Schweiziska liganLetzigrund, Zürich20°8 km/h

    Read in English
    FC ZürichFC ZürichKontringar & inlägg
    vs
    Young BoysYoung BoysLågt block & direktspel
    Modellens tips: 2 · Young Boys (53%)Bästa värdet enligt modellen: 1 · FC Zürich @ 4.60 (+10 %)

    FC ZürichYoung Boys · Schweiziska ligan

    1 · FC Zürich 24%X 23%53% Young Boys · 2

    Analys: FC ZürichYoung Boys

    Oscar Nilsson · · Modellstödd analys, faktagranskad · Så funkar prognoserna

    Young Boys kommer till Zürich med en stark svit i bagaget. Fyra raka segrar i inbördes möten mot hemmalaget visar på ett tydligt psykologiskt övertag. Det är ett lag som förlitar sig på ett lågt försvarsspel och direkta anfall, vilket har visat sig vara ett vinnande koncept mot Zürichs kontringsspel och inläggsfokus.

    Med ett förväntat målutfall på 2.19 för gästerna, jämfört med hemmalagets 1.31, lutar det mesta mot att Young Boys återigen kommer att dominera på den offensiva planhalvan. De har gjort mål i åtta raka matcher, en trend som ser ut att fortsätta även här. Att modellen pekar på 68% sannolikhet för över 2,5 mål gör det till en trolig målrik kväll.

    De som letar efter spelvärde finner det hos Betsafe, Betsson och Nordicbet där oddsen för en Zürich-seger ligger på 4.4. Detta ger ett övervärde på 5%, vilket kan locka den som tror på att hemmalaget kan bryta sin dystra svit. Trots det, med bara två oavgjorda och fyra förluster i de senaste sex mötena mot Young Boys, är det svårt att se dem som favoriter.

    Matchen ser ut att sluta i gästernas favör, möjligen 1-2, vilket också är ett av de troligaste resultaten enligt modellen. För den som är intresserad av spelvärde och kan tänka sig satsa på en outsider, finns det ändå en viss potential i att backa hemmalaget till de höga oddsen, men det är Young Boys som är det logiska valet för seger denna gång.

    FC ZürichFC Zürich
    Form LWLLW
    Ligaranking xG #9xGA #8xT #8xP/match #4Points #7
    Nyckelspelare
    • Philippe KenyFxG 0,43 · xT 0,07
    • Alexander HackCBxG 0,05 · xT 0,10
    • Umeh EmmanuelLWxG 0,19 · xT 0,28
    Young BoysYoung Boys
    Form WWDWD
    Ligaranking xG #2xGA #2xT #3xP/match #1Points #2
    Nyckelspelare
    • Samuel Emmanuel Essende MbonguFxG 0,96 · xT 0,07
    • Alvyn SanchesCAMxG 0,40 · xT 0,33
    • Joel MonteiroLWxG 0,28 · xT 0,15

    Matchprognos: FC ZürichYoung Boys

    Predikterad resultatmatris

    Young Boys
    FC Zürich
    0
    1
    2
    3
    4+
    0
    0–03.3%
    0–16.3%
    0–27.2%
    0–35.3%
    0–4+4.8%
    1
    1–03.7%
    1–18.9%
    1–29.5%
    1–36.9%
    1–4+6.3%
    2
    2–02.6%
    2–15.7%
    2–26.2%
    2–34.5%
    2–4+4.2%
    3
    3–01.1%
    3–12.5%
    3–22.7%
    3–32.0%
    3–4+1.8%
    4+
    4+–00.5%
    4+–11.1%
    4+–21.2%
    4+–30.9%
    4+–4+0.8%
    Sannolikhet per slutresultat. Rader = hemmamål, kolumner = bortamål.

    Troligaste resultaten

    1. 1.1-29%
    2. 2.1-19%
    3. 3.0-27%
    4. 4.1-37%
    5. 5.0-16%
    Förväntade mål
    1,312,19
    Båda lagen gör mål
    65%

    Över/under mål

    Förväntade mål: 3,5
    Under 2,532%
    @3.10
    Över 2,568%
    @1.32

    01 · 2 ben

    Trygg

    • Seger Young Boys53%
    • Över 1,5 mål87%

    Kombinerad sannolikhet

    51%

    Skäligt odds

    1.98

    Två ben som drar åt samma håll — sannolikheten är räknad exakt ur resultatmatrisen, inte multiplicerad.

    02 · 3 ben

    Balanserad

    • Seger Young Boys53%
    • Över 2,5 mål68%
    • Alvyn Antonio Sanches gör mål33%

    Kombinerad sannolikhet

    Skäligt odds

    Hela kupongen prissätts gemensamt via 20 000 simulerade matcher — målskytten samspelar med resultat och målantal, aldrig naiv multiplikation.

    03 · 4 ben

    Djärv

    • Båda lagen gör mål65%
    • Över 2,5 mål68%
    • Alvyn Antonio Sanches gör mål33%
    • Leandro Schödler får kort24%

    Kombinerad sannolikhet

    Skäligt odds

    Målfesten: båda lagen nätar och minst tre mål, plus matchens troligaste målskytt och kortkandidat — allt prissatt gemensamt via 20 000 simulerade matcher.

    Odds & spelvärde

    Modellens värdespel

    Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).

    • 1 · FC Zürich24% sannolikhet@4.60BetsafeEV+10%referensodds
    • 1 · FC Zürich24% sannolikhet@4.60BetssonEV+10%referensodds
    • 1 · FC Zürich24% sannolikhet@4.60NordicbetEV+10%referensodds
    Spelbolag1 · FC ZürichX2 · Young Boys
    Betsafe
    EV+ 10%
    4.60
    EV+ 5%
    4.50
    1.52
    Betsson
    EV+ 10%
    4.60
    EV+ 5%
    4.50
    1.52
    Nordicbet
    EV+ 10%
    4.60
    EV+ 5%
    4.50
    1.52
    Pinnacle
    EV+ 7%
    4.49
    EV+ 9%
    4.66
    1.61

    Odds uppdaterade 31 aug. 16:28

    Oddsrörelser

    1-2 %
    23 %18 %

    4.604.49

    X0 %
    23 %18 %

    4.674.66

    2+1 %
    62 %57 %

    1.591.61

    Pinnacle · 9 noterade prislägen · 2026-08-30 → 2026-08-31 · fast skala 5 procentenheter

    Statistik

    Inbördes möten

    6 matcher
    FC Zürich 0Oavgjort 2Young Boys 4
    Mål: 513 (⌀ 3)

    Head-to-head based on Swiss Super League data since 2023.

    Nyckelfakta

    • Young Boys har vunnit 4 raka inbördes möten mot hemmalaget
    • Young Boys har gjort mål i 8 raka matcher
    xG & xGA per match — 3-matchers glidande medelvärde

    Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).

    FC Zürich
    Young Boys
    När mål görs och släpps in 2026
    FC Zürich (712)
    Young Boys (199)
    Passningsnätverk

    Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.

    FC Zürich
    Lindrit Kamberi: 163 passningar, xT 0.18KamberiSelmin Hodza: 152 passningar, xT 0.75HodzaHeinz Lindner: 123 passningar, xT 0.18LindnerIlan Sauter: 108 passningar, xT 0.13SauterNeil Volken: 101 passningar, xT 0.66VolkenLeandro Schödler: 95 passningar, xT 0.06SchödlerBledian Krasniqi: 91 passningar, xT 0.16KrasniqiAlexander Hack: 78 passningar, xT 0.19HackUmeh Emmanuel: 66 passningar, xT 1.23EmmanuelValon Berisha: 65 passningar, xT 0BerishaKevin Spadanuda: 63 passningar, xT 0.19Spadanuda
    Young Boys
    Edimilson Fernandes: 180 passningar, xT 0.14FernandesArmin Gigović: 168 passningar, xT 0.39GigovićAlvyn Sanches: 152 passningar, xT 1.17SanchesLewin Blum: 124 passningar, xT 1.34BlumLoris Benito: 115 passningar, xT 0.16BenitoSandro Lauper: 115 passningar, xT 0.24LauperCédric Adrian Zesiger: 114 passningar, xT 0.47ZesigerMarvin Keller: 102 passningar, xT 0.08KellerStefan Bukinac: 83 passningar, xT 0.98BukinacGregory Wuthrich: 83 passningar, xT 0.12WuthrichJaouen Hadjam: 72 passningar, xT 0.05Hadjam
    xT-nätverk

    Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.

    FC Zürich
    Lindrit Kamberi: 163 passningar, xT 0.18KamberiSelmin Hodza: 152 passningar, xT 0.75HodzaHeinz Lindner: 123 passningar, xT 0.18LindnerIlan Sauter: 108 passningar, xT 0.13SauterNeil Volken: 101 passningar, xT 0.66VolkenLeandro Schödler: 95 passningar, xT 0.06SchödlerBledian Krasniqi: 91 passningar, xT 0.16KrasniqiAlexander Hack: 78 passningar, xT 0.19HackUmeh Emmanuel: 66 passningar, xT 1.23EmmanuelValon Berisha: 65 passningar, xT 0BerishaKevin Spadanuda: 63 passningar, xT 0.19Spadanuda
    Young Boys
    Edimilson Fernandes: 180 passningar, xT 0.14FernandesArmin Gigović: 168 passningar, xT 0.39GigovićAlvyn Sanches: 152 passningar, xT 1.17SanchesLewin Blum: 124 passningar, xT 1.34BlumLoris Benito: 115 passningar, xT 0.16BenitoSandro Lauper: 115 passningar, xT 0.24LauperCédric Adrian Zesiger: 114 passningar, xT 0.47ZesigerMarvin Keller: 102 passningar, xT 0.08KellerStefan Bukinac: 83 passningar, xT 0.98BukinacGregory Wuthrich: 83 passningar, xT 0.12WuthrichJaouen Hadjam: 72 passningar, xT 0.05Hadjam

    Lagen i siffror

    PerformanceFC ZürichYoung Boys
    Points611
    xPoints7.59.8
    xG per match1.42.3
    xGA per match1.61.2
    xG within 8s of winning the ball0.140.63
    xGA within 8s of losing the ball0.20.19
    Playing styleFC ZürichYoung Boys
    Build-up efficiency0.320.36
    Field tilt0.390.54
    xT per match1.11.5
    xTA per match1.30.88
    Won balls, offensive half2124
    Pressing intensity0.230.24
    Pressing efficiency0.290.29
    Pressing efficiency, offensive half0.240.24
    Entries into the box per match1017
    Entries into the box against1610
    Pass completion %0.710.77
    Pass completion % under pressure0.680.71
    Passes per match265333
    Passes against per match370376
    Switches of play per match27.527.5
    Long balls per match3635
    Set piecesFC ZürichYoung Boys
    xG from free kicks0.050
    Corners per match3.95.6
    Corners against per match5.53.6
    xG per corner0.030.02
    xGA per corner against0.010
    First touch, offensive corners %0.680.54
    First touch, defensive corners %0.50.56
    OtherFC ZürichYoung Boys
    Throw-in control0.580.68
    MålvakternaHeinz Lindner (FC Zürich)Marvin Keller (Young Boys)
    Räddningar1410
    Räddnings-%58%59%
    xG-förhindrat48%35%
    Ingripanden0 (0%)0 (0%)

    Vanliga frågor

    Vem vinner FC Zürich mot Young Boys?

    Young Boys är favoriten med 53% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: FC Zürich 24%, oavgjort 23%, Young Boys 53%.

    Vad är det troligaste resultatet?

    Troligast slutar matchen 1-2 (9% sannolikhet).

    Blir det över eller under 2,5 mål?

    Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 68% mot under 32%.

    Gör båda lagen mål?

    Chansen att båda lagen gör mål ligger på 65%.

    Är det här AI-speltips?

    Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.

    Varför låses vissa ben i betbuildern?

    Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

    Fler matcher i ligan

    Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.