01 · 2 ben
Trygg
- Seger Union Saint-Gilloise50%
- Över 1,5 mål81%
Belgiska liganStayen, Sint-Truiden18°14 km/h
Read in English
Sint-TruidenKontringar & inläggSofia Andersson · · Modellens läsning av matchen · Så funkar prognoserna
Modellens förutsägelse lutar mot en seger för Union Saint-Gilloise (vanligast tippat resultat 1-1), och med deras defensiva styrka är det rimligt att tro på en match med fler än två mål.
Övriga delar av texten:
1.84 förväntade mål för gästerna och en modell som ger dem 50% chans att vinna. Trots deras bollinnehav och höga press är det en utmaning att bryta ner hemmalagets kontringsstarka försvar. Sint-Truiden, med sina snabba omställningar och inlägg, jagar alltid öppningar. De har lyckats överlista Union Saint-Gilloise tidigare, även om det skett sällan.
Med sex inbördes möten där Union Saint-Gilloise vunnit fyra, är övertaget deras. Ändå är det den nuvarande formen och förväntade mål som är avgörande. Gästerna har en stark defensiv, vilket kan ställa till det för hemmalagets målchanser. Samtidigt indikerar xG och xGA en svagare prestation från Sint-Truiden defensivt; de släpper till 2,1 mål per match i genomsnitt.
58% chans för över 2,5 mål och 59% för att båda lagen gör mål pekar mot en målrik historia. Med tanke på oddsen och spelvärdet hos Unibet som erbjuder 2.00 för över 2,5 mål, är det en satsning att överväga.
01 · 2 ben
02 · 3 ben
03 · 4 ben
Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).
| Spelbolag | 1 · Sint-Truiden | X | 2 · Union Saint-Gilloise |
|---|---|---|---|
| Pinnacle | EV+ 2% 3.80 | 3.55 | 1.95 |
Odds uppdaterade 1 sep. 12:30
3.67 → 3.80
3.40 → 3.55
2.05 → 1.95
1.77 → 1.75
Pinnacle · 8 noterade prislägen · 2026-08-31 → 2026-09-01 · fast skala 5 procentenheter
Head-to-head based on Belgian Pro League data since 2023.
Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).
Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.
Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.
| Performance | Sint-Truiden | Union Saint-Gilloise |
|---|---|---|
| Points | 5 | 7 |
| xPoints | 4.4 | 5.1 |
| xG per match | 2.5 | 1.8 |
| xGA per match | 2.1 | 1.1 |
| xG within 8s of winning the ball | 0.34 | 0.16 |
| xGA within 8s of losing the ball | 0.34 | 0.23 |
| Playing style | Sint-Truiden | Union Saint-Gilloise |
|---|---|---|
| Build-up efficiency | 0.29 | 0.31 |
| Field tilt | 0.55 | 0.53 |
| xT per match | 1.9 | 1.3 |
| xTA per match | 0.97 | 0.72 |
| Won balls, offensive half | 26 | 34 |
| Pressing intensity | 0.22 | 0.24 |
| Pressing efficiency | 0.3 | 0.31 |
| Pressing efficiency, offensive half | 0.23 | 0.27 |
| Entries into the box per match | 17 | 16 |
| Entries into the box against | 13 | 12 |
| Pass completion % | 0.79 | 0.76 |
| Pass completion % under pressure | 0.74 | 0.71 |
| Passes per match | 384 | 384 |
| Passes against per match | 341 | 332 |
| Switches of play per match | 33.2 | 26.9 |
| Long balls per match | 45 | 36 |
| Set pieces | Sint-Truiden | Union Saint-Gilloise |
|---|---|---|
| xG from free kicks | 0.01 | 0.11 |
| Corners per match | 3.3 | 6.1 |
| Corners against per match | 5.9 | 3.4 |
| xG per corner | 0.07 | 0.03 |
| xGA per corner against | 0.08 | 0.02 |
| First touch, offensive corners % | 0.8 | 0.56 |
| First touch, defensive corners % | 0.61 | 0.8 |
| Other | Sint-Truiden | Union Saint-Gilloise |
|---|---|---|
| Throw-in control | 0.72 | 0.7 |
| Målvakterna | Leo Brian Kokubo (Sint-Truiden) | Hervé Kouakou Koffi (Union Saint-Gilloise) |
|---|---|---|
| Räddningar | 14 | 6 |
| Räddnings-% | 78% | 100% |
| xG-förhindrat | 40% | 100% |
| Ingripanden | 0 (0%) | 0 (0%) |
Union Saint-Gilloise är favoriten med 50% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Sint-Truiden 27%, oavgjort 23%, Union Saint-Gilloise 50%.
Troligast slutar matchen 1-1 (11% sannolikhet).
Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 58% mot under 42%.
Chansen att båda lagen gör mål ligger på 59%.
Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.
Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.
Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.