01 · 2 ben
Trygg
- Seger Deportivo Toluca63%
- Över 1,5 mål77%
Mexikanska liganEstadio Cuauhtémoc, Puebla20°1,1 mm13 km/h
Read in EnglishErik Lindberg · · Skriven ur modellens siffror · Så funkar prognoserna
Deportivo Toluca har ett tydligt övertag inför mötet med Puebla, och sannolikheterna talar sitt tydliga språk. Med hela 63% chans att gästerna går segrande ur denna duell är det svårt att argumentera emot en bortaseger, även om det klassiska fotbollsklyschan om bollen som är rund alltid gäller. Puebla får nöja sig med 17% chans att vinna, medan oavgjort står på 21%, vilket indikerar att Toluca förväntas dominera.
När vi tittar närmare på de förväntade målen ser vi att Toluca också har en betydande fördel. Gästerna förväntas göra 1.70 mål, medan Puebla landar på 1.07 mål. Det understryker Tolucas styrka i både bollinnehav och press, vilket kommer ställa krav på Pueblas redan svaga defensiv. Hemmalaget spelar mer direkt och med lägre försvarsengagemang, något som de troligen kommer få brottas med mot ett tekniskt skickligt Toluca.
Historiken mellan lagen är knappast omfattande, men mönstret är tydligt. Puebla har inte lyckats besegra Toluca på de fyra senaste försöken och har endast spelat oavgjort en gång. Tre förluster för Puebla sedan 2023 ger en bild av hur styrkeförhållandena sett ut.
Modellen ger en lätt lutning mot över 2,5 mål, med 53% sannolikhet, men det är trots allt rätt marginellt. Ett intressant spelvärde dyker upp på under 2,5 mål till odds 2.48 hos Betsafe, Betsson och Nordicbet. Modellen ger 48% chans för detta utfall, vilket innebär ett övervärde på 18%. Trots de offensiva intentionerna från Toluca kan en välorganiserad försvarsinsats från Puebla göra att målskyttet hålls nere.
Sammantaget talar det mesta för en bortaseger med 1-2 som ett troligt resultat. Under dessa förutsättningar kan det vara klokt att överväga ett spel på under 2,5 mål, vilket trots allt har ett attraktivt spelvärde givet oddsen.
01 · 2 ben
02 · 3 ben
03 · 4 ben
Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).
| Spelbolag | 1 · Puebla | X | 2 · Deportivo Toluca |
|---|---|---|---|
| Betsafe | 4.65 | 3.85 | EV+ 4% 1.65 |
| Betsson | 4.65 | 3.85 | EV+ 4% 1.65 |
| Nordicbet | 4.65 | 3.85 | EV+ 4% 1.65 |
| Pinnacle | 4.66 | 4.13 | EV+ 4% 1.66 |
Odds uppdaterade 2 sep. 15:36
4.67 → 4.66
4.23 → 4.13
1.64 → 1.66
Pinnacle · 3 noterade prislägen · 2026-08-31 → 2026-09-01 · fast skala 5 procentenheter
Head-to-head based on Liga MX data since 2023.
Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).
Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.
Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.
| Performance | Puebla | Deportivo Toluca |
|---|---|---|
| Points | 10 | 13 |
| xPoints | 9.9 | 9.9 |
| xG per match | 1.2 | 1.9 |
| xGA per match | 1.3 | 0.96 |
| xG within 8s of winning the ball | 0.1 | 0.37 |
| xGA within 8s of losing the ball | 0.17 | 0.13 |
| Playing style | Puebla | Deportivo Toluca |
|---|---|---|
| Build-up efficiency | 0.32 | 0.32 |
| Field tilt | 0.41 | 0.65 |
| xT per match | 0.75 | 1.1 |
| xTA per match | 1.5 | 0.87 |
| Won balls, offensive half | 20 | 31 |
| Pressing intensity | 0.23 | 0.23 |
| Pressing efficiency | 0.23 | 0.31 |
| Pressing efficiency, offensive half | 0.16 | 0.26 |
| Entries into the box per match | 9 | 18 |
| Entries into the box against | 16 | 12 |
| Pass completion % | 0.73 | 0.82 |
| Pass completion % under pressure | 0.72 | 0.78 |
| Passes per match | 273 | 535 |
| Passes against per match | 481 | 279 |
| Switches of play per match | 30.1 | 39 |
| Long balls per match | 39 | 49 |
| Set pieces | Puebla | Deportivo Toluca |
|---|---|---|
| xG from free kicks | 0 | 0.05 |
| Corners per match | 4.8 | 6.2 |
| Corners against per match | 5.8 | 5.3 |
| xG per corner | 0.04 | 0.01 |
| xGA per corner against | 0.02 | 0.04 |
| First touch, offensive corners % | 0.43 | 0.31 |
| First touch, defensive corners % | 0.59 | 0.53 |
| Other | Puebla | Deportivo Toluca |
|---|---|---|
| Throw-in control | 0.62 | 0.71 |
| Målvakterna | Daniel Gutierrez (Puebla) | Luis Garcia (Deportivo Toluca) |
|---|---|---|
| Räddningar | 20 | 8 |
| Räddnings-% | 71% | 89% |
| xG-förhindrat | 51% | 37% |
| Ingripanden | 0 (0%) | 0 (0%) |
Deportivo Toluca är favoriten med 63% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Puebla 17%, oavgjort 21%, Deportivo Toluca 63%.
Troligast slutar matchen 1-1 (12% sannolikhet).
Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 53% mot under 48%.
Chansen att båda lagen gör mål ligger på 54%.
Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.
Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.
Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.