01 · 2 ben
Trygg
- Dubbelchans Sheffield United eller oavgjort (1X)67%
- Under 3,5 mål79%
ChampionshipBramall Lane, Sheffield17°18 km/h
Read in EnglishErik Lindberg · · Skriven ur modellens siffror · Så funkar prognoserna
Sheffield United har spelat tre raka oavgjorda matcher, en trend som speglar deras spelstil: låg defensiv och direkta anfall. Detta ger en stabil grund men kan ofta leda till en målfattig och händelsefattig matchbild. Modellens sannolikheter ger en liten fördel till hemmalaget med 41%, medan gästernas chans att vinna är inte långt efter med 34%. Den statistiska förväntningen på 1-1 som troligaste resultat speglar också denna jämna kamp.
Bolton Wanderers kommer till matchen med en spelstil fokuserad på bollinnehav och kontroll, vilket tenderar att hålla tempot nere och minska antalet målchanser för motståndarna. Trots att Bolton har ett poängövertag i tabellen med 4 poäng mot Sheffield Uniteds 3, visar xPoints att Sheffield faktiskt har varit det starkare laget med 4.9 mot Boltons 3.3. Detta kan antyda att Sheffield United har haft oflyt och att deras underliggande statistik är starkare än vad poängantalet visar.
Förväntade mål per match ligger tätt med Sheffield United på 1.1 och Bolton på 0.98. Sheffield Uniteds direkta men lågt defensiva stil och Boltons bollinnehållande spel tenderar dock att hålla ner tempot, vilket förstärker troligheten av en målsnål tillställning. Med bara 42% sannolikhet för över 2,5 mål är det mer troligt att matchen slutar med färre mål.
I ett spelperspektiv pekar oddsen på att det finns värde i att spela på att matchen slutar oavgjort eller med en knapp seger för hemmalaget, särskilt med tanke på deras xG och xGA-fördelar. Den troligaste slutsiffran enligt modellen är 1-1, och med tanke på spelstilarna ligger ett under 2,5 mål-spel nära till hands. Sheffield Uniteds förmåga att kontrollera matchen och Boltons beroende av bollinnehav pekar mot en noggrann, uppstyrd match snarare än en målorgie.
01 · 2 ben
02 · 3 ben
03 · 4 ben
Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).
| Spelbolag | 1 · Sheffield United | X | 2 · Bolton Wanderers |
|---|---|---|---|
| Bet365 | 1.53 | 3.90 | EV+ 89% 5.50 |
| Pinnacle | 1.69 | 3.85 | EV+ 67% 4.85 |
Odds uppdaterade 31 aug. 16:28
1.66 → 1.69
3.96 → 3.85
4.89 → 4.85
1.82 → 1.90
Pinnacle · 6 noterade prislägen · 2026-08-30 → 2026-08-31 · fast skala 5 procentenheter
Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).
Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.
Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.
| Performance | Sheffield United | Bolton Wanderers |
|---|---|---|
| Points | 3 | 4 |
| xPoints | 4.9 | 3.3 |
| xG per match | 1.1 | 0.98 |
| xGA per match | 1.4 | 1.5 |
| xG within 8s of winning the ball | 0.07 | 0.17 |
| xGA within 8s of losing the ball | 0.16 | 0.08 |
| Playing style | Sheffield United | Bolton Wanderers |
|---|---|---|
| Build-up efficiency | 0.34 | 0.34 |
| Field tilt | 0.34 | 0.58 |
| xT per match | 0.39 | 0.7 |
| xTA per match | 1.1 | 1.3 |
| Won balls, offensive half | 28 | 22 |
| Pressing intensity | 0.26 | 0.22 |
| Pressing efficiency | 0.29 | 0.35 |
| Pressing efficiency, offensive half | 0.3 | 0.31 |
| Entries into the box per match | 10 | 11 |
| Entries into the box against | 14 | 15 |
| Pass completion % | 0.56 | 0.74 |
| Pass completion % under pressure | 0.56 | 0.71 |
| Passes per match | 178 | 387 |
| Passes against per match | 393 | 290 |
| Switches of play per match | 10.9 | 41 |
| Long balls per match | 25 | 42 |
| Set pieces | Sheffield United | Bolton Wanderers |
|---|---|---|
| xG from free kicks | 0.05 | 0 |
| Corners per match | 2.4 | 7.2 |
| Corners against per match | 9.2 | 4.4 |
| xG per corner | 0.04 | 0.02 |
| xGA per corner against | 0.03 | 0.02 |
| First touch, offensive corners % | 0.43 | 0.33 |
| First touch, defensive corners % | 0.65 | 0.77 |
| Other | Sheffield United | Bolton Wanderers |
|---|---|---|
| Throw-in control | 0.64 | 0.77 |
| Målvakterna | Michael Cooper (Sheffield United) | Jack Elliott Bonham (Bolton Wanderers) |
|---|---|---|
| Räddningar | 11 | 13 |
| Räddnings-% | 85% | 87% |
| xG-förhindrat | 68% | 77% |
| Ingripanden | 0 (0%) | 0 (0%) |
Sheffield United är favoriten med 41% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Sheffield United 41%, oavgjort 25%, Bolton Wanderers 34%.
Troligast slutar matchen 1-1 (13% sannolikhet).
Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 42% mot under 58%.
Chansen att båda lagen gör mål ligger på 48%.
Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.
Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.
Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.