ChampionshipTurf Moor, Burnley16°16,1 mm20 km/h

    Read in English
    BurnleyBurnleyBalanserat & fysiskt
    vs
    MiddlesbroughMiddlesbroughBollinnehav & kontroll
    Modellens tips: 2 · Middlesbrough (47%)

    BurnleyMiddlesbrough · Championship

    1 · Burnley 28%X 25%47% Middlesbrough · 2

    Analys: BurnleyMiddlesbrough

    Oscar Nilsson · · Modellstödd analys, faktagranskad · Så funkar prognoserna

    HELA TEXTEN (korrigerad):

    47% chans för Middlesbrough-seger enligt modellen sätter dem i förarsätet inför mötet mot ett Burnley som trots allt varit pålitliga målmässigt med åtta raka matcher där de nätat. Men att bara ha lyckats skrapa ihop en poäng och ett förväntat poängövertag på 2.6 mot Middlesbroughs 5.2 sedan säsongsstart visar att hemmalaget har en del att jobba på. Middlesbroughs förmåga att kontrollera bollinnehav och sätta press på motståndaren kan bli avgörande här.

    Det är en match där statistiken pekar på ett övertag för gästerna. Burnleys mer fysiska och balanserade spelstil har svårt att mäta sig mot en Middlesbrough-upplaga som excellerar i sin förmåga att hålla bollen och pressa högt upp i planen. Det är knappast överraskande att Middlesbrough inte bara har fler poäng, utan även ett klart bättre förväntat målövertag — 1.53 mot Burnleys 1.04 per match.

    Trots det väntade regnet som normalt sänker målsnittet, är chansen för över 2,5 mål nästan 50%. Förväntningarna speglas i modellens troligaste resultat, där 1-1, 0-1 och 1-2 ligger i topp.

    Så vad kan vi vänta oss? Burnley kommer behöva bryta ner Middlesbroughs bollinnehav och förlita sig på fasta situationer och kontringar. Sannolikt ser vi Middlesbrough dra nytta av sitt styrda spel och kontrollera offensiven. Ett 1-2-resultat känns som en rimlig utgång — därmed lutar det mot över 2,5 mål, trots vädret.

    BurnleyBurnley
    Form WWDLL
    Ligaranking xG #14xGA #22xT #7xP/match #22Points #22
    Nyckelspelare
    • Zian FlemmingFxG 0,94 · xT 0,04
    • Jacob Bruun LarsenLWxG 0,06 · xT 0,21
    • Marcus EdwardsRWxG 0,00 · xT 0,28
    MiddlesbroughMiddlesbrough
    Form DDWLW
    Ligaranking xG #4xGA #6xT #3xP/match #5Points #6
    Nyckelspelare
    • Callum BrittainRWBxG 0,05 · xT 0,11
    • William LankshearFxG 1,05 · xT -0,01
    • Luke AylingCBxG 0,10 · xT 0,31

    Matchprognos: BurnleyMiddlesbrough

    Predikterad resultatmatris

    Middlesbrough
    Burnley
    0
    1
    2
    3
    4+
    0
    0–08.0%
    0–111.4%
    0–29.0%
    0–34.6%
    0–4+2.5%
    1
    1–07.6%
    1–112.5%
    1–29.3%
    1–34.8%
    1–4+2.6%
    2
    2–04.1%
    2–16.3%
    2–24.8%
    2–32.5%
    2–4+1.3%
    3
    3–01.4%
    3–12.2%
    3–21.7%
    3–30.9%
    3–4+0.5%
    4+
    4+–00.5%
    4+–10.7%
    4+–20.5%
    4+–30.3%
    4+–4+0.1%
    Sannolikhet per slutresultat. Rader = hemmamål, kolumner = bortamål.

    Troligaste resultaten

    1. 1.1-113%
    2. 2.0-111%
    3. 3.1-29%
    4. 4.0-29%
    5. 5.0-08%
    Förväntade mål
    1,041,53
    Båda lagen gör mål
    51%

    Över/under mål

    Förväntade mål: 2,6
    Under 2,553%
    @2.11EV+10%
    Över 2,547%
    @1.75

    01 · 2 ben

    Trygg

    • Seger Middlesbrough47%
    • Under 3,5 mål74%

    Kombinerad sannolikhet

    34%

    Skäligt odds

    2.92

    Två ben som drar åt samma håll — sannolikheten är räknad exakt ur resultatmatrisen, inte multiplicerad.

    02 · 3 ben

    Balanserad

    • Seger Middlesbrough47%
    • Under 2,5 mål53%
    • Tommy Daniel John Conway gör mål26%

    Kombinerad sannolikhet

    Skäligt odds

    Hela kupongen prissätts gemensamt via 20 000 simulerade matcher — målskytten samspelar med resultat och målantal, aldrig naiv multiplikation.

    03 · 4 ben

    Djärv

    • Båda lagen gör mål51%
    • Över 2,5 mål47%
    • Tommy Daniel John Conway gör mål26%
    • Aidan Zen Patrick Morris får kort23%

    Kombinerad sannolikhet

    Skäligt odds

    Målfesten: båda lagen nätar och minst tre mål, plus matchens troligaste målskytt och kortkandidat — allt prissatt gemensamt via 20 000 simulerade matcher.

    Odds & spelvärde

    Modellens värdespel

    Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).

    • 2 · Middlesbrough47% sannolikhet@2.45BetsafeEV+16%referensodds
    • 2 · Middlesbrough47% sannolikhet@2.45BetssonEV+16%referensodds
    • 2 · Middlesbrough47% sannolikhet@2.45NordicbetEV+16%referensodds
    Spelbolag1 · BurnleyX2 · Middlesbrough
    Betsafe2.753.45
    EV+ 16%
    2.45
    Betsson2.753.45
    EV+ 16%
    2.45
    Nordicbet2.753.45
    EV+ 16%
    2.45
    Pinnacle2.763.61
    EV+ 14%
    2.41

    Odds uppdaterade 1 sep. 14:35

    Oddsrörelser

    Marknadssignal

    Marknaden har rört sig tydligt mot över 2,5 mål sedan 30 augusti — oddset har fallit från 1.92 till 1.75 (−9 %).

    1+8 %
    40 %30 %

    2.552.76

    X+3 %
    32 %22 %

    3.493.61

    2-10 %
    43 %33 %

    2.672.41

    Över 2,5-9 %
    57 %47 %

    1.921.75

    Pinnacle · 9 noterade prislägen · 2026-08-30 → 2026-09-01 · fast skala 10 procentenheter

    Statistik

    Inbördes möten

    2 matcher
    Burnley 0Oavgjort 2Middlesbrough 0
    Mål: 11 (⌀ 1)

    Head-to-head based on Championship data since 2023.

    Nyckelfakta

    • Burnley har gjort mål i 8 raka matcher
    xG & xGA per match — 3-matchers glidande medelvärde

    Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).

    Burnley
    Middlesbrough
    När mål görs och släpps in 2026
    Burnley (49)
    Middlesbrough (64)
    Passningsnätverk

    Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.

    Burnley
    Max Alleyne: 215 passningar, xT 0.21AlleyneKyle Walker: 176 passningar, xT 0.57WalkerMax Weiß: 101 passningar, xT 0.03WeißJosh Laurent: 92 passningar, xT -0.04LaurentAnel Ahmedhodžić: 82 passningar, xT 0.04AhmedhodžićConnor Roberts: 78 passningar, xT 0.05RobertsBashir Humphreys: 77 passningar, xT 0.08HumphreysJacob Bruun Larsen: 68 passningar, xT 0.5LarsenAaron James Ramsey: 63 passningar, xT 0.03RamseyHannibal Mejbri: 61 passningar, xT 0.17MejbriMarcus Edwards: 40 passningar, xT 0.62Edwards
    Middlesbrough
    Adilson Malanda: 237 passningar, xT 0.44MalandaLuke Ayling: 237 passningar, xT 0.89AylingAidan Morris: 179 passningar, xT 0.14MorrisCallum Brittain: 144 passningar, xT 0.28BrittainSebastian Matthew Berhalter: 119 passningar, xT 0.46BerhalterNeto Borges: 118 passningar, xT 0.3BorgesMorgan Whittaker: 90 passningar, xT 0.24WhittakerMyles Peart Harris: 88 passningar, xT 0.1HarrisMaximilian Michael Arfsten: 88 passningar, xT 0.23ArfstenRadek Vítek: 53 passningar, xT 0.05VítekRiley Mcgree: 52 passningar, xT 0.54Mcgree
    xT-nätverk

    Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.

    Burnley
    Max Alleyne: 215 passningar, xT 0.21AlleyneKyle Walker: 176 passningar, xT 0.57WalkerMax Weiß: 101 passningar, xT 0.03WeißJosh Laurent: 92 passningar, xT -0.04LaurentAnel Ahmedhodžić: 82 passningar, xT 0.04AhmedhodžićConnor Roberts: 78 passningar, xT 0.05RobertsBashir Humphreys: 77 passningar, xT 0.08HumphreysJacob Bruun Larsen: 68 passningar, xT 0.5LarsenAaron James Ramsey: 63 passningar, xT 0.03RamseyHannibal Mejbri: 61 passningar, xT 0.17MejbriMarcus Edwards: 40 passningar, xT 0.62Edwards
    Middlesbrough
    Adilson Malanda: 237 passningar, xT 0.44MalandaLuke Ayling: 237 passningar, xT 0.89AylingAidan Morris: 179 passningar, xT 0.14MorrisCallum Brittain: 144 passningar, xT 0.28BrittainSebastian Matthew Berhalter: 119 passningar, xT 0.46BerhalterNeto Borges: 118 passningar, xT 0.3BorgesMorgan Whittaker: 90 passningar, xT 0.24WhittakerMyles Peart Harris: 88 passningar, xT 0.1HarrisMaximilian Michael Arfsten: 88 passningar, xT 0.23ArfstenRadek Vítek: 53 passningar, xT 0.05VítekRiley Mcgree: 52 passningar, xT 0.54Mcgree

    Lagen i siffror

    PerformanceBurnleyMiddlesbrough
    Points16
    xPoints2.65.2
    xG per match1.32.2
    xGA per match21.1
    xG within 8s of winning the ball0.080.18
    xGA within 8s of losing the ball0.330.02
    Playing styleBurnleyMiddlesbrough
    Build-up efficiency0.30.34
    Field tilt0.470.67
    xT per match1.21.4
    xTA per match0.760.74
    Won balls, offensive half1725
    Pressing intensity0.230.24
    Pressing efficiency0.220.31
    Pressing efficiency, offensive half0.220.3
    Entries into the box per match1019
    Entries into the box against1110
    Pass completion %0.790.84
    Pass completion % under pressure0.740.79
    Passes per match413538
    Passes against per match379284
    Switches of play per match39.634.2
    Long balls per match3227
    Set piecesBurnleyMiddlesbrough
    xG from free kicks00.28
    Corners per match57.4
    Corners against per match44.4
    xG per corner0.040.04
    xGA per corner against0.080.02
    First touch, offensive corners %0.40.64
    First touch, defensive corners %0.580.85
    OtherBurnleyMiddlesbrough
    Throw-in control0.770.71
    MålvakternaMax Weiß (Burnley)Adilson Malanda (Middlesbrough)
    Räddningar64
    Räddnings-%40%100%
    xG-förhindrat22%100%
    Ingripanden0 (0%)0 (0%)

    Vanliga frågor

    Vem vinner Burnley mot Middlesbrough?

    Middlesbrough är favoriten med 47% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Burnley 28%, oavgjort 25%, Middlesbrough 47%.

    Vad är det troligaste resultatet?

    Troligast slutar matchen 1-1 (13% sannolikhet).

    Blir det över eller under 2,5 mål?

    Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 47% mot under 53%.

    Gör båda lagen mål?

    Chansen att båda lagen gör mål ligger på 51%.

    Är det här AI-speltips?

    Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.

    Varför låses vissa ben i betbuildern?

    Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

    Fler matcher i ligan

    Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.