01 · 2 ben
Trygg
- Dubbelchans Stoke City eller oavgjort (1X)71%
- Under 3,5 mål78%
Championshipbet365 Stadium, Stoke-on-Trent15°15 km/h
Read in EnglishSofia Andersson · · Modellens läsning av matchen · Så funkar prognoserna
TEXT: Sju raka förluster för Stoke, segerlösa i nio matcher och med förväntade mål på ynka 0,72 per match. Det är en dyster bild för hemmapubliken. Trots att modellen ger dem 42% chans att vinna, talar formkurvan sitt tydliga språk. Charlton har hittat ett flyt, tre raka segrar och ett kontinuerligt målflöde i tio matcher i rad.
Gästerna föredrar att ligga lågt och slå till med kontringar och inlägg, vilket kan bli problematiskt för ett Stoke som gärna håller boll men lider av ineffektivitet framåt. Även xPoints och xGA per match lutar i Charltons favör, vilket förstärker bilden av ett bortalag som på pappret är starkare. Stoke är fast i en negativ spiral, och trots att de vunnit en av de två senaste inbördes mötena, väger det lätt i sammanhanget.
Med tanke på förväntade mål samt målstatistik för båda lagen är 1-1 det mest sannolika resultatet, men en 0-0 uppgörelse känns också logisk. Över 2,5 mål ligger under 50%, vilket styrker en målsnål tillställning. Oddssättarna ser Stoke som favoriter, men med Charltons form och spelvärde i åtanke, kan ett spel på Charlton Athletic runt 3.2 hos olika bolag vara ett fynd.
01 · 2 ben
02 · 3 ben
03 · 4 ben
Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).
| Spelbolag | 1 · Stoke City | X | 2 · Charlton Athletic |
|---|---|---|---|
| Bet365 | 2.10 | 3.10 | EV+ 4% 3.40 |
| Betfair Exchange | 2.16 | 3.30 | EV+ 8% 3.55 |
| Betsafe | 2.12 | 3.25 | EV+ 7% 3.50 |
| Betsson | 2.12 | 3.25 | EV+ 7% 3.50 |
| Nordicbet | 2.12 | 3.25 | EV+ 7% 3.50 |
| Pinnacle | 2.11 | 3.33 | EV+ 9% 3.58 |
Odds uppdaterade 3 sep. 05:16
Head-to-head based on Championship data since 2023.
Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).
Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.
Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.
| Performance | Stoke City | Charlton Athletic |
|---|---|---|
| Points | 0 | 9 |
| xPoints | 2 | 4.2 |
| xG per match | 0.72 | 1.1 |
| xGA per match | 2 | 1.5 |
| xG within 8s of winning the ball | 0.09 | 0.13 |
| xGA within 8s of losing the ball | 0.27 | 0.2 |
| Playing style | Stoke City | Charlton Athletic |
|---|---|---|
| Build-up efficiency | 0.29 | 0.33 |
| Field tilt | 0.35 | 0.37 |
| xT per match | 1.2 | 0.66 |
| xTA per match | 0.82 | 1.4 |
| Won balls, offensive half | 27 | 23 |
| Pressing intensity | 0.22 | 0.25 |
| Pressing efficiency | 0.29 | 0.27 |
| Pressing efficiency, offensive half | 0.27 | 0.25 |
| Entries into the box per match | 11 | 10 |
| Entries into the box against | 14 | 16 |
| Pass completion % | 0.72 | 0.71 |
| Pass completion % under pressure | 0.67 | 0.66 |
| Passes per match | 266 | 260 |
| Passes against per match | 373 | 411 |
| Switches of play per match | 18.8 | 16.7 |
| Long balls per match | 25 | 20 |
| Set pieces | Stoke City | Charlton Athletic |
|---|---|---|
| xG from free kicks | 0.13 | 0.11 |
| Corners per match | 2.4 | 5.3 |
| Corners against per match | 5.4 | 5 |
| xG per corner | 0 | 0.04 |
| xGA per corner against | 0.04 | 0.04 |
| First touch, offensive corners % | 0.14 | 0.44 |
| First touch, defensive corners % | 0.38 | 0.47 |
| Other | Stoke City | Charlton Athletic |
|---|---|---|
| Throw-in control | 0.82 | 0.81 |
| Målvakterna | Viktor Johansson (Stoke City) | Arthur Chukwuezugo Okonkwo (Charlton Athletic) |
|---|---|---|
| Räddningar | 7 | 9 |
| Räddnings-% | 44% | 90% |
| xG-förhindrat | 11% | 73% |
| Ingripanden | 0 (0%) | 0 (0%) |
Stoke City är favoriten med 42% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Stoke City 42%, oavgjort 28%, Charlton Athletic 31%.
Troligast slutar matchen 1-1 (13% sannolikhet).
Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 43% mot under 57%.
Chansen att båda lagen gör mål ligger på 49%.
Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.
Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.
Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.