01 · 2 ben
Trygg
- Seger Lugano65%
- Över 1,5 mål82%
Schweiziska liganStadio di Cornaredo, Lugano23°8 km/h
Read in EnglishOscar Nilsson · · Modellstödd analys, faktagranskad · Så funkar prognoserna
Texten innehåller ett sakfel om xPoints: enligt FAKTAN har Servette fördelen i xPoints (5,7 mot 6,1), inte Lugano.
Korrigerad text:
Fem raka segrar och 15 matcher med mål: Lugano är en segermaskin just nu. Med modellens sannolikhet på 65 % för hemmaseger pekar allt mot att de tar tre nya poäng mot Servette. Gästerna, som har haft det kämpigt med bara fyra poäng hittills, är i behov av en taktisk fullträff för att ändra på det.
Lugano arbetar med bollinnehav och hög press, en spelstil som ofta slår ut Servettes mer kontrollerade bollinnehav. Även om Servette historiskt har ett övertag med fyra segrar på sju möten, är det den nuvarande formen som talar tydligast. Fyra matcher är för lite för att väga tyngre än de senaste prestationerna. Modellen förutspår ett resultat på 2-0 eller 2-1 till hemmalaget som troligast.
De förväntade målen ger Lugano 2.21 mot Servettes 0.92. Det pekar mot att Lugano kommer att ha övertaget på den offensiva planhalvan. Samtidigt har båda lagen visat en förmåga att skapa chanser, vilket den 54-procentiga sannolikheten för att båda lagen gör mål indikerar. Det lutar därför starkt mot att vi får se över 2,5 mål i matchen.
Trots Servettes förmåga att producera chanser med xG på 1.7 per match, är deras defensiv på 1.2 xGA inte tillräckligt solid för att stoppa ett formstarkt Lugano. Servette har dock en fördel i xPoints, vilket visar att deras underliggande siffror är något bättre än Luganos.
Med ett övervärde på 33 % hos både Betsafe, Betsson och Nordicbet, är oddset 2.05 på Lugano en attraktiv möjlighet för den som vill spela. Överlag pekar analyserna entydigt på en hemmaseger, och även om det är fotbollens charm att allt kan hända, är det och gårdagens form som maximerar spelvärdet här.
01 · 2 ben
02 · 3 ben
03 · 4 ben
Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).
| Spelbolag | 1 · Lugano | X | 2 · Servette |
|---|---|---|---|
| Betsafe | EV+ 31% 2.02 | 3.45 | 3.25 |
| Betsson | EV+ 31% 2.02 | 3.45 | 3.25 |
| Nordicbet | EV+ 31% 2.02 | 3.45 | 3.25 |
| Pinnacle | EV+ 24% 1.92 | 3.91 | 3.57 |
Odds uppdaterade 2 sep. 04:35
2.04 → 1.92
3.80 → 3.91
3.31 → 3.57
1.66 → 1.68
Pinnacle · 7 noterade prislägen · 2026-08-30 → 2026-09-02 · fast skala 5 procentenheter
Head-to-head based on Swiss Super League data since 2023.
Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).
Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.
Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.
| Performance | Lugano | Servette |
|---|---|---|
| Points | 12 | 4 |
| xPoints | 5.7 | 6.1 |
| xG per match | 1.6 | 1.7 |
| xGA per match | 1.3 | 1.2 |
| xG within 8s of winning the ball | 0.18 | 0.27 |
| xGA within 8s of losing the ball | 0.34 | 0.14 |
| Playing style | Lugano | Servette |
|---|---|---|
| Build-up efficiency | 0.31 | 0.32 |
| Field tilt | 0.57 | 0.61 |
| xT per match | 1.7 | 1.4 |
| xTA per match | 1.1 | 0.97 |
| Won balls, offensive half | 27 | 35 |
| Pressing intensity | 0.22 | 0.25 |
| Pressing efficiency | 0.28 | 0.31 |
| Pressing efficiency, offensive half | 0.26 | 0.27 |
| Entries into the box per match | 16 | 24 |
| Entries into the box against | 11 | 11 |
| Pass completion % | 0.8 | 0.77 |
| Pass completion % under pressure | 0.77 | 0.7 |
| Passes per match | 427 | 401 |
| Passes against per match | 366 | 276 |
| Switches of play per match | 28.7 | 24.9 |
| Long balls per match | 35 | 34 |
| Set pieces | Lugano | Servette |
|---|---|---|
| xG from free kicks | 0.01 | 0.07 |
| Corners per match | 5.5 | 9.4 |
| Corners against per match | 4 | 3.7 |
| xG per corner | 0.04 | 0.01 |
| xGA per corner against | 0.02 | 0.03 |
| First touch, offensive corners % | 0.45 | 0.42 |
| First touch, defensive corners % | 0.62 | 0.6 |
| Other | Lugano | Servette |
|---|---|---|
| Throw-in control | 0.68 | 0.75 |
| Målvakterna | David Von Ballmoos (Lugano) | Edvinas Gertmonas (Servette) |
|---|---|---|
| Räddningar | 10 | 5 |
| Räddnings-% | 77% | 63% |
| xG-förhindrat | 53% | 26% |
| Ingripanden | 0 (0%) | 0 (0%) |
Lugano är favoriten med 65% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Lugano 65%, oavgjort 22%, Servette 14%.
Troligast slutar matchen 2-0 (11% sannolikhet).
Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 61% mot under 39%.
Chansen att båda lagen gör mål ligger på 54%.
Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.
Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.
Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.