dem som vågar tänka större.
01 · 2 ben
02 · 3 ben
03 · 4 ben
Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).
| Spelbolag | 1 · Atromitos | X | 2 · Kalamata |
|---|---|---|---|
| Betsafe | EV+ 2% 1.82 | 3.50 | 3.90 |
| Betsson | EV+ 3% 1.85 | 3.50 | 3.95 |
| Nordicbet | EV+ 2% 1.82 | 3.50 | 3.90 |
| Paddy Power | 1.75 | 3.60 | EV+ 0% 4.00 |
| Pinnacle | EV+ 4% 1.86 | 3.71 | 3.90 |
Odds uppdaterade 4 sep. 05:38
Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).
Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.
Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.
| Performance | Atromitos | Kalamata |
|---|---|---|
| Points | 0 | 0 |
| xPoints | 2 | 1.5 |
| xG per match | 0.77 | 0.95 |
| xGA per match | 2.1 | 2.6 |
| xG within 8s of winning the ball | 0.12 | 0.05 |
| xGA within 8s of losing the ball | 0.22 | 0.7 |
| Playing style | Atromitos | Kalamata |
|---|---|---|
| Build-up efficiency | 0.31 | 0.25 |
| Field tilt | 0.28 | 0.38 |
| xT per match | 0.63 | 0.95 |
| xTA per match | 1.6 | 1.2 |
| Won balls, offensive half | 24 | 21 |
| Pressing intensity | 0.24 | 0.25 |
| Pressing efficiency | 0.28 | 0.36 |
| Pressing efficiency, offensive half | 0.17 | 0.33 |
| Entries into the box per match | 9 | 7 |
| Entries into the box against | 21 | 14 |
| Pass completion % | 0.67 | 0.69 |
| Pass completion % under pressure | 0.66 | 0.62 |
| Passes per match | 221 | 223 |
| Passes against per match | 395 | 244 |
| Switches of play per match | 14.8 | 19.9 |
| Long balls per match | 25 | 30 |
| Set pieces | Atromitos | Kalamata |
|---|---|---|
| xG from free kicks | 0.15 | 0.24 |
| Corners per match | 3.1 | 1.9 |
| Corners against per match | 10.2 | 6.8 |
| xG per corner | 0 | 0.03 |
| xGA per corner against | 0.01 | 0.04 |
| First touch, offensive corners % | 0.33 | 0.25 |
| First touch, defensive corners % | 0.65 | 0.5 |
| Other | Atromitos | Kalamata |
|---|---|---|
| Throw-in control | 0.63 | 0.72 |
| Målvakterna | Lefteris Choutesiotis (Atromitos) | Stefanos Stroungis (Kalamata) |
|---|---|---|
| Räddningar | 11 | 8 |
| Räddnings-% | 79% | 100% |
| xG-förhindrat | 86% | 100% |
| Ingripanden | 0 (0%) | 0 (0%) |
Atromitos är favoriten med 56% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Atromitos 56%, oavgjort 19%, Kalamata 25%.
Troligast slutar matchen 2-1 (10% sannolikhet).
Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 68% mot under 32%.
Chansen att båda lagen gör mål ligger på 64%.
Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.
Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.
Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.