01 · 2 ben
Trygg
- Seger Stuttgart66%
- Över 1,5 mål84%
BundesligaMHPArena, Stuttgart25°14 km/h
Read in EnglishErik Lindberg · · Skriven ur modellens siffror · Så funkar prognoserna
Den konservativa slutsatsen är en hemmaseger med 2–1 eller 2–0, där 2–1 skulle innebära över 2,5 mål i matchen, medan 2–0 stannar under 2,5 mål. Men för den som vill pröva oddsen på under 1,5 mål finns det ett visst spelvärde där.
Här är texten med denna korrigering infogad, resten oförändrat:
11 raka matcher med mål för Köln. Det är en imponerande svit som kan sätta en viss press på Stuttgarts försvar, speciellt när båda lagen spelar med låg försvarslinje och direkt anfallsspel. Trots detta har Stuttgart en klar fördel i modellen, med 66% sannolikhet för seger. Laget har också vunnit de två senaste mötena och förväntas göra 2,23 mål i denna match, vilket är dubbelt så mycket som Kölns förväntade mål.
Intressant är också att det finns ett tydligt spelvärde för den som tror på en målsnål match. Trots att modellen indikerar 63% chans för över 2,5 mål, ger Betsafe, Betsson och Nordicbet hela 6,5 gånger pengarna på under 1,5 mål. Modellen ger 16% sannolikhet för detta utfall, vilket innebär ett övervärde på 4%.
Den troliga resultatfördelningen är också värd att notera: 2-1 och 2-0 ligger nära till hands som möjliga slutresultat. Det antyder att Stuttgart inte bara har förmågan att vinna, utan kan också göra det med tydlig marginal. Samtidigt har båda lagen en historik av att släppa in mål, vilket ytterligare förstärker sannolikheten för att båda lagen kommer att göra mål.
Trots att Köln har gjort mål i sina senaste elva matcher, är oddsen på Stuttgart mer tilltalande när vi väger in samtliga faktorer. Och även om de senaste mötena är få, förstärker de Stuttgarts övertag. Den konservativa slutsatsen är en hemmaseger med 2–1 eller 2–0, där 2–1 skulle innebära över 2,5 mål i matchen, medan 2–0 stannar under 2,5 mål. Men för den som vill pröva oddsen på under 1,5 mål finns det ett visst spelvärde där.
01 · 2 ben
02 · 3 ben
03 · 4 ben
Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).
| Spelbolag | 1 · Stuttgart | X | 2 · FC Köln |
|---|---|---|---|
| Betfair Exchange | 1.44 | EV+ 5% 5.40 | 6.00 |
| Betsafe | 1.50 | 4.55 | 5.35 |
| Betsson | 1.52 | 4.55 | 5.40 |
| Nordicbet | 1.50 | 4.55 | 5.35 |
| Paddy Power | 1.36 | 5.00 | 6.00 |
| Pinnacle | 1.50 | 5.06 | 5.68 |
Odds uppdaterade 4 sep. 02:37
1.48 → 1.50
4.94 → 5.06
5.48 → 5.68
Pinnacle · 14 noterade prislägen · 2026-08-30 → 2026-09-04 · fast skala 5 procentenheter
Head-to-head based on Bundesliga data since 2022.
Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).
Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.
Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.
| Performance | Stuttgart | FC Köln |
|---|---|---|
| Points | 0 | 3 |
| xPoints | 0.4 | 1.9 |
| xG per match | 0.6 | 1.6 |
| xGA per match | 3.1 | 1.7 |
| xG within 8s of winning the ball | 0 | 0.35 |
| xGA within 8s of losing the ball | 0.55 | 0 |
| Playing style | Stuttgart | FC Köln |
|---|---|---|
| Build-up efficiency | 0.31 | 0.35 |
| Field tilt | 0.34 | 0.36 |
| xT per match | 0.75 | 0.92 |
| xTA per match | 1.6 | 1.8 |
| Won balls, offensive half | 26 | 22 |
| Pressing intensity | 0.28 | 0.26 |
| Pressing efficiency | 0.27 | 0.27 |
| Pressing efficiency, offensive half | 0.26 | 0.11 |
| Entries into the box per match | 9 | 14 |
| Entries into the box against | 23 | 22 |
| Pass completion % | 0.71 | 0.74 |
| Pass completion % under pressure | 0.63 | 0.74 |
| Passes per match | 288 | 282 |
| Passes against per match | 456 | 427 |
| Switches of play per match | 12.2 | 25.9 |
| Long balls per match | 20 | 37 |
| Set pieces | Stuttgart | FC Köln |
|---|---|---|
| xG from free kicks | 0.04 | 0 |
| Corners per match | 3 | 6 |
| Corners against per match | 9.2 | 7 |
| xG per corner | 0 | 0.08 |
| xGA per corner against | 0.06 | 0.02 |
| First touch, offensive corners % | 0 | 0.5 |
| First touch, defensive corners % | 0.56 | 0.29 |
| Other | Stuttgart | FC Köln |
|---|---|---|
| Throw-in control | 0.92 | 0.62 |
| Målvakterna | Fabian Bredlow (Stuttgart) | Marvin Schwäbe (FC Köln) |
|---|---|---|
| Räddningar | 5 | 2 |
| Räddnings-% | 56% | 50% |
| xG-förhindrat | 41% | 90% |
| Ingripanden | 0 (0%) | 0 (0%) |
Stuttgart är favoriten med 66% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Stuttgart 66%, oavgjort 19%, FC Köln 15%.
Troligast slutar matchen 2-1 (10% sannolikhet).
Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 63% mot under 37%.
Chansen att båda lagen gör mål ligger på 58%.
Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.
Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.
Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.