01 · 2 ben
Trygg
- Dubbelchans GAIS eller oavgjort (1X)71%
- Under 3,5 mål72%
AllsvenskanGamla Ullevi, Göteborg15°1,8 mm29 km/h
Read in EnglishOscar Nilsson · · Modellstödd analys, faktagranskad · Så funkar prognoserna
I den här matchen ska man inte räkna bort GAIS. De har statistiken och modellen på sin sida.
Korrigering: "men fyra matcher är för lite för att väga tyngre" ska vara "men fem matcher är för lite för att väga tyngre", eftersom inbördes möten omfattar 5 matcher totalt.
Fullständig korrigerad text:
41% chans för GAIS att ta hem segern, och modellen tippar på dem. Hemmalaget spelar med bollinnehav och hög press, vilket kan pressa tillbaka Häckens defensiv. Häcken å andra sidan litar på kontringar och inlägg, vilket kan bli farligt om GAIS pressar för högt och ger bort ytor bakåt. Statistikens detalj är att GAIS haft övertag i tidigare möten med fyra vinster av fem, men fem matcher är för lite för att väga tyngre än nuvarande form och förväntade mål.
Med 23 poäng i ligan ligger GAIS några steg efter Häckens 31. Men när vi lyfter blicken till xPoints, den förväntade poängfördelningen, ser vi en nästan dött lopp: 29.6 mot 29.5 till GAIS fördel. Även xG per match visar en svag fördel för hemmalaget, 1.7 mot Häckens 1.6. Det är i de små marginalerna GAIS finner sina möjligheter. Även om Häcken har mer poäng på tavlan, är de statistiskt sårbara.
Målchanserna pekar mot en jämn drabbning. Troligast är 1-1 med 12% sannolikhet, följt av 1-0 till GAIS med 10%. Förväntade mål ligger på 1.52 för hemmalaget och 1.16 för gästerna, vilket indikerar en match där båda lagen hittar nätet. Modellen ger 50% chans för över 2,5 mål och 54% för att båda lagen gör mål. Ändå finns en intressant spelvärdeskrydda: odds på under 0,5 mål till 17.0 hos flera bolag ger övervärde, men det är ett långskott med blott 7% sannolikhet.
I den här matchen ska man inte räkna bort GAIS. De har statistiken och modellen på sin sida. Förväntningarna pekar mot en jämn historia där en målsnål drabbning faktiskt kan ge mest spelvärde. Men mycket talar för att vi ser en match där båda lagen hittar nätet — kanske 1-1 eller en snäv hemmaseger med 2-1.
01 · 2 ben
02 · 3 ben
03 · 4 ben
Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).
| Spelbolag | 1 · GAIS | X | 2 · Häcken |
|---|---|---|---|
| Betfair Exchange | 1.10 | 1.10 | 1.10 |
| Betsafe | 2.32 | 3.58 | 2.93 |
| Betsson | 2.32 | 3.58 | 2.93 |
| Nordicbet | 2.32 | 3.58 | 2.93 |
| Pinnacle | 2.27 | 3.60 | 2.93 |
Odds uppdaterade 3 sep. 05:18
2.30 → 2.27
3.60 → 3.60
2.89 → 2.93
Pinnacle · 3 noterade prislägen · 2026-09-01 → 2026-09-03 · fast skala 5 procentenheter
Head-to-head based on Allsvenskan data since 2023.
Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).
Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.
Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.
| Performance | GAIS | Häcken |
|---|---|---|
| Points | 23 | 31 |
| xPoints | 29.6 | 29.5 |
| xG per match | 1.7 | 1.6 |
| xGA per match | 1.1 | 1.1 |
| xG within 8s of winning the ball | 0.47 | 0.2 |
| xGA within 8s of losing the ball | 0.18 | 0.28 |
| Playing style | GAIS | Häcken |
|---|---|---|
| Build-up efficiency | 0.33 | 0.35 |
| Field tilt | 0.55 | 0.49 |
| xT per match | 1.6 | 1.6 |
| xTA per match | 1.2 | 1.1 |
| Won balls, offensive half | 39 | 27 |
| Pressing intensity | 0.48 | 0.52 |
| Pressing efficiency | 0.25 | 0.24 |
| Pressing efficiency, offensive half | 0.25 | 0.23 |
| Entries into the box per match | 17 | 14 |
| Entries into the box against | 12 | 13 |
| Pass completion % | 0.8 | 0.83 |
| Pass completion % under pressure | 0.76 | 0.79 |
| Passes per match | 411 | 433 |
| Passes against per match | 406 | 392 |
| Switches of play per match | 12.9 | 13.6 |
| Long balls per match | 27 | 31 |
| Set pieces | GAIS | Häcken |
|---|---|---|
| xG from free kicks | 0.17 | 0.1 |
| Corners per match | 5.5 | 5.4 |
| Corners against per match | 4.5 | 5.4 |
| xG per corner | 0.02 | 0.02 |
| xGA per corner against | 0.01 | 0.02 |
| First touch, offensive corners % | 0.37 | 0.54 |
| First touch, defensive corners % | 0.67 | 0.61 |
| Other | GAIS | Häcken |
|---|---|---|
| Throw-in control | 0.62 | 0.66 |
| Målvakterna | Mergim Krasniqi (GAIS) | Andreas Linde (Häcken) |
|---|---|---|
| Räddningar | 40 | 41 |
| Räddnings-% | 80% | 73% |
| xG-förhindrat | 56% | 52% |
| Ingripanden | 69 (95%) | 48 (89%) |
GAIS är favoriten med 41% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: GAIS 41%, oavgjort 26%, Häcken 34%.
Troligast slutar matchen 1-1 (12% sannolikhet).
Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 50% mot under 50%.
Chansen att båda lagen gör mål ligger på 54%.
Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.
Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.
Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.