Belgiska liganGuldensporenstadion, Kortrijk18°12 km/h

    Read in English
    KortrijkKortrijkLågt block & direktspel
    vs
    Zulte WaregemZulte WaregemLågt block & direktspel
    Modellens tips: 1 · Kortrijk (35%)Soft kryss

    KortrijkZulte Waregem · Belgiska ligan

    1 · Kortrijk 35%X 32%32% Zulte Waregem · 2

    Analys: KortrijkZulte Waregem

    Anna Karlsson · · Datadriven förhandstitt · Så funkar prognoserna

    1-1. Det är resultatet som ekar i många analyser inför mötet mellan Kortrijk och Zulte Waregem, och det belyser en fråga: Kan hemmaplan ge Kortrijk det lilla extra för att bryta sin dystra svit med tre raka förluster? Modellens sannolikhet pekar mot hemmalaget, men siffrorna verkar tala ett annat språk. Gästerna har en fördel på alla fronter: både poäng och förväntade mål visar att Zulte Waregem är laget med momentum.

    Båda lagen föredrar en spelstil med låg defensiv och direkt anfallsspel, vilket ofta leder till kontringar och raka bollar framåt. Detta borde i teorin gynna Zulte Waregem, som haft bättre defensiva siffror med endast 1.2 förväntade insläppta mål per match, jämfört med Kortrijks 2.3. Kortrijk har kämpat med att hålla tätt bakåt, vilket ställer frågan om deras defensiv verkligen kan stå emot Zulte Waregems anfall.

    Trots att Zulte Waregem har ett övertag när man ser på poäng och förväntade mål, är det Kortrijk som av modellen ges störst chans att ta hem matchen. Det är en bedömning som kanske mest baseras på hemmaplansfördelen, men även här är det värt att notera att Kortrijks egna förväntade mål per match ligger på blygsamma 0.85, en siffra som inte andas självförtroende. Samtidigt skvallrar siffrorna om en jämn matchbild med snittmålen för båda lagen strax över ett mål vardera.

    Om vi ser till spelvärde ger spelbolagets odds för över 2,5 mål (55%) en intressant möjlighet. Med tanke på båda lagens brister i defensiven och tendensen att släppa in mål, kan ett spel på över 2,5 mål till rätt odds ge god avkastning. Trots modellens tips och hemmaplansfördel verkar Zulte Waregems starkare form och mer stabila försvar ge dem den verkliga fördelen. En trolig slutsiffra? En snäv seger för gästerna med 2-1, eller ett 1-1 där båda lagen hittar nätet en gång.

    KortrijkKortrijk
    Form WDLLL
    Ligaranking xG #17xGA #16xT #18xP/match #14Points #18
    Nyckelspelare
    • Goduine KoyalipouFxG 0,36 · xT -0,01
    • Brecht DejaegereCDMxG 0,01 · xT 0,13
    • Rudy Seimao Erolde KohonCBxG 0,01 · xT 0,05
    Zulte WaregemZulte Waregem
    Form WWDWD
    Ligaranking xG #10xGA #7xT #15xP/match #5Points #4
    Nyckelspelare
    • Anosike EmentaFxG 0,20 · xT 0,12
    • Tobias HedlFxG 0,30 · xT 0,19
    • Serxho UjkaFxG 0,10 · xT 0,05

    Matchprognos: KortrijkZulte Waregem

    Predikterad resultatmatris

    Zulte Waregem
    Kortrijk
    0
    1
    2
    3
    4+
    0
    0–05.9%
    0–17.3%
    0–25.3%
    0–32.4%
    0–4+1.1%
    1
    1–08.0%
    1–111.9%
    1–28.0%
    1–33.7%
    1–4+1.7%
    2
    2–06.3%
    2–18.7%
    2–26.0%
    2–32.8%
    2–4+1.3%
    3
    3–03.2%
    3–14.4%
    3–23.0%
    3–31.4%
    3–4+0.7%
    4+
    4+–01.7%
    4+–12.3%
    4+–21.6%
    4+–30.7%
    4+–4+0.3%
    Sannolikhet per slutresultat. Rader = hemmamål, kolumner = bortamål.

    Troligaste resultaten

    1. 1.1-112%
    2. 2.2-19%
    3. 3.1-08%
    4. 4.1-28%
    5. 5.0-17%
    Förväntade mål
    1,511,38
    Båda lagen gör mål
    59%

    Över/under mål

    Förväntade mål: 2,9
    Under 2,545%
    @2.18
    Över 2,555%
    @1.69

    01 · 2 ben

    Trygg

    • Dubbelchans Kortrijk eller oavgjort (1X)66%
    • Över 1,5 mål79%

    Kombinerad sannolikhet

    52%

    Skäligt odds

    1.93

    Två ben som drar åt samma håll — sannolikheten är räknad exakt ur resultatmatrisen, inte multiplicerad.

    02 · 3 ben

    Balanserad

    • Dubbelchans Kortrijk eller oavgjort (1X)66%
    • Över 2,5 mål55%
    • Jellert Van Landschoot gör mål12%

    Kombinerad sannolikhet

    Skäligt odds

    Hela kupongen prissätts gemensamt via 20 000 simulerade matcher — målskytten samspelar med resultat och målantal, aldrig naiv multiplikation.

    03 · 4 ben

    Djärv

    • Båda lagen gör mål59%
    • Över 2,5 mål55%
    • Anosike Victor Ementa gör mål30%
    • Brecht Emiel Dejaegere får kort22%

    Kombinerad sannolikhet

    Skäligt odds

    Målfesten: båda lagen nätar och minst tre mål, plus matchens troligaste målskytt och kortkandidat — allt prissatt gemensamt via 20 000 simulerade matcher.

    Odds & spelvärde

    Modellens värdespel

    Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).

    • 1 · Kortrijk35% sannolikhet@3.41PinnacleEV+21%referensodds
    • X · Oavgjort32% sannolikhet@3.62PinnacleEV+17%referensodds
    • 1 · Kortrijk35% sannolikhet@3.20BetsafeEV+13%referensodds
    Spelbolag1 · KortrijkX2 · Zulte Waregem
    Betfair Exchange1.41
    EV+ 4%
    3.20
    2.20
    Betsafe
    EV+ 13%
    3.20
    EV+ 12%
    3.45
    2.15
    Betsson
    EV+ 13%
    3.20
    EV+ 12%
    3.45
    2.15
    Nordicbet
    EV+ 13%
    3.20
    EV+ 12%
    3.45
    2.15
    Pinnacle
    EV+ 21%
    3.41
    EV+ 17%
    3.62
    2.06

    Odds uppdaterade 4 sep. 12:38

    Statistik

    Nyckelfakta

    • KV Kortrijk på 3 raka förluster
    xG & xGA per match — 3-matchers glidande medelvärde

    Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).

    Kortrijk
    Zulte Waregem
    När mål görs och släpps in 2026
    Kortrijk (19)
    Zulte Waregem (83)
    Passningsnätverk

    Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.

    Kortrijk
    Rudy Seimao Erolde Kohon: 131 passningar, xT 0.17KohonGilles Ruyssen: 90 passningar, xT 0.09RuyssenJames Ndjeungoue: 82 passningar, xT 0.13NdjeungoueBrecht Dejaegere: 76 passningar, xT 0.32DejaegereMarko Ilić: 61 passningar, xT 0.06IlićKen Masui: 54 passningar, xT 0.08MasuiThierry Winston Jordan Ambrose: 53 passningar, xT 0.5AmbroseShandre Campbell: 47 passningar, xT 0.01CampbellNayel Mehssatou: 45 passningar, xT 0.13MehssatouGoduine Koyalipou: 43 passningar, xT -0.02KoyalipouBoris Lambert: 40 passningar, xT 0.05Lambert
    Zulte Waregem
    Enrique Lofolomo: 147 passningar, xT 0.12LofolomoJakob Kiilerich: 135 passningar, xT 0.22KiilerichThomas Claes: 133 passningar, xT 0.64ClaesLaurent Lemoine: 124 passningar, xT 0.21LemoineYannick Cappelle: 116 passningar, xT 0.1CappelleMarley Martin Mickaël Justin Aké: 89 passningar, xT 0.29AkéLouis Bostyn: 80 passningar, xT 0.18BostynAnosike Ementa: 49 passningar, xT 0.45EmentaWilguens Raphael Polynice Paugain: 47 passningar, xT 0.22PaugainTobias Hedl: 46 passningar, xT 0.55HedlFranz Tangala: 44 passningar, xT 0.05Tangala
    xT-nätverk

    Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.

    Kortrijk
    Rudy Seimao Erolde Kohon: 131 passningar, xT 0.17KohonGilles Ruyssen: 90 passningar, xT 0.09RuyssenJames Ndjeungoue: 82 passningar, xT 0.13NdjeungoueBrecht Dejaegere: 76 passningar, xT 0.32DejaegereMarko Ilić: 61 passningar, xT 0.06IlićKen Masui: 54 passningar, xT 0.08MasuiThierry Winston Jordan Ambrose: 53 passningar, xT 0.5AmbroseShandre Campbell: 47 passningar, xT 0.01CampbellNayel Mehssatou: 45 passningar, xT 0.13MehssatouGoduine Koyalipou: 43 passningar, xT -0.02KoyalipouBoris Lambert: 40 passningar, xT 0.05Lambert
    Zulte Waregem
    Enrique Lofolomo: 147 passningar, xT 0.12LofolomoJakob Kiilerich: 135 passningar, xT 0.22KiilerichThomas Claes: 133 passningar, xT 0.64ClaesLaurent Lemoine: 124 passningar, xT 0.21LemoineYannick Cappelle: 116 passningar, xT 0.1CappelleMarley Martin Mickaël Justin Aké: 89 passningar, xT 0.29AkéLouis Bostyn: 80 passningar, xT 0.18BostynAnosike Ementa: 49 passningar, xT 0.45EmentaWilguens Raphael Polynice Paugain: 47 passningar, xT 0.22PaugainTobias Hedl: 46 passningar, xT 0.55HedlFranz Tangala: 44 passningar, xT 0.05Tangala

    Lagen i siffror

    PerformanceKortrijkZulte Waregem
    Points08
    xPoints3.16.6
    xG per match0.851.4
    xGA per match2.31.2
    xG within 8s of winning the ball0.190.27
    xGA within 8s of losing the ball0.320.06
    Playing styleKortrijkZulte Waregem
    Build-up efficiency0.280.34
    Field tilt0.310.4
    xT per match0.630.86
    xTA per match1.41.3
    Won balls, offensive half1327
    Pressing intensity0.230.22
    Pressing efficiency0.260.2
    Pressing efficiency, offensive half0.170.11
    Entries into the box per match612
    Entries into the box against1513
    Pass completion %0.70.72
    Pass completion % under pressure0.60.65
    Passes per match280277
    Passes against per match460494
    Switches of play per match12.918.6
    Long balls per match2828
    Set piecesKortrijkZulte Waregem
    xG from free kicks00.15
    Corners per match3.44.5
    Corners against per match7.15.3
    xG per corner0.020.01
    xGA per corner against0.050.04
    First touch, offensive corners %0.40.44
    First touch, defensive corners %0.570.57
    OtherKortrijkZulte Waregem
    Throw-in control0.670.69
    MålvakternaMarko Ilić (Kortrijk)Louis Bostyn (Zulte Waregem)
    Räddningar1113
    Räddnings-%55%81%
    xG-förhindrat19%59%
    Ingripanden0 (0%)0 (0%)

    Vanliga frågor

    Vem vinner Kortrijk mot Zulte Waregem?

    Kortrijk är favoriten med 35% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Kortrijk 35%, oavgjort 32%, Zulte Waregem 32%.

    Vad är det troligaste resultatet?

    Troligast slutar matchen 1-1 (12% sannolikhet).

    Blir det över eller under 2,5 mål?

    Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 55% mot under 45%.

    Gör båda lagen mål?

    Chansen att båda lagen gör mål ligger på 59%.

    Är det här AI-speltips?

    Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.

    Varför låses vissa ben i betbuildern?

    Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

    Fler matcher i ligan

    Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.