01 · 2 ben
Trygg
- Dubbelchans Standard Liège eller oavgjort (1X)68%
- Under 3,5 mål75%
Belgiska liganStade Maurice Dufrasne, Liège17°16 km/h
Read in EnglishErik Lindberg · · Skriven ur modellens siffror · Så funkar prognoserna
TEXT: Ett oavgjort resultat ligger i korten när Standard Liège tar sig an Royal Antwerp. Med båda lagen tätt sammanflätade i tabellen — Standard Liège har knappt övertag med 8 poäng mot Antwerps 7 — är det ingen överraskning att modellens tips landar på ett kryss, och sannolikheten är hela 35%. Det troligaste resultatet är 1-1, ett mönster som också speglas i förväntade mål: 1.34 för hemmalaget och 1.18 för gästerna.
Spelstilarna är också en viktig faktor här. Standard Liège föredrar att kontrollera spelet med bollinnehav, medan Royal Antwerp lutar sig mot en snabb och kontringsbaserad strategi. Det kan öppna för fasta situationer och kontringar, men ingen av dem har visat prov på överlägsenhet i de sex senaste inbördes mötena, där båda lagen vunnit två gånger vardera och spelat oavgjort två gånger. Den lilla historiken understryker att form och förväntade mål är mer avgörande här.
Royal Antwerp har dock ett litet övertag i både förväntade poäng och xG, vilket kan indikera att de är bättre på att skapa och förvalta chanser. Trots detta har Standard Liège en mer sårbar defensiv, med xGA på 1.8 jämfört med Antwerps 1.5. Det pekar mot ett jämnt och målsnålt möte där defensiv kontroll kan bli avgörande.
För den analytiskt lagde är ett spel på oavgjort intressant. Odds på 3.45 hos Betsafe, Betsson och Nordicbet ger ett övervärde på 19%, vilket är lockande när så mycket talar för ett kryss. Chansen för att båda lagen gör mål ligger på 52%, men med bara 46% sannolikhet för över 2,5 mål, lutar det mot en mer defensivt präglad match där ett 1-1 resultat känns mest sannolikt.
01 · 2 ben
02 · 3 ben
03 · 4 ben
Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).
| Spelbolag | 1 · Standard Liège | X | 2 · Royal Antwerp |
|---|---|---|---|
| Betsafe | 2.15 | EV+ 19% 3.45 | 3.15 |
| Betsson | 2.15 | EV+ 19% 3.45 | 3.15 |
| Nordicbet | 2.15 | EV+ 19% 3.45 | 3.15 |
| Pinnacle | 2.14 | EV+ 22% 3.52 | EV+ 4% 3.29 |
Odds uppdaterade 3 sep. 07:36
2.15 → 2.14
3.53 → 3.52
3.27 → 3.29
1.82 → 1.82
Pinnacle · 2 noterade prislägen · 2026-08-31 → 2026-09-03 · fast skala 5 procentenheter
Head-to-head based on Belgian Pro League data since 2023.
Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).
Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.
Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.
| Performance | Standard Liège | Royal Antwerp |
|---|---|---|
| Points | 8 | 7 |
| xPoints | 5 | 6 |
| xG per match | 1.6 | 1.8 |
| xGA per match | 1.8 | 1.5 |
| xG within 8s of winning the ball | 0.41 | 0.19 |
| xGA within 8s of losing the ball | 0.52 | 0.14 |
| Playing style | Standard Liège | Royal Antwerp |
|---|---|---|
| Build-up efficiency | 0.3 | 0.3 |
| Field tilt | 0.46 | 0.56 |
| xT per match | 1.1 | 1.4 |
| xTA per match | 1.3 | 1.2 |
| Won balls, offensive half | 30 | 39 |
| Pressing intensity | 0.24 | 0.24 |
| Pressing efficiency | 0.33 | 0.33 |
| Pressing efficiency, offensive half | 0.31 | 0.32 |
| Entries into the box per match | 12 | 17 |
| Entries into the box against | 16 | 12 |
| Pass completion % | 0.72 | 0.73 |
| Pass completion % under pressure | 0.67 | 0.7 |
| Passes per match | 350 | 348 |
| Passes against per match | 335 | 323 |
| Switches of play per match | 21.7 | 20.6 |
| Long balls per match | 33 | 31 |
| Set pieces | Standard Liège | Royal Antwerp |
|---|---|---|
| xG from free kicks | 0.08 | 0.02 |
| Corners per match | 4.2 | 6.5 |
| Corners against per match | 5.7 | 2.8 |
| xG per corner | 0.02 | 0.03 |
| xGA per corner against | 0.03 | 0.08 |
| First touch, offensive corners % | 0.41 | 0.38 |
| First touch, defensive corners % | 0.52 | 0.55 |
| Other | Standard Liège | Royal Antwerp |
|---|---|---|
| Throw-in control | 0.65 | 0.67 |
| Målvakterna | Matthieu Epolo (Standard Liège) | Taishi Brandon Nozawa (Royal Antwerp) |
|---|---|---|
| Räddningar | 8 | 10 |
| Räddnings-% | 57% | 53% |
| xG-förhindrat | 33% | 46% |
| Ingripanden | 0 (0%) | 0 (0%) |
Det lutar åt oavgjort: Standard Liège 34%, kryss 35%, Royal Antwerp 32%.
Troligast slutar matchen 1-1 (13% sannolikhet).
Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 46% mot under 54%.
Chansen att båda lagen gör mål ligger på 52%.
Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.
Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.
Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.