ChampionshipSwansea.com Stadium, Swansea16°13 km/h

    Read in English
    Swansea CitySwansea CityBollinnehav & kontroll
    vs
    WrexhamWrexhamBollinnehav & kontroll
    Modellens tips: 1 · Swansea City (39%)Soft kryssBästa värdet enligt modellen: 2 · Wrexham @ 3.36 (+15 %)

    Swansea CityWrexham · Championship

    1 · Swansea City 39%X 27%34% Wrexham · 2

    Analys: Swansea CityWrexham

    Marcus Johansson · · Analys ur matchmodellen · Så funkar prognoserna

    TEXT (korrigerad):

    Med två matcher mellan Swansea och Wrexham sedan 2023 är urvalet begränsat. Varje lag har en seger var, vilket inte ger en tydlig bild av vilket lag som har övertaget. Därmed blir säsongsformen och förväntade mål viktiga indikatorer när lagen möts igen. Swansea har dragit nytta av sitt bollinnehav och höga presspel vilket har gett dem 7 poäng så här långt. Wrexham, däremot, har kämpat utan segrar i fem raka matcher och har bara skrapat ihop två poäng.

    Swansea har genom sina sju poäng i ligan hittills visat sin styrka i att kontrollera spelet och minimera motståndarnas chanser, vilket även xGA-siffrorna (0,96 per match) bekräftar. Samtidigt är deras förväntade mål framåt (1,6 per match) något högre än Wrexhams, vilket ger dem ett litet övertag inför den här matchen. Wrexham har visserligen en högre xPoints (5,0 mot Swanseas 4,3), men deras prestationer har ännu inte resulterat i vinster.

    Matchen spås bli jämn med Swansea som favoriter enligt modellens 39% vinstsannolikhet. Det troligaste resultatet enligt modellen är 1-1, men även en 1-0 seger för Swansea ligger nära till hands. Vädret med regn kan komma att sänka målsnittet något, vilket redan är inbakat i modellen. Det är också värt att notera att båda lagen förväntas göra mål 54% av gångerna vilket kan ge en chans för överraskningar.

    För spelvärde ligger oddsen intressanta hos bolag runt om i Europa som erbjuder Swansea-seger till omkring 2.50. Med tanke på Wrexhams formsvacka och Swanseas något mer stabila defensiv i kombination med deras bollinnehav, kan det finnas värde i att satsa på en knapp hemmaseger. Det lutar mot under 2,5 mål även om oddsen här är ganska jämna. Om något, säger mönstret 1-0 eller 1-1.

    Swansea CitySwansea City
    Form DWWDW
    Ligaranking xG #8xGA #2xT #11xP/match #10Points #2
    Nyckelspelare
    • Joseph Amankwaah OpokuRWxG 0,42 · xT 0,02
    • Josh TymonLWBxG 0,01 · xT 0,13
    • Filip LissahRBxG 0,00 · xT 0,02
    WrexhamWrexham
    Form LDDDL
    Ligaranking xG #13xGA #5xT #4xP/match #7Points #20
    Nyckelspelare
    • Kieffer MooreFxG 0,34 · xT 0,04
    • Lewis ObrienCAMxG 0,09 · xT 0,12
    • Callum DoyleCBxG 0,28 · xT 0,14

    Matchprognos: Swansea CityWrexham

    Predikterad resultatmatris

    Wrexham
    Swansea City
    0
    1
    2
    3
    4+
    0
    0–07.6%
    0–18.6%
    0–25.6%
    0–32.3%
    0–4+0.9%
    1
    1–09.7%
    1–112.8%
    1–27.7%
    1–33.2%
    1–4+1.3%
    2
    2–06.9%
    2–18.6%
    2–25.3%
    2–32.2%
    2–4+0.9%
    3
    3–03.2%
    3–14.0%
    3–22.5%
    3–31.0%
    3–4+0.4%
    4+
    4+–01.5%
    4+–11.9%
    4+–21.2%
    4+–30.5%
    4+–4+0.2%
    Sannolikhet per slutresultat. Rader = hemmamål, kolumner = bortamål.

    Troligaste resultaten

    1. 1.1-113%
    2. 2.1-010%
    3. 3.0-19%
    4. 4.2-19%
    5. 5.1-28%
    Förväntade mål
    1,381,24
    Båda lagen gör mål
    54%

    Över/under mål

    Förväntade mål: 2,6
    Under 2,551%
    @1.86
    Över 2,549%
    @2.00

    01 · 2 ben

    Trygg

    • Dubbelchans Swansea City eller oavgjort (1X)67%
    • Under 3,5 mål73%

    Kombinerad sannolikhet

    49%

    Skäligt odds

    2.05

    Två ben som drar åt samma håll — sannolikheten är räknad exakt ur resultatmatrisen, inte multiplicerad.

    02 · 3 ben

    Balanserad

    • Dubbelchans Swansea City eller oavgjort (1X)67%
    • Under 2,5 mål51%
    • Adam Uche Idah gör mål23%

    Kombinerad sannolikhet

    Skäligt odds

    Hela kupongen prissätts gemensamt via 20 000 simulerade matcher — målskytten samspelar med resultat och målantal, aldrig naiv multiplikation.

    03 · 4 ben

    Djärv

    • Båda lagen gör mål54%
    • Över 2,5 mål49%
    • Adam Uche Idah gör mål23%
    • Jay Fulton får kort23%

    Kombinerad sannolikhet

    Skäligt odds

    Målfesten: båda lagen nätar och minst tre mål, plus matchens troligaste målskytt och kortkandidat — allt prissatt gemensamt via 20 000 simulerade matcher.

    Odds & spelvärde

    Modellens värdespel

    Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).

    • 2 · Wrexham34% sannolikhet@3.36PinnacleEV+15%referensodds
    • 2 · Wrexham34% sannolikhet@3.35BetsafeEV+14%referensodds
    • 2 · Wrexham34% sannolikhet@3.35BetssonEV+14%referensodds
    Spelbolag1 · Swansea CityX2 · Wrexham
    Bet3652.503.202.70
    Betfair Exchange1.533.40
    EV+ 2%
    3.00
    Betsafe2.183.30
    EV+ 14%
    3.35
    Betsson2.183.30
    EV+ 14%
    3.35
    Nordicbet2.183.30
    EV+ 14%
    3.35
    Pinnacle2.123.51
    EV+ 15%
    3.36

    Odds uppdaterade 3 sep. 12:37

    Oddsrörelser

    1-4 %
    46 %41 %

    2.202.12

    X0 %
    30 %25 %

    3.513.51

    2+6 %
    32 %27 %

    3.183.36

    Över 2,50 %
    51 %46 %

    1.961.96

    Pinnacle · 2 noterade prislägen · 2026-09-03 → 2026-09-03 · fast skala 5 procentenheter

    Statistik

    Inbördes möten

    2 matcher
    Swansea City 1Oavgjort 0Wrexham 1
    Mål: 23 (⌀ 2,5)

    Head-to-head based on Championship data since 2023.

    Nyckelfakta

    • Wrexham segerlösa i 5 raka matcher
    xG & xGA per match — 3-matchers glidande medelvärde

    Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).

    Swansea City
    Wrexham
    När mål görs och släpps in 2026
    Swansea City (51)
    Wrexham (34)
    Passningsnätverk

    Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.

    Swansea City
    Stephen Welsh: 142 passningar, xT 0.59WelshJosh Tymon: 135 passningar, xT 0.4TymonFilip Lissah: 134 passningar, xT 0.03LissahJay Fulton: 113 passningar, xT 0.07FultonMarko Seufatu Nikola Stamenić: 95 passningar, xT 0.13StamenićBen Cabango: 94 passningar, xT 0.05CabangoLawrence Vigouroux: 70 passningar, xT 0.19VigourouxJosh Key: 67 passningar, xT 0.32KeyElijah Henry Just: 65 passningar, xT 0.13JustJoseph Amankwaah Opoku: 59 passningar, xT -0.03OpokuMoussa Kounfolo Yeo: 47 passningar, xT 0.34Yeo
    Wrexham
    Lewis Obrien: 148 passningar, xT 0.33ObrienCallum Doyle: 131 passningar, xT 0.34DoyleZak Vyner: 128 passningar, xT 0.66VynerDominic Hyam: 100 passningar, xT 0.09HyamBenjamin Whiteman: 99 passningar, xT 0.09WhitemanAnthony Patterson: 69 passningar, xT 0.26PattersonGeorge Andrew Thomason: 62 passningar, xT 0.17ThomasonOliver Michael Rathbone: 56 passningar, xT 0.32RathboneNathan Paul Broadhead: 53 passningar, xT 0.29BroadheadDaniel Edward Peter Imray: 31 passningar, xT 0.47ImrayRyan Longman: 31 passningar, xT -0.05Longman
    xT-nätverk

    Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.

    Swansea City
    Stephen Welsh: 142 passningar, xT 0.59WelshJosh Tymon: 135 passningar, xT 0.4TymonFilip Lissah: 134 passningar, xT 0.03LissahJay Fulton: 113 passningar, xT 0.07FultonMarko Seufatu Nikola Stamenić: 95 passningar, xT 0.13StamenićBen Cabango: 94 passningar, xT 0.05CabangoLawrence Vigouroux: 70 passningar, xT 0.19VigourouxJosh Key: 67 passningar, xT 0.32KeyElijah Henry Just: 65 passningar, xT 0.13JustJoseph Amankwaah Opoku: 59 passningar, xT -0.03OpokuMoussa Kounfolo Yeo: 47 passningar, xT 0.34Yeo
    Wrexham
    Lewis Obrien: 148 passningar, xT 0.33ObrienCallum Doyle: 131 passningar, xT 0.34DoyleZak Vyner: 128 passningar, xT 0.66VynerDominic Hyam: 100 passningar, xT 0.09HyamBenjamin Whiteman: 99 passningar, xT 0.09WhitemanAnthony Patterson: 69 passningar, xT 0.26PattersonGeorge Andrew Thomason: 62 passningar, xT 0.17ThomasonOliver Michael Rathbone: 56 passningar, xT 0.32RathboneNathan Paul Broadhead: 53 passningar, xT 0.29BroadheadDaniel Edward Peter Imray: 31 passningar, xT 0.47ImrayRyan Longman: 31 passningar, xT -0.05Longman

    Lagen i siffror

    PerformanceSwansea CityWrexham
    Points72
    xPoints4.35
    xG per match1.61.4
    xGA per match0.961.1
    xG within 8s of winning the ball0.140.1
    xGA within 8s of losing the ball0.080.09
    Playing styleSwansea CityWrexham
    Build-up efficiency0.270.33
    Field tilt0.630.47
    xT per match0.981.2
    xTA per match0.680.83
    Won balls, offensive half2928
    Pressing intensity0.190.24
    Pressing efficiency0.430.34
    Pressing efficiency, offensive half0.440.36
    Entries into the box per match1413
    Entries into the box against1012
    Pass completion %0.740.73
    Pass completion % under pressure0.730.72
    Passes per match390332
    Passes against per match225313
    Switches of play per match17.621.2
    Long balls per match2734
    Set piecesSwansea CityWrexham
    xG from free kicks0.040.02
    Corners per match5.77.2
    Corners against per match45.9
    xG per corner0.030.02
    xGA per corner against0.050.06
    First touch, offensive corners %0.530.23
    First touch, defensive corners %0.580.65
    OtherSwansea CityWrexham
    Throw-in control0.690.76
    MålvakternaLawrence Vigouroux (Swansea City)Anthony Patterson (Wrexham)
    Räddningar48
    Räddnings-%80%67%
    xG-förhindrat81%35%
    Ingripanden0 (0%)0 (0%)

    Vanliga frågor

    Vem vinner Swansea City mot Wrexham?

    Swansea City är favoriten med 39% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Swansea City 39%, oavgjort 27%, Wrexham 34%.

    Vad är det troligaste resultatet?

    Troligast slutar matchen 1-1 (13% sannolikhet).

    Blir det över eller under 2,5 mål?

    Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 49% mot under 51%.

    Gör båda lagen mål?

    Chansen att båda lagen gör mål ligger på 54%.

    Är det här AI-speltips?

    Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.

    Varför låses vissa ben i betbuildern?

    Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

    Fler matcher i ligan

    Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.