Belgiska liganJan Breydel Stadion, Brugge18°13 km/h

    Read in English
    Cercle BruggeCercle BruggeBollinnehav & hög press
    vs
    GentGentBalanserat & fysiskt
    Modellens tips: 2 · Gent (37%)Soft kryssBästa värdet enligt modellen: X · Oavgjort @ 3.61 (+11 %)

    Cercle BruggeGent · Belgiska ligan

    1 · Cercle Brugge 33%X 31%37% Gent · 2

    Analys: Cercle BruggeGent

    Marcus Johansson · · Analys ur matchmodellen · Så funkar prognoserna

    Gent har med sina tre raka segrar i ryggen hittat formen och reser till Brugge med en tydlig fördel. Trots att hemmalaget har haft övertag i de senaste inbördes mötena med fyra segrar på sex matcher, väger deras nuvarande formtapp och segerlösa svit på sex matcher tyngre. Modellens sannolikhet lutar också åt gästerna, med en liten fördel för Gent att ta hem segern.

    Tittar vi närmare på spelstilarna ser vi att Brugge föredrar ett bollinnehavsorienterat spel med hög press, medan Gent balanserar sitt spel med en fysisk approach. Brugges stil kan skapa chanser men har också exponerat dem defensivt, vilket syns i deras förväntade insläppta mål som ligger på 1.8 per match. Gent å sin sida, har en mer solid defensiv som släpper in betydligt färre mål, vilket kan ge dem övertag i matchen.

    Trots detta är det förväntade målsnittet relativt högt med 59% chans för över 2,5 mål och 61% för att båda lagen gör mål. Brugges offensiva spelstil kan resultera i mål framåt, men deras defensiva brister kan utnyttjas av ett formstarkt Gent. Det är en match där mål kan komma från båda håll, och ett 1-1 resultat känns troligt.

    Gent har övertag i både poäng och förväntade poäng, vilket ytterligare stärker deras position som favoriter i denna match. Det finns en god chans att matchen slutar över 2,5 mål, med Gent som drar det längsta strået.

    Cercle BruggeCercle Brugge
    Form LDDLL
    Ligaranking xG #6xGA #12xT #11xP/match #8Points #13
    Nyckelspelare
    • Steve NgouraFxG 0,66 · xT 0,19
    • Viggo MartensFxG 0,12 · xT 0,15
    • Gary Jean MagnéeRWxG 0,12 · xT 0,23
    GentGent
    Form LDWWW
    Ligaranking xG #13xGA #1xT #10xP/match #1Points #3
    Nyckelspelare
    • Momodou Lamin SonkoLWxG 0,15 · xT 0,11
    • Josué Yamir Vergara OrtegaFxG 0,95 · xT -0,01
    • Tibe De VliegerCMxG 0,03 · xT 0,06

    Matchprognos: Cercle BruggeGent

    Predikterad resultatmatris

    Gent
    Cercle Brugge
    0
    1
    2
    3
    4+
    0
    0–05.0%
    0–17.2%
    0–25.9%
    0–33.1%
    0–4+1.8%
    1
    1–06.6%
    1–111.3%
    1–28.7%
    1–34.6%
    1–4+2.6%
    2
    2–05.1%
    2–18.1%
    2–26.4%
    2–33.4%
    2–4+1.9%
    3
    3–02.5%
    3–13.9%
    3–23.1%
    3–31.7%
    3–4+0.9%
    4+
    4+–01.3%
    4+–12.0%
    4+–21.6%
    4+–30.8%
    4+–4+0.5%
    Sannolikhet per slutresultat. Rader = hemmamål, kolumner = bortamål.

    Troligaste resultaten

    1. 1.1-111%
    2. 2.1-29%
    3. 3.2-18%
    4. 4.0-17%
    5. 5.1-07%
    Förväntade mål
    1,471,59
    Båda lagen gör mål
    61%

    Över/under mål

    Förväntade mål: 3,1
    Under 2,541%
    @2.16
    Över 2,559%
    @1.70

    01 · 2 ben

    Trygg

    • Dubbelchans Gent eller oavgjort (X2)65%
    • Över 1,5 mål81%

    Kombinerad sannolikhet

    53%

    Skäligt odds

    1.89

    Två ben som drar åt samma håll — sannolikheten är räknad exakt ur resultatmatrisen, inte multiplicerad.

    02 · 3 ben

    Balanserad

    • Dubbelchans Gent eller oavgjort (X2)65%
    • Över 2,5 mål59%
    • Aka Wilfried Julien Kanga gör mål23%

    Kombinerad sannolikhet

    Skäligt odds

    Hela kupongen prissätts gemensamt via 20 000 simulerade matcher — målskytten samspelar med resultat och målantal, aldrig naiv multiplikation.

    03 · 4 ben

    Djärv

    • Båda lagen gör mål61%
    • Över 2,5 mål59%
    • Steve Ngoura gör mål25%
    • Leonardo Adelino da Silva Lopes får kort20%

    Kombinerad sannolikhet

    Skäligt odds

    Målfesten: båda lagen nätar och minst tre mål, plus matchens troligaste målskytt och kortkandidat — allt prissatt gemensamt via 20 000 simulerade matcher.

    Odds & spelvärde

    Modellens värdespel

    Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).

    • X · Oavgjort31% sannolikhet@3.61PinnacleEV+11%referensodds
    • X · Oavgjort31% sannolikhet@3.55Betfair ExchangeEV+9%referensodds
    • X · Oavgjort31% sannolikhet@3.45BetsafeEV+6%referensodds
    Spelbolag1 · Cercle BruggeX2 · Gent
    Betfair Exchange1.44
    EV+ 9%
    3.55
    1.43
    Betsafe2.82
    EV+ 6%
    3.45
    2.35
    Betsson2.82
    EV+ 6%
    3.45
    2.35
    Nordicbet2.82
    EV+ 6%
    3.45
    2.35
    Pinnacle2.85
    EV+ 11%
    3.61
    2.35

    Odds uppdaterade 4 sep. 11:38

    Statistik

    Inbördes möten

    6 matcher
    Cercle Brugge 4Oavgjort 1Gent 1
    Mål: 107 (⌀ 2,8)

    Head-to-head based on Belgian Pro League data since 2023.

    Nyckelfakta

    • Cercle Brugge KSV segerlösa i 6 raka matcher
    • KAA Gent på 3 raka segrar
    xG & xGA per match — 3-matchers glidande medelvärde

    Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).

    Cercle Brugge
    Gent
    När mål görs och släpps in 2026
    Cercle Brugge (57)
    Gent (62)
    Passningsnätverk

    Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.

    Cercle Brugge
    Geoffrey Kondo: 223 passningar, xT 0.8KondoEmmanuel Kakou: 137 passningar, xT 0.05KakouChristiaan Ravych: 120 passningar, xT 0.04RavychValy Konaté: 118 passningar, xT 0.29KonatéGary Jean Magnée: 104 passningar, xT 0.8MagnéeMakaya Ibrahima Diaby: 96 passningar, xT 0.1DiabyIbrahim Diakite: 79 passningar, xT 0.1DiakiteLukas Hubert Mondele Anzun: 70 passningar, xT 0.24AnzunDante Vanzeir: 65 passningar, xT 0.23VanzeirGaëtan Coucke: 61 passningar, xT 0.18CouckeViggo Martens: 52 passningar, xT 0.49Martens
    Gent
    Siebe Van der Heyden: 214 passningar, xT 0.51HeydenChristian Burgess: 170 passningar, xT 0.17BurgessTiago Araujo: 143 passningar, xT 0.8AraujoMouhamed El Bachir Ngom: 138 passningar, xT 0.49NgomDavy Roef: 102 passningar, xT 0.04RoefLeonardo Lopes: 100 passningar, xT 0.01LopesMathias Delorge: 66 passningar, xT 0.03DelorgeAime Omgba: 62 passningar, xT -0.04OmgbaAbdelkahar Kadri: 60 passningar, xT 0.01KadriMomodou Lamin Sonko: 59 passningar, xT 0.26SonkoTibe De Vlieger: 58 passningar, xT 0.02Vlieger
    xT-nätverk

    Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.

    Cercle Brugge
    Geoffrey Kondo: 223 passningar, xT 0.8KondoEmmanuel Kakou: 137 passningar, xT 0.05KakouChristiaan Ravych: 120 passningar, xT 0.04RavychValy Konaté: 118 passningar, xT 0.29KonatéGary Jean Magnée: 104 passningar, xT 0.8MagnéeMakaya Ibrahima Diaby: 96 passningar, xT 0.1DiabyIbrahim Diakite: 79 passningar, xT 0.1DiakiteLukas Hubert Mondele Anzun: 70 passningar, xT 0.24AnzunDante Vanzeir: 65 passningar, xT 0.23VanzeirGaëtan Coucke: 61 passningar, xT 0.18CouckeViggo Martens: 52 passningar, xT 0.49Martens
    Gent
    Siebe Van der Heyden: 214 passningar, xT 0.51HeydenChristian Burgess: 170 passningar, xT 0.17BurgessTiago Araujo: 143 passningar, xT 0.8AraujoMouhamed El Bachir Ngom: 138 passningar, xT 0.49NgomDavy Roef: 102 passningar, xT 0.04RoefLeonardo Lopes: 100 passningar, xT 0.01LopesMathias Delorge: 66 passningar, xT 0.03DelorgeAime Omgba: 62 passningar, xT -0.04OmgbaAbdelkahar Kadri: 60 passningar, xT 0.01KadriMomodou Lamin Sonko: 59 passningar, xT 0.26SonkoTibe De Vlieger: 58 passningar, xT 0.02Vlieger

    Lagen i siffror

    PerformanceCercle BruggeGent
    Points29
    xPoints5.96.2
    xG per match1.81.3
    xGA per match1.80.51
    xG within 8s of winning the ball0.340.26
    xGA within 8s of losing the ball0.340.1
    Playing styleCercle BruggeGent
    Build-up efficiency0.310.3
    Field tilt0.420.43
    xT per match11.1
    xTA per match1.30.73
    Won balls, offensive half2729
    Pressing intensity0.220.2
    Pressing efficiency0.270.22
    Pressing efficiency, offensive half0.210.18
    Entries into the box per match139
    Entries into the box against149
    Pass completion %0.730.82
    Pass completion % under pressure0.710.76
    Passes per match306438
    Passes against per match440470
    Switches of play per match17.248.2
    Long balls per match2650
    Set piecesCercle BruggeGent
    xG from free kicks0.050.01
    Corners per match8.52.3
    Corners against per match5.74
    xG per corner0.060.01
    xGA per corner against0.030.02
    First touch, offensive corners %0.380.43
    First touch, defensive corners %0.350.75
    OtherCercle BruggeGent
    Throw-in control0.650.66
    MålvakternaGaëtan Coucke (Cercle Brugge)Davy Roef (Gent)
    Räddningar108
    Räddnings-%59%80%
    xG-förhindrat32%59%
    Ingripanden0 (0%)0 (0%)

    Vanliga frågor

    Vem vinner Cercle Brugge mot Gent?

    Gent är favoriten med 37% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Cercle Brugge 33%, oavgjort 31%, Gent 37%.

    Vad är det troligaste resultatet?

    Troligast slutar matchen 1-1 (11% sannolikhet).

    Blir det över eller under 2,5 mål?

    Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 59% mot under 41%.

    Gör båda lagen mål?

    Chansen att båda lagen gör mål ligger på 61%.

    Är det här AI-speltips?

    Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.

    Varför låses vissa ben i betbuildern?

    Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

    Fler matcher i ligan

    Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.