01 · 2 ben
Trygg
- Dubbelchans Deportivo Alaves eller oavgjort (1X)70%
- Under 3,5 mål77%
La LigaMendizorroza, Vitoria-Gasteiz29°24 km/h
Read in EnglishAnna Karlsson · · Datadriven förhandstitt · Så funkar prognoserna
Deportivo Alaves har lyckats göra mål i 15 raka matcher, vilket ger dem en tydlig styrka i offensiven. Hemmalaget förlitar sig på kontringar och farliga inlägg, en stil som kan störa Osasunas bollinnehav och kontroll. Trots att Osasuna statistiskt sett har en liten fördel i både förväntade poäng och förväntade mål per match, ser Alaves ut att ha ett övertag när det gäller att skapa chanser direkt efter bollvinst.
Inbördes möten är få, endast fyra stycken, vilket innebär att de väger lätt mot den nuvarande formen. Osasuna har en liten historisk fördel, men deras styrka ligger i en bollinnehavsstrategi som kan neutraliseras av ett Alaves som snabbt ser till att bryta och gå på kontring. Det är en match där bollen kan byta ägare snabbt, vilket ger Alaves möjlighet att utnyttja sina styrkor.
Trots att modellen ger Alaves en knapp fördel med 40% chans till vinst är det svårt att förutse en målrik match. Med förväntade mål på 1.35 för Alaves och 1.09 för Osasuna lutar matchen mot ett målmässigt jämnt resultat. Det troligaste utfallet är 1-1, vilket speglar de små marginalerna mellan lagen.
För den som lockas av spelvärde finns ett intressant alternativ i över 3.5 mål till odds 5.01 hos Betsafe, Betsson och Nordicbet. Modellen uppskattar att sannolikheten för detta är 23%, vilket ger ett övervärde på 15%. Även om matchen är tippad att stanna under 2,5 mål, finns det alltid en chans att ett öppet spel kan resultera i fler mål än väntat.
01 · 2 ben
02 · 3 ben
03 · 4 ben
Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).
| Spelbolag | 1 · Deportivo Alaves | X | 2 · Osasuna |
|---|---|---|---|
| Betsafe | 2.28 | 3.00 | EV+ 7% 3.55 |
| Betsson | 2.25 | 3.00 | EV+ 7% 3.55 |
| Nordicbet | 2.25 | 3.00 | EV+ 7% 3.55 |
| Paddy Power | 2.20 | 3.20 | 3.10 |
| Pinnacle | 2.28 | 3.06 | EV+ 10% 3.67 |
Odds uppdaterade 4 sep. 05:17
2.27 → 2.28
3.04 → 3.06
3.51 → 3.67
Pinnacle · 8 noterade prislägen · 2026-08-30 → 2026-09-04 · fast skala 5 procentenheter
Head-to-head based on La Liga data since 2022.
Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).
Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.
Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.
| Performance | Deportivo Alaves | Osasuna |
|---|---|---|
| Points | 7 | 7 |
| xPoints | 5 | 6.4 |
| xG per match | 1.1 | 1.7 |
| xGA per match | 0.82 | 0.63 |
| xG within 8s of winning the ball | 0.23 | 0.12 |
| xGA within 8s of losing the ball | 0.1 | 0.02 |
| Playing style | Deportivo Alaves | Osasuna |
|---|---|---|
| Build-up efficiency | 0.33 | 0.31 |
| Field tilt | 0.35 | 0.47 |
| xT per match | 1 | 0.62 |
| xTA per match | 0.69 | 0.85 |
| Won balls, offensive half | 29 | 20 |
| Pressing intensity | 0.23 | 0.24 |
| Pressing efficiency | 0.28 | 0.25 |
| Pressing efficiency, offensive half | 0.23 | 0.24 |
| Entries into the box per match | 14 | 8 |
| Entries into the box against | 11 | 7 |
| Pass completion % | 0.72 | 0.78 |
| Pass completion % under pressure | 0.63 | 0.76 |
| Passes per match | 247 | 356 |
| Passes against per match | 369 | 413 |
| Switches of play per match | 16.6 | 32.3 |
| Long balls per match | 26 | 42 |
| Set pieces | Deportivo Alaves | Osasuna |
|---|---|---|
| xG from free kicks | 0.06 | 0.04 |
| Corners per match | 5.6 | 4.4 |
| Corners against per match | 7 | 4 |
| xG per corner | 0.02 | 0.02 |
| xGA per corner against | 0.03 | 0.01 |
| First touch, offensive corners % | 0.24 | 0.77 |
| First touch, defensive corners % | 0.52 | 0.92 |
| Other | Deportivo Alaves | Osasuna |
|---|---|---|
| Throw-in control | 0.71 | 0.79 |
| Målvakterna | Antonio Sivera (Deportivo Alaves) | Sergio Herrera (Osasuna) |
|---|---|---|
| Räddningar | 10 | 3 |
| Räddnings-% | 91% | 75% |
| xG-förhindrat | 78% | 86% |
| Ingripanden | 0 (0%) | 0 (0%) |
Deportivo Alaves är favoriten med 40% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Deportivo Alaves 40%, oavgjort 30%, Osasuna 30%.
Troligast slutar matchen 1-1 (13% sannolikhet).
Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 44% mot under 56%.
Chansen att båda lagen gör mål ligger på 49%.
Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.
Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.
Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.