ChampionshipThe Den, London19°23 km/h

    Read in English
    MillwallMillwallBollinnehav & kontroll
    vs
    WrexhamWrexhamBollinnehav & kontroll
    Modellens tips: 1 · Millwall (51%)

    MillwallWrexham · Championship

    1 · Millwall 51%X 26%24% Wrexham · 2

    Analys: MillwallWrexham

    Erik Lindberg · · Skriven ur modellens siffror · Så funkar prognoserna

    51% chans att Millwall tar hem segern. Det är en tydlig signal när vi går in i mötet på The Den. Hemmalaget har ett klart övertag i modellen, trots bara två inbördes matcher mot Wrexham sedan 2023. Millwall har en seger och en förlust där, men den lilla urvalsgruppen väger lätt mot nuvarande form och de förväntade målen. Med Wrexham segerlösa i fem raka är momentumet på hemmalagets sida.

    Millwalls spelstil, som bygger på bollinnehav och kontroll, kan bli avgörande. Förväntade mål på 1.61 jämfört med Wrexhams 0.97 talar samma språk. Defensivt har Millwall en utmaning med ett snitt på 1.5 insläppta mål per match, men offensivt är de vassare med 2.3 xG per match. Wrexham, trots ett lägre xGA på 1.1, har svårare att sätta pricken över i:et framåt.

    Sannolikheten för ett oavgjort 1-1-resultat ligger på 12%, vilket är detsamma som en 1-0-seger för Millwall. Men med en 10% chans för en 2-0-vinst lutar det ändå åt hemmalaget. Spelvärdet är tydligt för den som söker säkra spel: Millwalls vinstodds på 2.32 hos flera bolag som Betsafe, Betsson och Nordicbet erbjuder ett attraktivt övervärde på 18%.

    Trots en relativt jämn förväntad målbild pekar mycket på att matchen håller sig under 2,5 mål, med bara 48% chans för fler än två mål. Det defensiva spelet och båda lagens kontrollinriktade spelstil lyfter fram en match där få mål känns mer troligt. Millwall är favoriter, och spelvärdet på deras vinst är den kanske mest intressanta aspekten för den som vill göra en välgrundad satsning.

    MillwallMillwall
    Form DLWWL
    Ligaranking xG #1xGA #13xT #1xP/match #8Points #7
    Nyckelspelare
    • Josh CoburnFxG 0,66 · xT 0,20
    • Ryan LeonardRBxG 0,05 · xT 0,34
    • Casper De NorreCDMxG 0,01 · xT 0,13
    WrexhamWrexham
    Form LDDDL
    Ligaranking xG #13xGA #5xT #4xP/match #7Points #20
    Nyckelspelare
    • Kieffer MooreFxG 0,34 · xT 0,04
    • Lewis ObrienCAMxG 0,09 · xT 0,12
    • Callum DoyleCBxG 0,28 · xT 0,14

    Matchprognos: MillwallWrexham

    Predikterad resultatmatris

    Wrexham
    Millwall
    0
    1
    2
    3
    4+
    0
    0–07.9%
    0–17.0%
    0–23.6%
    0–31.2%
    0–4+0.4%
    1
    1–011.8%
    1–112.2%
    1–25.8%
    1–31.9%
    1–4+0.6%
    2
    2–09.8%
    2–19.5%
    2–24.6%
    2–31.5%
    2–4+0.5%
    3
    3–05.2%
    3–15.1%
    3–22.5%
    3–30.8%
    3–4+0.2%
    4+
    4+–03.0%
    4+–12.9%
    4+–21.4%
    4+–30.5%
    4+–4+0.1%
    Sannolikhet per slutresultat. Rader = hemmamål, kolumner = bortamål.

    Troligaste resultaten

    1. 1.1-112%
    2. 2.1-012%
    3. 3.2-010%
    4. 4.2-110%
    5. 5.0-08%
    Förväntade mål
    1,610,97
    Båda lagen gör mål
    50%

    Över/under mål

    Förväntade mål: 2,6
    Under 2,552%
    @1.90
    Över 2,548%
    @1.96

    01 · 2 ben

    Trygg

    • Seger Millwall51%
    • Under 3,5 mål74%

    Kombinerad sannolikhet

    36%

    Skäligt odds

    2.75

    Två ben som drar åt samma håll — sannolikheten är räknad exakt ur resultatmatrisen, inte multiplicerad.

    02 · 3 ben

    Balanserad

    • Seger Millwall51%
    • Under 2,5 mål52%
    • Derek Mazou-Sacko gör mål26%

    Kombinerad sannolikhet

    Skäligt odds

    Hela kupongen prissätts gemensamt via 20 000 simulerade matcher — målskytten samspelar med resultat och målantal, aldrig naiv multiplikation.

    03 · 4 ben

    Djärv

    • Båda lagen gör mål50%
    • Över 2,5 mål48%
    • Derek Mazou-Sacko gör mål26%
    • Benjamin David Sheaf får kort23%

    Kombinerad sannolikhet

    Skäligt odds

    Målfesten: båda lagen nätar och minst tre mål, plus matchens troligaste målskytt och kortkandidat — allt prissatt gemensamt via 20 000 simulerade matcher.

    Odds & spelvärde

    Modellens värdespel

    Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).

    • 1 · Millwall51% sannolikhet@2.22BetsafeEV+13%referensodds
    • 1 · Millwall51% sannolikhet@2.22BetssonEV+13%referensodds
    • 1 · Millwall51% sannolikhet@2.22NordicbetEV+13%referensodds
    Spelbolag1 · MillwallX2 · Wrexham
    Bet3651.903.403.90
    Betsafe
    EV+ 13%
    2.22
    3.303.25
    Betsson
    EV+ 13%
    2.22
    3.303.25
    Nordicbet
    EV+ 13%
    2.22
    3.303.25
    Pinnacle
    EV+ 11%
    2.18
    3.443.28

    Odds uppdaterade 1 sep. 14:31

    Oddsrörelser

    1+3 %
    46 %41 %

    2.112.18

    X+1 %
    30 %25 %

    3.393.44

    2-6 %
    31 %26 %

    3.493.28

    Över 2,5-2 %
    51 %46 %

    1.981.93

    Pinnacle · 9 noterade prislägen · 2026-08-30 → 2026-09-01 · fast skala 5 procentenheter

    Statistik

    Inbördes möten

    2 matcher
    Millwall 1Oavgjort 0Wrexham 1
    Mål: 22 (⌀ 2)

    Head-to-head based on Championship data since 2023.

    Nyckelfakta

    • Wrexham segerlösa i 5 raka matcher
    xG & xGA per match — 3-matchers glidande medelvärde

    Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).

    Millwall
    Wrexham
    När mål görs och släpps in 2026
    Millwall (65)
    Wrexham (34)
    Passningsnätverk

    Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.

    Millwall
    Jake Cooper: 157 passningar, xT 0.19CooperCaleb Joaquin Taylor: 155 passningar, xT 0.13TaylorCasper De Norre: 143 passningar, xT 0.33NorreCamiel Neghli: 100 passningar, xT 0.62NeghliMark Sykes: 86 passningar, xT 1.32SykesZak Sturge: 74 passningar, xT 0.26SturgeJenson Metcalfe: 68 passningar, xT 0.33MetcalfeRyan Leonard: 57 passningar, xT 0.33LeonardLuke Cundle: 51 passningar, xT 0.08CundleLukas Jensen: 32 passningar, xT 0.02JensenDaniel Kelly: 25 passningar, xT 0.01Kelly
    Wrexham
    Lewis Obrien: 148 passningar, xT 0.33ObrienCallum Doyle: 131 passningar, xT 0.34DoyleZak Vyner: 128 passningar, xT 0.66VynerDominic Hyam: 100 passningar, xT 0.09HyamBenjamin Whiteman: 99 passningar, xT 0.09WhitemanAnthony Patterson: 69 passningar, xT 0.26PattersonGeorge Andrew Thomason: 62 passningar, xT 0.17ThomasonOliver Michael Rathbone: 56 passningar, xT 0.32RathboneNathan Paul Broadhead: 53 passningar, xT 0.29BroadheadDaniel Edward Peter Imray: 31 passningar, xT 0.47ImrayRyan Longman: 31 passningar, xT -0.05Longman
    xT-nätverk

    Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.

    Millwall
    Jake Cooper: 157 passningar, xT 0.19CooperCaleb Joaquin Taylor: 155 passningar, xT 0.13TaylorCasper De Norre: 143 passningar, xT 0.33NorreCamiel Neghli: 100 passningar, xT 0.62NeghliMark Sykes: 86 passningar, xT 1.32SykesZak Sturge: 74 passningar, xT 0.26SturgeJenson Metcalfe: 68 passningar, xT 0.33MetcalfeRyan Leonard: 57 passningar, xT 0.33LeonardLuke Cundle: 51 passningar, xT 0.08CundleLukas Jensen: 32 passningar, xT 0.02JensenDaniel Kelly: 25 passningar, xT 0.01Kelly
    Wrexham
    Lewis Obrien: 148 passningar, xT 0.33ObrienCallum Doyle: 131 passningar, xT 0.34DoyleZak Vyner: 128 passningar, xT 0.66VynerDominic Hyam: 100 passningar, xT 0.09HyamBenjamin Whiteman: 99 passningar, xT 0.09WhitemanAnthony Patterson: 69 passningar, xT 0.26PattersonGeorge Andrew Thomason: 62 passningar, xT 0.17ThomasonOliver Michael Rathbone: 56 passningar, xT 0.32RathboneNathan Paul Broadhead: 53 passningar, xT 0.29BroadheadDaniel Edward Peter Imray: 31 passningar, xT 0.47ImrayRyan Longman: 31 passningar, xT -0.05Longman

    Lagen i siffror

    PerformanceMillwallWrexham
    Points62
    xPoints4.95
    xG per match2.31.4
    xGA per match1.51.1
    xG within 8s of winning the ball0.360.1
    xGA within 8s of losing the ball0.490.09
    Playing styleMillwallWrexham
    Build-up efficiency0.310.33
    Field tilt0.520.47
    xT per match1.71.2
    xTA per match0.690.83
    Won balls, offensive half2428
    Pressing intensity0.250.24
    Pressing efficiency0.360.34
    Pressing efficiency, offensive half0.380.36
    Entries into the box per match1913
    Entries into the box against712
    Pass completion %0.750.73
    Pass completion % under pressure0.70.72
    Passes per match346332
    Passes against per match259313
    Switches of play per match37.821.2
    Long balls per match4034
    Set piecesMillwallWrexham
    xG from free kicks0.030.02
    Corners per match8.47.2
    Corners against per match5.75.9
    xG per corner0.020.02
    xGA per corner against0.010.06
    First touch, offensive corners %0.40.23
    First touch, defensive corners %0.530.65
    OtherMillwallWrexham
    Throw-in control0.690.76
    MålvakternaCaleb Joaquin Taylor (Millwall)Anthony Patterson (Wrexham)
    Räddningar48
    Räddnings-%100%67%
    xG-förhindrat100%35%
    Ingripanden0 (0%)0 (0%)

    Vanliga frågor

    Vem vinner Millwall mot Wrexham?

    Millwall är favoriten med 51% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Millwall 51%, oavgjort 26%, Wrexham 24%.

    Vad är det troligaste resultatet?

    Troligast slutar matchen 1-1 (12% sannolikhet).

    Blir det över eller under 2,5 mål?

    Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 48% mot under 52%.

    Gör båda lagen mål?

    Chansen att båda lagen gör mål ligger på 50%.

    Är det här AI-speltips?

    Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.

    Varför låses vissa ben i betbuildern?

    Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

    Fler matcher i ligan

    Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.