Serie AStadio Ennio Tardini, Parma28°14 km/h

    Read in English
    ParmaParmaBalanserat & fysiskt
    vs
    MonzaMonzaLågt block & direktspel
    Modellens tips: 2 · Monza (36%)Soft kryss

    ParmaMonza · Serie A

    1 · Parma 35%X 29%36% Monza · 2

    Analys: ParmaMonza

    Anna Karlsson · · Datadriven förhandstitt · Så funkar prognoserna

    Monza har hamnat i en svacka med fyra raka förluster, vilket lägger press på dem inför matchen mot Parma. Trots detta har de förväntade målmodellerna en marginell fördel för gästerna. Monza genererar 1.27 förväntade mål per match medan hemmalaget Parma ligger strax efter med 1.23. Båda lagen kommer nog att sätta sitt hopp till ett par chanser snarare än att dominera i ett konstant tryck.

    Parma, med sin balanserade och fysiska spelstil, kommer att försöka störa Monzas direkta och snabba anfallsspel. Historiken mellan lagen är knapp: två matcher där Parma vunnit en och spelat en oavgjord. Även om historiken väger lätt, ger det ändå hemmalaget en viss mental fördel. Men modellens xPoints på 3.2 för Monza mot Parmas 1.8 indikerar att gästerna lyckats skapa fler och bättre chanser i sina matcher, trots de senaste förlusterna.

    När Monza vinner bollen har de en förmåga att snabbt skapa farliga lägen, vilket deras xG inom 8 sekunder av bollvinst på 0.15 bekräftar, något högre än Parmas 0.13. Med en sannolikhet på 29% för ett oavgjort resultat, och modellens troligaste resultat som 1-1, pekar mycket på en jämn match med få mål. Chansen för att båda lagen gör mål ligger på 51%, vilket tillsammans med en 46% chans för över 2,5 mål antyder en match med kanske bara något mål över det förväntade snittet.

    Spelvärdet i denna match finns på Monza som bortasegrare till odds 3.05 hos Betsafe, Betsson, och Nordicbet. Modellen ger dem en sannolikhet på 36% att vinna, vilket innebär ett spelvärde på 10% övervärde enligt de aktuella oddsen. För den som söker värde i spelet, ligger oddsen till Monzas fördel, trots deras form.

    ParmaParma
    Form LLWLL
    Ligaranking xG #19xGA #11xT #19xP/match #16Points #17
    Nyckelspelare
    • Adrian BernabeRWxG 0,02 · xT 0,13
    • Emanuele ValeriLWBxG 0,03 · xT 0,03
    • Mandela KeitaRWxG 0,00 · xT 0,19
    MonzaMonza
    Form WLLLL
    Ligaranking xG #11xGA #10xT #9xP/match #7Points #18
    Nyckelspelare
    • Gustavo Miguel Pereira de Sousa VarelaFxG 0,38 · xT -0,08
    • Samuele BirindelliLWxG 0,07 · xT 0,12
    • Ricardo Luís Chaby MangasLWxG 0,21 · xT 0,23

    Matchprognos: ParmaMonza

    Predikterad resultatmatris

    Monza
    Parma
    0
    1
    2
    3
    4+
    0
    0–08.6%
    0–110.0%
    0–26.6%
    0–32.8%
    0–4+1.2%
    1
    1–09.7%
    1–113.2%
    1–28.1%
    1–33.4%
    1–4+1.4%
    2
    2–06.2%
    2–17.9%
    2–25.0%
    2–32.1%
    2–4+0.9%
    3
    3–02.6%
    3–13.3%
    3–22.1%
    3–30.9%
    3–4+0.4%
    4+
    4+–01.0%
    4+–11.3%
    4+–20.8%
    4+–30.4%
    4+–4+0.1%
    Sannolikhet per slutresultat. Rader = hemmamål, kolumner = bortamål.

    Troligaste resultaten

    1. 1.1-113%
    2. 2.0-110%
    3. 3.1-010%
    4. 4.0-09%
    5. 5.1-28%
    Förväntade mål
    1,231,27
    Båda lagen gör mål
    51%

    Över/under mål

    Förväntade mål: 2,5
    Under 2,554%
    @1.63
    Över 2,546%
    @2.38EV+5%

    01 · 2 ben

    Trygg

    • Dubbelchans Monza eller oavgjort (X2)65%
    • Under 3,5 mål76%

    Kombinerad sannolikhet

    49%

    Skäligt odds

    2.03

    Två ben som drar åt samma håll — sannolikheten är räknad exakt ur resultatmatrisen, inte multiplicerad.

    02 · 3 ben

    Balanserad

    • Dubbelchans Monza eller oavgjort (X2)65%
    • Under 2,5 mål54%
    • Samuele Birindelli gör mål13%

    Kombinerad sannolikhet

    Skäligt odds

    Hela kupongen prissätts gemensamt via 20 000 simulerade matcher — målskytten samspelar med resultat och målantal, aldrig naiv multiplikation.

    03 · 4 ben

    Djärv

    • Båda lagen gör mål51%
    • Över 2,5 mål46%
    • Mateo Pellegrino Casalánguida gör mål28%
    • Christian Nahuel Ordóñez får kort20%

    Kombinerad sannolikhet

    Skäligt odds

    Målfesten: båda lagen nätar och minst tre mål, plus matchens troligaste målskytt och kortkandidat — allt prissatt gemensamt via 20 000 simulerade matcher.

    Odds & spelvärde

    Modellens värdespel

    Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).

    • 2 · Monza36% sannolikhet@3.13PinnacleEV+13%referensodds
    • Över 2.546% sannolikhet@2.38PinnacleEV+9%referensodds
    • 2 · Monza36% sannolikhet@2.98BetssonEV+7%referensodds
    Spelbolag1 · ParmaX2 · Monza
    Betsafe2.583.00
    EV+ 6%
    2.95
    Betsson2.583.05
    EV+ 7%
    2.98
    Nordicbet2.583.05
    EV+ 7%
    2.98
    Pinnacle2.523.12
    EV+ 13%
    3.13

    Odds uppdaterade 4 sep. 04:37

    Oddsrörelser

    Marknadssignal

    Marknaden har rört sig tydligt mot seger för Monza sedan 29 augusti — oddset har fallit från 3.96 till 3.13 (−21 %).

    1+26 %
    48 %38 %

    2.002.52

    X-5 %
    35 %25 %

    3.293.12

    2-21 %
    32 %22 %

    3.963.13

    Över 2,5+3 %
    46 %36 %

    2.312.38

    Pinnacle · 9 noterade prislägen · 2026-08-29 → 2026-09-03 · fast skala 10 procentenheter

    Statistik

    Inbördes möten

    2 matcher
    Parma 1Oavgjort 1Monza 0
    Mål: 32 (⌀ 2,5)

    Head-to-head based on Serie A data since 2021.

    Nyckelfakta

    • Monza på 4 raka förluster
    xG & xGA per match — 3-matchers glidande medelvärde

    Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).

    Parma
    Monza
    När mål görs och släpps in 2026
    Parma (03)
    Monza (37)
    Passningsnätverk

    Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.

    Parma
    Mariano Troilo: 129 passningar, xT 0.21TroiloAdrian Bernabe: 75 passningar, xT 0.19BernabeEnrico Delprato: 72 passningar, xT 0.17DelpratoEdoardo Corvi: 70 passningar, xT -0.01CorviChristian Ordonez: 58 passningar, xT 0.01OrdonezMandela Keita: 56 passningar, xT 0.21KeitaAbdoulaye Ndiaye: 54 passningar, xT 0.03NdiayeEmanuele Valeri: 47 passningar, xT 0.06ValeriAbdou-Salam Konaté: 39 passningar, xT -0.01KonatéDominik Drobnič: 35 passningar, xT 0.04DrobničSimone Lontani: 25 passningar, xT -0.02Lontani
    Monza
    Andrea Carboni: 69 passningar, xT 0.21CarboniEddy Kouadio: 64 passningar, xT 0.36KouadioLorenzo Lucchesi: 58 passningar, xT 0LucchesiRicardo Luís Chaby Mangas: 50 passningar, xT 0.43MangasManga Foe-Ondoa: 44 passningar, xT 0.04Foe-OndoaSamuele Birindelli: 41 passningar, xT 0.14BirindelliMathis Mout: 40 passningar, xT 0.09MoutEbenezer Akinsanmiro: 30 passningar, xT 0.2AkinsanmiroFilippo Delli Carri: 28 passningar, xT 0.03CarriDemba Thiam: 27 passningar, xT 0.05ThiamMichael Folorunsho: 25 passningar, xT 0.09Folorunsho
    xT-nätverk

    Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.

    Parma
    Mariano Troilo: 129 passningar, xT 0.21TroiloAdrian Bernabe: 75 passningar, xT 0.19BernabeEnrico Delprato: 72 passningar, xT 0.17DelpratoEdoardo Corvi: 70 passningar, xT -0.01CorviChristian Ordonez: 58 passningar, xT 0.01OrdonezMandela Keita: 56 passningar, xT 0.21KeitaAbdoulaye Ndiaye: 54 passningar, xT 0.03NdiayeEmanuele Valeri: 47 passningar, xT 0.06ValeriAbdou-Salam Konaté: 39 passningar, xT -0.01KonatéDominik Drobnič: 35 passningar, xT 0.04DrobničSimone Lontani: 25 passningar, xT -0.02Lontani
    Monza
    Andrea Carboni: 69 passningar, xT 0.21CarboniEddy Kouadio: 64 passningar, xT 0.36KouadioLorenzo Lucchesi: 58 passningar, xT 0LucchesiRicardo Luís Chaby Mangas: 50 passningar, xT 0.43MangasManga Foe-Ondoa: 44 passningar, xT 0.04Foe-OndoaSamuele Birindelli: 41 passningar, xT 0.14BirindelliMathis Mout: 40 passningar, xT 0.09MoutEbenezer Akinsanmiro: 30 passningar, xT 0.2AkinsanmiroFilippo Delli Carri: 28 passningar, xT 0.03CarriDemba Thiam: 27 passningar, xT 0.05ThiamMichael Folorunsho: 25 passningar, xT 0.09Folorunsho

    Lagen i siffror

    PerformanceParmaMonza
    Points00
    xPoints1.83.2
    xG per match0.571.4
    xGA per match1.51.5
    xG within 8s of winning the ball0.130.15
    xGA within 8s of losing the ball0.230.24
    Playing styleParmaMonza
    Build-up efficiency0.310.29
    Field tilt0.240.47
    xT per match0.561
    xTA per match1.30.89
    Won balls, offensive half2618
    Pressing intensity0.250.21
    Pressing efficiency0.170.21
    Pressing efficiency, offensive half0.190.15
    Entries into the box per match1012
    Entries into the box against1514
    Pass completion %0.780.76
    Pass completion % under pressure0.720.69
    Passes per match352316
    Passes against per match466504
    Switches of play per match30.521.1
    Long balls per match2728
    Set piecesParmaMonza
    xG from free kicks0.120.01
    Corners per match2.53.1
    Corners against per match5.93.1
    xG per corner0.060.03
    xGA per corner against0.050.03
    First touch, offensive corners %0.20.33
    First touch, defensive corners %0.250.17
    OtherParmaMonza
    Throw-in control0.730.8
    MålvakternaEdoardo Corvi (Parma)Lorenzo Lucchesi (Monza)
    Räddningar84
    Räddnings-%73%100%
    xG-förhindrat84%100%
    Ingripanden0 (0%)0 (0%)

    Vanliga frågor

    Vem vinner Parma mot Monza?

    Monza är favoriten med 36% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Parma 35%, oavgjort 29%, Monza 36%.

    Vad är det troligaste resultatet?

    Troligast slutar matchen 1-1 (13% sannolikhet).

    Blir det över eller under 2,5 mål?

    Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 46% mot under 54%.

    Gör båda lagen mål?

    Chansen att båda lagen gör mål ligger på 51%.

    Är det här AI-speltips?

    Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.

    Varför låses vissa ben i betbuildern?

    Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

    Fler matcher i ligan

    Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.