Belgiska liganStayen, Sint-Truiden17°19 km/h

    Read in English
    Sint-TruidenSint-TruidenKontringar & inlägg
    vs
    La LouvièreLa LouvièreLågt block & direktspel
    Modellens tips: 1 · Sint-Truiden (68%)

    Sint-TruidenLa Louvière · Belgiska ligan

    1 · Sint-Truiden 68%X 19%13% La Louvière · 2

    Analys: Sint-TruidenLa Louvière

    Sofia Andersson · · Modellens läsning av matchen · Så funkar prognoserna

    Oddset för en hemmaseger ligger runt 1.50 hos flera spelbolag – denna uppgift saknar dock stöd i statistiken.

    Korrigerad text:

    11% chans för 2-0, och samma siffror för 1-0. Det är tydligt: hemmalaget har övertaget. Sint-Truiden har en offensiv som byggs på snabba omställningar och inlägg, vilket står i kontrast till La Louvières lägre defensiva linje och direkta spelstil. Det gör att hemmalaget, med sin högre förväntade målproduktion, bör kunna utnyttja luckor i gästernas försvar.

    Formkurvan och inbördes möten ger också stöd för hemmaseger. Trots att urvalet av dessa möten är begränsat till två matcher, har hemmalaget vunnit båda. Det är visserligen en liten sample size, men tillsammans med poäng och förväntade mål (xG) talar det sitt tydliga språk. Sint-Truiden har 5 poäng på tavlan mot La Louvières 1, och med 2.5 xG per match mot gästernas 1.1, pekar mycket mot en ny trepoängare för hemmalaget.

    Med tanke på alla siffror pekar förväntningarna mot ett målrikt möte, och chanserna för att matchen når över 2,5 mål är 55%. En 2-0-seger för hemmalaget är därför både trolig och spelvärd.

    Sint-TruidenSint-Truiden
    Form LWDDW
    Ligaranking xG #2xGA #14xT #1xP/match #9Points #10
    Nyckelspelare
    • Ilias SebaouiLWxG 0,76 · xT 0,19
    • Robert-Jan VanwesemaelRWxG 0,15 · xT 0,37
    • Abdoulaye SissakoCMxG 0,09 · xT 0,04
    La LouvièreLa Louvière
    Form WLLLD
    Ligaranking xG #16xGA #13xT #16xP/match #12Points #15
    Nyckelspelare
    • Mustapha Isah UbandomaFxG 0,62 · xT 0,01
    • Elias Zaïan FiletFxG 0,15 · xT 0,03
    • Zsombor GruberFxG 0,19 · xT 0,28

    Matchprognos: Sint-TruidenLa Louvière

    Predikterad resultatmatris

    La Louvière
    Sint-Truiden
    0
    1
    2
    3
    4+
    0
    0–06.0%
    0–14.6%
    0–22.1%
    0–30.6%
    0–4+0.2%
    1
    1–011.1%
    1–110.1%
    1–24.2%
    1–31.2%
    1–4+0.3%
    2
    2–011.5%
    2–19.8%
    2–24.2%
    2–31.2%
    2–4+0.3%
    3
    3–07.7%
    3–16.6%
    3–22.8%
    3–30.8%
    3–4+0.2%
    4+
    4+–06.1%
    4+–15.2%
    4+–22.2%
    4+–30.6%
    4+–4+0.2%
    Sannolikhet per slutresultat. Rader = hemmamål, kolumner = bortamål.

    Troligaste resultaten

    1. 1.2-011%
    2. 2.1-011%
    3. 3.1-110%
    4. 4.2-110%
    5. 5.3-08%
    Förväntade mål
    2,010,86
    Båda lagen gör mål
    50%

    Över/under mål

    Förväntade mål: 2,9
    Under 2,545%
    @2.11
    Över 2,555%
    @1.73

    01 · 2 ben

    Trygg

    • Seger Sint-Truiden68%
    • Över 1,5 mål78%

    Kombinerad sannolikhet

    53%

    Skäligt odds

    1.90

    Två ben som drar åt samma håll — sannolikheten är räknad exakt ur resultatmatrisen, inte multiplicerad.

    02 · 3 ben

    Balanserad

    • Seger Sint-Truiden68%
    • Över 2,5 mål55%
    • Andrés Martín Ferrari Malveira gör mål33%

    Kombinerad sannolikhet

    Skäligt odds

    Hela kupongen prissätts gemensamt via 20 000 simulerade matcher — målskytten samspelar med resultat och målantal, aldrig naiv multiplikation.

    03 · 4 ben

    Djärv

    • Båda lagen gör mål50%
    • Över 2,5 mål55%
    • Andrés Martín Ferrari Malveira gör mål33%
    • Samuel Léopold Marie Gueulette får kort23%

    Kombinerad sannolikhet

    Skäligt odds

    Målfesten: båda lagen nätar och minst tre mål, plus matchens troligaste målskytt och kortkandidat — allt prissatt gemensamt via 20 000 simulerade matcher.

    Odds & spelvärde

    Modellens värdespel

    Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).

    • 1 · Sint-Truiden68% sannolikhet@1.62BetsafeEV+10%referensodds
    • 1 · Sint-Truiden68% sannolikhet@1.62BetssonEV+10%referensodds
    • 1 · Sint-Truiden68% sannolikhet@1.62NordicbetEV+10%referensodds
    Spelbolag1 · Sint-TruidenX2 · La Louvière
    Betsafe
    EV+ 10%
    1.62
    3.805.30
    Betsson
    EV+ 10%
    1.62
    3.805.30
    Nordicbet
    EV+ 10%
    1.62
    3.805.30
    Paddy Power
    EV+ 9%
    1.60
    3.804.75
    Pinnacle
    EV+ 9%
    1.60
    4.155.15

    Odds uppdaterade 3 sep. 12:33

    Oddsrörelser

    1-2 %
    61 %56 %

    1.641.60

    X+3 %
    26 %21 %

    4.014.15

    2+3 %
    21 %16 %

    5.015.15

    Över 2,5-1 %
    57 %52 %

    1.751.73

    Pinnacle · 2 noterade prislägen · 2026-09-03 → 2026-09-03 · fast skala 5 procentenheter

    Statistik

    Inbördes möten

    2 matcher
    Sint-Truiden 2Oavgjort 0La Louvière 0
    Mål: 42 (⌀ 3)

    Head-to-head based on Belgian Pro League data since 2023.

    Nyckelfakta

    • Sint-Truidense VV har vunnit de 2 senaste inbördes mötena
    xG & xGA per match — 3-matchers glidande medelvärde

    Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).

    Sint-Truiden
    La Louvière
    När mål görs och släpps in 2026
    Sint-Truiden (85)
    La Louvière (48)
    Passningsnätverk

    Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.

    Sint-Truiden
    Visar Musliu: 174 passningar, xT 0.22MusliuLoïc Junior Mbe Soh: 140 passningar, xT 0.25SohAbdoulaye Sissako: 134 passningar, xT 0.11SissakoJoedrick Pupe: 105 passningar, xT 0.4PupeRobert-Jan Vanwesemael: 104 passningar, xT 1.08VanwesemaelTaiga Hata: 98 passningar, xT 1.29HataLeo Brian Kokubo: 95 passningar, xT 0.16KokuboIlias Sebaoui: 88 passningar, xT 0.49SebaouiNelson Ishiwatari: 80 passningar, xT -0.04IshiwatariRyan Merlen: 61 passningar, xT 0.39MerlenRyotaro Araki: 23 passningar, xT 0.11Araki
    La Louvière
    Ismaila Cheick Coulibaly: 120 passningar, xT 0.11CoulibalyWagane Faye: 120 passningar, xT 0.13FayeYllan Okou: 104 passningar, xT 0.43OkouMarcos Peano: 98 passningar, xT 0.17PeanoSalomon Patrick Amougou Nkoa: 95 passningar, xT 0.15NkoaShaquil David Delos: 80 passningar, xT 0.29DelosDjibril Lamego: 74 passningar, xT 0.16LamegoThierry Lutonda: 55 passningar, xT 0.48LutondaMame Ndiaga Wade: 48 passningar, xT 0.14WadeAnas Tajaouart: 37 passningar, xT 0.04TajaouartElias Zaïan Filet: 34 passningar, xT 0.11Filet
    xT-nätverk

    Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.

    Sint-Truiden
    Visar Musliu: 174 passningar, xT 0.22MusliuLoïc Junior Mbe Soh: 140 passningar, xT 0.25SohAbdoulaye Sissako: 134 passningar, xT 0.11SissakoJoedrick Pupe: 105 passningar, xT 0.4PupeRobert-Jan Vanwesemael: 104 passningar, xT 1.08VanwesemaelTaiga Hata: 98 passningar, xT 1.29HataLeo Brian Kokubo: 95 passningar, xT 0.16KokuboIlias Sebaoui: 88 passningar, xT 0.49SebaouiNelson Ishiwatari: 80 passningar, xT -0.04IshiwatariRyan Merlen: 61 passningar, xT 0.39MerlenRyotaro Araki: 23 passningar, xT 0.11Araki
    La Louvière
    Ismaila Cheick Coulibaly: 120 passningar, xT 0.11CoulibalyWagane Faye: 120 passningar, xT 0.13FayeYllan Okou: 104 passningar, xT 0.43OkouMarcos Peano: 98 passningar, xT 0.17PeanoSalomon Patrick Amougou Nkoa: 95 passningar, xT 0.15NkoaShaquil David Delos: 80 passningar, xT 0.29DelosDjibril Lamego: 74 passningar, xT 0.16LamegoThierry Lutonda: 55 passningar, xT 0.48LutondaMame Ndiaga Wade: 48 passningar, xT 0.14WadeAnas Tajaouart: 37 passningar, xT 0.04TajaouartElias Zaïan Filet: 34 passningar, xT 0.11Filet

    Lagen i siffror

    PerformanceSint-TruidenLa Louvière
    Points51
    xPoints4.45.3
    xG per match2.51.1
    xGA per match2.11.9
    xG within 8s of winning the ball0.340.39
    xGA within 8s of losing the ball0.340.7
    Playing styleSint-TruidenLa Louvière
    Build-up efficiency0.290.33
    Field tilt0.550.25
    xT per match1.90.74
    xTA per match0.971.4
    Won balls, offensive half2630
    Pressing intensity0.220.25
    Pressing efficiency0.30.26
    Pressing efficiency, offensive half0.230.24
    Entries into the box per match179
    Entries into the box against1320
    Pass completion %0.790.68
    Pass completion % under pressure0.740.59
    Passes per match384251
    Passes against per match341522
    Switches of play per match33.217.2
    Long balls per match4528
    Set piecesSint-TruidenLa Louvière
    xG from free kicks0.010.04
    Corners per match3.32.2
    Corners against per match5.95.7
    xG per corner0.070.04
    xGA per corner against0.080.03
    First touch, offensive corners %0.80.22
    First touch, defensive corners %0.610.48
    OtherSint-TruidenLa Louvière
    Throw-in control0.720.67
    MålvakternaLeo Brian Kokubo (Sint-Truiden)Marcos Peano (La Louvière)
    Räddningar1414
    Räddnings-%78%64%
    xG-förhindrat40%41%
    Ingripanden0 (0%)0 (0%)

    Vanliga frågor

    Vem vinner Sint-Truiden mot La Louvière?

    Sint-Truiden är favoriten med 68% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Sint-Truiden 68%, oavgjort 19%, La Louvière 13%.

    Vad är det troligaste resultatet?

    Troligast slutar matchen 2-0 (11% sannolikhet).

    Blir det över eller under 2,5 mål?

    Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 55% mot under 45%.

    Gör båda lagen mål?

    Chansen att båda lagen gör mål ligger på 50%.

    Är det här AI-speltips?

    Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.

    Varför låses vissa ben i betbuildern?

    Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

    Fler matcher i ligan

    Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.