01 · 2 ben
Trygg
- Seger Hammarby71%
- Över 1,5 mål84%
AllsvenskanGamla Ullevi, Göteborg15°19 km/h
Read in EnglishErik Lindberg · · Skriven ur modellens siffror · Så funkar prognoserna
71 procent. Det är den tydliga sannolikheten för att Hammarby går segrande ur mötet mot Örgryte. Modellen pekar på 0-2 som det mest troliga resultatet, vilket känns rimligt med tanke på den offensiva styrkan hos gästerna. Hammarby har gjort mål i tio raka matcher, och deras spelstil med bollinnehav och hög press talar för att de kommer att skapa flera chanser även denna gång.
Örgryte däremot, med sin balanserade och fysiska spelstil, har en tuff uppgift framför sig. Även om deras förväntade mål (xG) per match ligger på 1.1, är deras defensiva siffror mindre smickrande med 1.9 insläppta mål i snitt. Att hemmalaget bara har 11 procents chans till vinst gör att det kan finnas ett marginalspelvärde på övervärderade odds hos Betsafe, Betsson och Nordicbet, men det är knappast ett spel för den stabile spelaren.
Att matchen skulle sluta med över 2,5 mål är mer sannolikt än något annat utfall, med 63 procent chans enligt modellen. Hammarbys övertag i både poäng och förväntade mål gör att spel på deras seger känns som det smarta valet. Om man vill sikta på en säker vinst snarare än höga odds är Hammarby-seger rätt väg att gå.
01 · 2 ben
02 · 3 ben
03 · 4 ben
Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).
| Spelbolag | 1 · Örgryte | X | 2 · Hammarby |
|---|---|---|---|
| Betsafe | EV+ 46% 12.74 | EV+ 3% 6.02 | 1.24 |
| Betsson | EV+ 46% 12.74 | EV+ 3% 6.02 | 1.24 |
| Nordicbet | EV+ 46% 12.74 | EV+ 3% 6.02 | 1.24 |
| Pinnacle | EV+ 25% 10.89 | EV+ 19% 6.94 | 1.21 |
Odds uppdaterade 4 sep. 08:38
9.66 → 10.89
6.49 → 6.94
1.24 → 1.21
Pinnacle · 5 noterade prislägen · 2026-08-31 → 2026-09-04 · fast skala 5 procentenheter
Head-to-head based on Allsvenskan data since 2023.
Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).
Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.
Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.
| Performance | Örgryte | Hammarby |
|---|---|---|
| Points | 14 | 36 |
| xPoints | 21.2 | 34.4 |
| xG per match | 1.1 | 2.2 |
| xGA per match | 1.9 | 0.98 |
| xG within 8s of winning the ball | 0.2 | 0.48 |
| xGA within 8s of losing the ball | 0.33 | 0.26 |
| Playing style | Örgryte | Hammarby |
|---|---|---|
| Build-up efficiency | 0.37 | 0.35 |
| Field tilt | 0.35 | 0.75 |
| xT per match | 1.2 | 1.7 |
| xTA per match | 1.6 | 0.89 |
| Won balls, offensive half | 27 | 38 |
| Pressing intensity | 0.5 | 0.56 |
| Pressing efficiency | 0.21 | 0.25 |
| Pressing efficiency, offensive half | 0.23 | 0.25 |
| Entries into the box per match | 13 | 20 |
| Entries into the box against | 17 | 9 |
| Pass completion % | 0.78 | 0.87 |
| Pass completion % under pressure | 0.74 | 0.82 |
| Passes per match | 342 | 549 |
| Passes against per match | 476 | 319 |
| Switches of play per match | 15.8 | 11.6 |
| Long balls per match | 27 | 24 |
| Set pieces | Örgryte | Hammarby |
|---|---|---|
| xG from free kicks | 0.12 | 0.18 |
| Corners per match | 4.1 | 6.5 |
| Corners against per match | 6.2 | 2.7 |
| xG per corner | 0.03 | 0.03 |
| xGA per corner against | 0.03 | 0.04 |
| First touch, offensive corners % | 0.44 | 0.57 |
| First touch, defensive corners % | 0.56 | 0.6 |
| Other | Örgryte | Hammarby |
|---|---|---|
| Throw-in control | 0.57 | 0.72 |
| Målvakterna | Hampus Gustafsson (Örgryte) | Warner Hahn (Hammarby) |
|---|---|---|
| Räddningar | 71 | 40 |
| Räddnings-% | 63% | 69% |
| xG-förhindrat | 35% | 37% |
| Ingripanden | 115 (91%) | 76 (97%) |
Hammarby är favoriten med 71% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Örgryte 11%, oavgjort 17%, Hammarby 71%.
Troligast slutar matchen 0-2 (11% sannolikhet).
Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 63% mot under 37%.
Chansen att båda lagen gör mål ligger på 52%.
Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.
Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.
Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.