01 · 2 ben
Trygg
- Dubbelchans Arsenal eller oavgjort (X2)70%
- Över 1,5 mål79%
Champions League26°0,3 mm15 km/h
Read in EnglishMarcus Johansson · · Analys ur matchmodellen · Så funkar prognoserna
TEXT (korrigerad):
Arsenals höga press och bollinnehav möter Napolis balans och fysik i en kamp där gästernas styrkor ser ut att väga tyngre. Med Arsenal som favoriter enligt modellerna, och en förväntad målsiffra på 1.61, signalerar det en klar fördel för gästerna. Det är svårt att bortse från deras styrka i defensiven, med ett lågt genomsnitt på insläppta mål, 0.94 per match, jämfört med Napolis 1.6.
Napolis fysiska prägel på spelet kan dock inte avfärdas helt. Deras förmåga att balansera spelet mellan försvar och anfall har gett vissa framgångar mot mer bollförande lag, speciellt i matcher där de kan utnyttja fasta situationer och kontringar. Trots detta står de inför en tuff uppgift, inte minst eftersom deras offensiv producerar lägre förväntade mål på 1.4 jämfört med gästernas 1.9.
Med tanke på Arsenals överlägsenhet både i poäng och förväntade poäng, 37 respektive 26.4, ser det ut som en match där de kan diktera villkoren. Det är också värt att notera att Arsenals höga press ofta tvingar motståndarna till misstag på den offensiva planhalvan, något som kan skapa ytterligare målchanser för gästerna.
Historiken mellan lagen ger ingen säker fingervisning. Istället väger den nuvarande formen och de statistiska modellerna tyngre i analysen. Med sannolikheten för över 2,5 mål på 55% och båda lagen förväntas göra mål (58%), ligger ett spel på Arsenal som vinnare i linje med analysen.
Slutsatsen pekar mot en trolig seger för Arsenal, kanske med siffrorna 1-2, vilket också stöds av modellens beräkningar.
01 · 2 ben
02 · 3 ben
03 · 4 ben
Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).
| Spelbolag | 1 · Napoli | X | 2 · Arsenal |
|---|---|---|---|
| Betsafe | EV+ 29% 4.40 | 3.55 | 1.82 |
| Betsson | EV+ 29% 4.40 | 3.55 | 1.82 |
| Nordicbet | EV+ 29% 4.40 | 3.55 | 1.82 |
| Pinnacle | EV+ 27% 4.34 | 3.66 | 1.81 |
Odds uppdaterade 4 sep. 05:15
4.17 → 4.34
3.71 → 3.66
1.83 → 1.81
1.90 → 1.90
Pinnacle · 4 noterade prislägen · 2026-09-01 → 2026-09-04 · fast skala 5 procentenheter
Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).
Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.
Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.
| Performance | Napoli | Arsenal |
|---|---|---|
| Points | 8 | 37 |
| xPoints | 8.8 | 26.4 |
| xG per match | 1.4 | 1.9 |
| xGA per match | 1.6 | 0.94 |
| xG within 8s of winning the ball | 0.09 | 0.3 |
| xGA within 8s of losing the ball | 0.28 | 0.16 |
| Playing style | Napoli | Arsenal |
|---|---|---|
| Build-up efficiency | 0.31 | 0.35 |
| Field tilt | 0.48 | 0.54 |
| xT per match | 1 | 1 |
| xTA per match | 0.67 | 0.75 |
| Won balls, offensive half | 23 | 28 |
| Pressing intensity | 0.25 | 0.23 |
| Pressing efficiency | 0.18 | 0.24 |
| Pressing efficiency, offensive half | 0.18 | 0.25 |
| Entries into the box per match | 16 | 15 |
| Entries into the box against | 9 | 10 |
| Pass completion % | 0.83 | 0.8 |
| Pass completion % under pressure | 0.78 | 0.74 |
| Passes per match | 460 | 381 |
| Passes against per match | 432 | 380 |
| Switches of play per match | 25.1 | 19.8 |
| Long balls per match | 27 | 24 |
| Set pieces | Napoli | Arsenal |
|---|---|---|
| xG from free kicks | 0 | 0.1 |
| Corners per match | 6.2 | 5.2 |
| Corners against per match | 3.3 | 3.7 |
| xG per corner | 0.08 | 0.09 |
| xGA per corner against | 0.11 | 0.01 |
| First touch, offensive corners % | 0.51 | 0.38 |
| First touch, defensive corners % | 0.46 | 0.59 |
| Other | Napoli | Arsenal |
|---|---|---|
| Throw-in control | 0.79 | 0.7 |
| Målvakterna | Vanja Milinković-Savić (Napoli) | David Raya (Arsenal) |
|---|---|---|
| Räddningar | 25 | 37 |
| Räddnings-% | 69% | 88% |
| xG-förhindrat | 39% | 61% |
| Ingripanden | 0 (0%) | 0 (0%) |
Arsenal är favoriten med 44% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Napoli 29%, oavgjort 26%, Arsenal 44%.
Troligast slutar matchen 1-1 (12% sannolikhet).
Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 55% mot under 45%.
Chansen att båda lagen gör mål ligger på 58%.
Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.
Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.
Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.