01 · 2 ben
Trygg
- Dubbelchans Birmingham City eller oavgjort (1X)66%
- Under 3,5 mål75%
ChampionshipSt Andrew's, Birmingham16°0,1 mm18 km/h
Read in EnglishSofia Andersson · · Modellens läsning av matchen · Så funkar prognoserna
1-1 är det mest sannolika utfallet i mötet mellan Birmingham City och Southampton, med en sannolikhet på 13%. Hemmalaget har 38% chans att vinna enligt modellen, men Southampton ligger inte långt efter med 35%. När Birmingham City har bollen ser vi ett tydligt fokus på bollinnehav och kontroll, medan gästerna förlitar sig på en mer aggressiv press kombinerad med bollinnehav. Trots deras olika taktiker är målförväntningarna nära varandra: 1.32 för Birmingham och 1.22 för Southampton.
Trots att Southampton har en liten fördel i tabellen med 6 poäng mot Birminghams 5, visar xPoints och xG att gästerna också är något bättre underliggande. Southampton har samlat på sig 5.6 xPoints jämfört med Birminghams 3.9, och deras genomsnittliga xG på 2.2 per match är betydligt högre än värdarnas. Men defensivt är de täta: Birmingham har släppt till 1.2 xGA per match, medan Southampton ligger på 1.0.
Med en sannolikhet på 53% för under 2.5 mål ger Betsafe, Betsson och Nordicbet alla ett odds på 1.98, vilket innebär ett övervärde på 5%. Modellen lutar därmed mot ett spel på under 2.5 mål som den mest rationella insatsen.
01 · 2 ben
02 · 3 ben
03 · 4 ben
Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).
| Spelbolag | 1 · Birmingham City | X | 2 · Southampton |
|---|---|---|---|
| Bet365 | 2.30 | 3.30 | 2.88 |
| Betsafe | 2.40 | 3.45 | 2.80 |
| Betsson | 2.40 | 3.45 | 2.80 |
| Nordicbet | 2.40 | 3.45 | 2.80 |
| Pinnacle | 2.45 | 3.41 | 2.84 |
Odds uppdaterade 31 aug. 16:28
2.45 → 2.45
3.35 → 3.41
2.89 → 2.84
1.87 → 1.84
Pinnacle · 6 noterade prislägen · 2026-08-30 → 2026-08-31 · fast skala 5 procentenheter
Head-to-head based on Championship data since 2023.
Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).
Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.
Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.
| Performance | Birmingham City | Southampton |
|---|---|---|
| Points | 5 | 6 |
| xPoints | 3.9 | 5.6 |
| xG per match | 1.2 | 2.2 |
| xGA per match | 1.2 | 1 |
| xG within 8s of winning the ball | 0 | 0.47 |
| xGA within 8s of losing the ball | 0.12 | 0.36 |
| Playing style | Birmingham City | Southampton |
|---|---|---|
| Build-up efficiency | 0.33 | 0.3 |
| Field tilt | 0.55 | 0.71 |
| xT per match | 0.93 | 1.2 |
| xTA per match | 1 | 0.81 |
| Won balls, offensive half | 25 | 24 |
| Pressing intensity | 0.22 | 0.21 |
| Pressing efficiency | 0.39 | 0.26 |
| Pressing efficiency, offensive half | 0.4 | 0.18 |
| Entries into the box per match | 12 | 13 |
| Entries into the box against | 10 | 10 |
| Pass completion % | 0.65 | 0.81 |
| Pass completion % under pressure | 0.63 | 0.78 |
| Passes per match | 281 | 412 |
| Passes against per match | 255 | 260 |
| Switches of play per match | 19.9 | 22.1 |
| Long balls per match | 30 | 33 |
| Set pieces | Birmingham City | Southampton |
|---|---|---|
| xG from free kicks | 0.12 | 0.14 |
| Corners per match | 7 | 6.6 |
| Corners against per match | 2.6 | 5.6 |
| xG per corner | 0.05 | 0.01 |
| xGA per corner against | 0.06 | 0.01 |
| First touch, offensive corners % | 0.45 | 0.45 |
| First touch, defensive corners % | 0.75 | 0.71 |
| Other | Birmingham City | Southampton |
|---|---|---|
| Throw-in control | 0.73 | 0.65 |
| Målvakterna | James Beadle (Birmingham City) | Daniel Peretz (Southampton) |
|---|---|---|
| Räddningar | 8 | 7 |
| Räddnings-% | 73% | 70% |
| xG-förhindrat | 54% | 55% |
| Ingripanden | 0 (0%) | 0 (0%) |
Birmingham City är favoriten med 38% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Birmingham City 38%, oavgjort 27%, Southampton 35%.
Troligast slutar matchen 1-1 (13% sannolikhet).
Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 47% mot under 53%.
Chansen att båda lagen gör mål ligger på 52%.
Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.
Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.
Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.