01 · 2 ben
Trygg
- Dubbelchans Swansea City eller oavgjort (1X)67%
- Under 3,5 mål72%
ChampionshipSwansea.com Stadium, Swansea17°0,8 mm21 km/h
Read in EnglishMarcus Johansson · · Analys ur matchmodellen · Så funkar prognoserna
Swansea City har haft övertaget i de senaste fyra mötena mot Watford med två segrar, en oavgjord och en förlust. Det är dock ett litet urval och väger lätt mot den aktuella formen. Hemmalaget har samlat fler poäng och skapat fler chanser enligt förväntade mål, där de genomsnittligt ligger på 1.6 xG per match mot gästernas 1.2. Swansea har även en mer stabil defensiv med 0.96 xGA jämfört med Watfords 1.1. Det är en liten fördel för Swansea på pappret, men gästerna är inte utan chans.
Swansea City spelar med fokus på bollinnehav, vilket ofta leder till chanser från fasta situationer och att de bryter ner motståndarna på den offensiva planhalvan. Watford, å andra sidan, tenderar att försvara djupt och satsa på snabba kontringar. Deras direkta spelstil kan ställa till problem för ett Swansea som ibland lämnar ytor bakåt när de trycker framåt. Swansea kommer behöva vara vaksamma mot Watfords omställningar.
Trots att Swansea har fler poäng i serien, säger xPoints att Watford faktiskt har gjort sig förtjänta av fler. Det är ett tecken på att Watford kan ha haft otur i sina matcher och att de har potential att överraska. Modellens förväntningar pekar mot en jämn tillställning med 1.42 förväntade mål för Swansea och 1.25 för Watford, vilket gör ett oavgjort resultat kring 1-1 mycket troligt. Chansen för över 2,5 mål ligger på 50 %, medan oddsen för att båda lagen gör mål är snäppet högre på 54 %.
Trots att modellen lutar mot en hemmaseger finns det spelvärde i att satsa på Watford som vinnare till odds 3.9 hos flera bolag. Oddsen ger ett övervärde på 18 % jämfört med modellens chansbedömning på 30 % för en bortaseger. Det är ett riskabelt spel men värt att överväga för den som letar efter spelvärde.
01 · 2 ben
02 · 3 ben
03 · 4 ben
Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).
| Spelbolag | 1 · Swansea City | X | 2 · Watford |
|---|---|---|---|
| Bet365 | 2.10 | 3.40 | 3.25 |
| Betsafe | 1.88 | 3.45 | EV+ 24% 4.10 |
| Betsson | 1.88 | 3.45 | EV+ 24% 4.10 |
| Nordicbet | 1.88 | 3.45 | EV+ 24% 4.10 |
| Pinnacle | 1.90 | EV+ 1% 3.64 | EV+ 19% 3.93 |
Odds uppdaterade 31 aug. 14:28
1.88 → 1.90
3.70 → 3.64
3.93 → 3.93
1.87 → 1.92
Pinnacle · 4 noterade prislägen · 2026-08-30 → 2026-08-31 · fast skala 5 procentenheter
Head-to-head based on Championship data since 2023.
Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).
Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.
Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.
| Performance | Swansea City | Watford |
|---|---|---|
| Points | 7 | 5 |
| xPoints | 4.3 | 5.8 |
| xG per match | 1.6 | 1.2 |
| xGA per match | 0.96 | 1.1 |
| xG within 8s of winning the ball | 0.14 | 0.32 |
| xGA within 8s of losing the ball | 0.08 | 0.21 |
| Playing style | Swansea City | Watford |
|---|---|---|
| Build-up efficiency | 0.27 | 0.29 |
| Field tilt | 0.63 | 0.33 |
| xT per match | 0.98 | 0.55 |
| xTA per match | 0.68 | 1.4 |
| Won balls, offensive half | 29 | 23 |
| Pressing intensity | 0.19 | 0.24 |
| Pressing efficiency | 0.43 | 0.26 |
| Pressing efficiency, offensive half | 0.44 | 0.22 |
| Entries into the box per match | 14 | 8 |
| Entries into the box against | 10 | 14 |
| Pass completion % | 0.74 | 0.7 |
| Pass completion % under pressure | 0.73 | 0.66 |
| Passes per match | 390 | 233 |
| Passes against per match | 225 | 437 |
| Switches of play per match | 17.6 | 15.2 |
| Long balls per match | 27 | 21 |
| Set pieces | Swansea City | Watford |
|---|---|---|
| xG from free kicks | 0.04 | 0.08 |
| Corners per match | 5.7 | 3.3 |
| Corners against per match | 4 | 9.6 |
| xG per corner | 0.03 | 0.05 |
| xGA per corner against | 0.05 | 0.02 |
| First touch, offensive corners % | 0.53 | 0.5 |
| First touch, defensive corners % | 0.58 | 0.76 |
| Other | Swansea City | Watford |
|---|---|---|
| Throw-in control | 0.69 | 0.66 |
| Målvakterna | Lawrence Vigouroux (Swansea City) | Hector Matthew Kyprianou (Watford) |
|---|---|---|
| Räddningar | 4 | 5 |
| Räddnings-% | 80% | 100% |
| xG-förhindrat | 81% | 100% |
| Ingripanden | 0 (0%) | 0 (0%) |
Swansea City är favoriten med 42% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Swansea City 42%, oavgjort 28%, Watford 30%.
Troligast slutar matchen 1-1 (13% sannolikhet).
Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 50% mot under 50%.
Chansen att båda lagen gör mål ligger på 54%.
Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.
Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.
Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.