01 · 2 ben
Trygg
- Dubbelchans Frosinone eller oavgjort (1X)66%
- Över 1,5 mål76%
Serie AStadio Benito Stirpe, Frosinone26°14 km/h
Read in EnglishMarcus Johansson · · Analys ur matchmodellen · Så funkar prognoserna
En intressant aspekt av mötet mellan Frosinone och Venezia är Frosinones spelstil med låg försvarslinje och direkta anfall, vilket ofta skapar snabba omställningar. Detta kan bli avgörande mot ett Venezia som föredrar att kontrollera bollen och sätter hög press, men som samtidigt har haft problem med att stänga defensiven. Frosinones möjlighet att snabbt slå om kan utnyttja luckorna i Venezias försvar, särskilt med tanke på Venezias fyra raka förluster.
Statistiken antyder en jämn match där båda lagen har en liknande chans att ta hem segern. Med en vinstchans på 37% för Frosinone och 36% för Venezia är fördelningen i stort sett jämn, men hemmalagets formkurva är något bättre. Dessutom pekar de förväntade målen på en knapp fördel för Frosinone med 1.42 mot 1.31 för Venezia.
Venezias problem har varit övertydliga i deras försvarsspel, med ett genomsnittligt insläppt mål på 2.1 per match. Frosinone är inte överlägsna i defensiven, men deras motståndare har visat större brister. Trots att Frosinones xG per match är låga 0.88, är deras motståndares försvar ännu sämre, vilket öppnar för möjligheter framåt.
Modellen sätter det troligaste resultatet till 1-1, men med tanke på Venezias svagheter och Frosinones förmåga att utnyttja snabba anfall kan hemmalaget mycket väl klara av att avgöra till sin fördel. Ett slutresultat på 2-1 till Frosinone känns därför realistiskt, vilket också lutar mot över 2,5 mål med 51% sannolikhet.
Spelvärdet ligger hos hemmalaget till odds 2.78 hos Betsson och Nordicbet, med 4% övervärde enligt modellen. Denna möjlighet, kombinerat med Venezias svaga form, gör ett spel på Frosinone till ett intressant val för den insiktsfulle.
01 · 2 ben
02 · 3 ben
03 · 4 ben
Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).
| Spelbolag | 1 · Frosinone | X | 2 · Venezia |
|---|---|---|---|
| Betsafe | EV+ 4% 2.80 | 3.30 | 2.52 |
| Betsson | EV+ 5% 2.82 | 3.30 | 2.52 |
| Nordicbet | EV+ 5% 2.82 | 3.30 | 2.52 |
| Pinnacle | EV+ 4% 2.79 | 3.45 | 2.57 |
Odds uppdaterade 4 sep. 04:37
Marknadssignal
Marknaden har rört sig tydligt mot över 2,5 mål sedan 29 augusti — oddset har fallit från 1.97 till 1.86 (−5 %).
2.81 → 2.79
3.27 → 3.45
2.55 → 2.57
1.97 → 1.86
Pinnacle · 7 noterade prislägen · 2026-08-29 → 2026-09-03 · fast skala 5 procentenheter
Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).
Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.
Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.
| Performance | Frosinone | Venezia |
|---|---|---|
| Points | 3 | 0 |
| xPoints | 2.3 | 2 |
| xG per match | 0.88 | 1.5 |
| xGA per match | 1.8 | 2.1 |
| xG within 8s of winning the ball | 0.17 | 0.36 |
| xGA within 8s of losing the ball | 0.44 | 0.67 |
| Playing style | Frosinone | Venezia |
|---|---|---|
| Build-up efficiency | 0.31 | 0.31 |
| Field tilt | 0.34 | 0.59 |
| xT per match | 0.61 | 0.68 |
| xTA per match | 2.1 | 1.4 |
| Won balls, offensive half | 22 | 29 |
| Pressing intensity | 0.25 | 0.23 |
| Pressing efficiency | 0.25 | 0.31 |
| Pressing efficiency, offensive half | 0.2 | 0.28 |
| Entries into the box per match | 9 | 10 |
| Entries into the box against | 20 | 13 |
| Pass completion % | 0.65 | 0.78 |
| Pass completion % under pressure | 0.58 | 0.68 |
| Passes per match | 195 | 433 |
| Passes against per match | 372 | 320 |
| Switches of play per match | 15.6 | 25.8 |
| Long balls per match | 25 | 30 |
| Set pieces | Frosinone | Venezia |
|---|---|---|
| xG from free kicks | 0.12 | 0.11 |
| Corners per match | 3.9 | 4 |
| Corners against per match | 9.8 | 2.5 |
| xG per corner | 0.04 | 0.01 |
| xGA per corner against | 0.05 | 0.18 |
| First touch, offensive corners % | 0.75 | 0.38 |
| First touch, defensive corners % | 0.45 | 0.4 |
| Other | Frosinone | Venezia |
|---|---|---|
| Throw-in control | 0.64 | 0.7 |
| Målvakterna | Lorenzo Palmisani (Frosinone) | Filip Stanković (Venezia) |
|---|---|---|
| Räddningar | 8 | 6 |
| Räddnings-% | 89% | 67% |
| xG-förhindrat | 80% | 38% |
| Ingripanden | 0 (0%) | 0 (0%) |
Frosinone är favoriten med 37% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Frosinone 37%, oavgjort 26%, Venezia 36%.
Troligast slutar matchen 1-1 (12% sannolikhet).
Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 51% mot under 49%.
Chansen att båda lagen gör mål ligger på 56%.
Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.
Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.
Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.