01 · 2 ben
Trygg
- Dubbelchans Cardiff City eller oavgjort (X2)69%
- Över 1,5 mål79%
ChampionshipLoftus Road, London19°23 km/h
Read in EnglishSofia Andersson · · Modellens läsning av matchen · Så funkar prognoserna
TEXTEN korrigerad:
43 procent. Det är sannolikheten för att Cardiff City ska bryta sin elva matcher långa segerlösa svit. Trots sin dominans i bollinnehav och förmåga att kontrollera spelet har Cardiff misslyckats med att omsätta detta i vinster. Däremot talar den något högre xG-siffran för Cardiff (2.0 mot QPR:s 1.9) för att de skapar fler farliga chanser. Problemet ligger i att konvertera dem.
Queens Park Rangers har visat sig effektiva på att utnyttja motståndarnas svagheter på fasta situationer och kontringar. De har ett övertag i inbördes möten med en vinst och en oavgjord, men urvalet är för litet för att väga tyngre än Cardiff Citys övergripande statistik i ligan. QPR:s förmåga att hålla tätt bakåt syns i ett lägre xGA (1.0 mot Cardiffs 1.4), vilket kan bli avgörande i en tight match.
Med 56 procent sannolikhet för över 2,5 mål lutar det mot en målhistorisk match, trots att 1-1 är det mest sannolika resultatet. Cardiffs segerchans är den bästa värdemöjligheten här, särskilt med tanke på den nuvarande sviten av oavgjorda matcher och deras beräknade odds. Att investera i en Cardiff-seger kan visa sig vara klokt, särskilt om oddsen är fördelaktiga på marknaden.
01 · 2 ben
02 · 3 ben
03 · 4 ben
Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).
| Spelbolag | 1 · Queens Park Rangers | X | 2 · Cardiff City |
|---|---|---|---|
| Bet365 | 1.90 | 3.50 | EV+ 54% 3.60 |
| Pinnacle | 1.93 | EV+ 2% 3.99 | EV+ 48% 3.47 |
Odds uppdaterade 1 sep. 14:31
Marknadssignal
Marknaden har rört sig tydligt mot över 2,5 mål sedan 30 augusti — oddset har fallit från 1.83 till 1.69 (−8 %).
1.93 → 1.93
3.93 → 3.99
3.55 → 3.47
1.83 → 1.69
Pinnacle · 10 noterade prislägen · 2026-08-30 → 2026-09-01 · fast skala 10 procentenheter
Head-to-head based on Championship data since 2023.
Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).
Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.
Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.
| Performance | Queens Park Rangers | Cardiff City |
|---|---|---|
| Points | 7 | 3 |
| xPoints | 5.8 | 3.9 |
| xG per match | 1.9 | 2 |
| xGA per match | 1 | 1.4 |
| xG within 8s of winning the ball | 0.22 | 0.2 |
| xGA within 8s of losing the ball | 0.06 | 0.15 |
| Playing style | Queens Park Rangers | Cardiff City |
|---|---|---|
| Build-up efficiency | 0.3 | 0.33 |
| Field tilt | 0.52 | 0.68 |
| xT per match | 1.5 | 1.1 |
| xTA per match | 1.1 | 0.76 |
| Won balls, offensive half | 26 | 21 |
| Pressing intensity | 0.24 | 0.25 |
| Pressing efficiency | 0.26 | 0.33 |
| Pressing efficiency, offensive half | 0.21 | 0.23 |
| Entries into the box per match | 16 | 14 |
| Entries into the box against | 11 | 13 |
| Pass completion % | 0.76 | 0.79 |
| Pass completion % under pressure | 0.7 | 0.75 |
| Passes per match | 356 | 454 |
| Passes against per match | 382 | 198 |
| Switches of play per match | 25.5 | 39.7 |
| Long balls per match | 32 | 41 |
| Set pieces | Queens Park Rangers | Cardiff City |
|---|---|---|
| xG from free kicks | 0.07 | 0.02 |
| Corners per match | 5 | 9.5 |
| Corners against per match | 3.6 | 5.9 |
| xG per corner | 0.04 | 0.07 |
| xGA per corner against | 0.03 | 0.03 |
| First touch, offensive corners % | 0.33 | 0.21 |
| First touch, defensive corners % | 0.82 | 0.83 |
| Other | Queens Park Rangers | Cardiff City |
|---|---|---|
| Throw-in control | 0.7 | 0.85 |
| Målvakterna | Pierce Joseph Charles (Queens Park Rangers) | Nathan Wallace Newman Trott (Cardiff City) |
|---|---|---|
| Räddningar | 6 | 14 |
| Räddnings-% | 75% | 74% |
| xG-förhindrat | 88% | 52% |
| Ingripanden | 0 (0%) | 0 (0%) |
Cardiff City är favoriten med 43% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Queens Park Rangers 32%, oavgjort 26%, Cardiff City 43%.
Troligast slutar matchen 1-1 (12% sannolikhet).
Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 56% mot under 44%.
Chansen att båda lagen gör mål ligger på 58%.
Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.
Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.
Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.