ChampionshipLondon Stadium, London18°13 km/h

    Read in English
    West Ham UnitedWest Ham UnitedBollinnehav & hög press
    vs
    WolverhamptonWolverhamptonBollinnehav & kontroll
    Modellens tips: 1 · West Ham United (40%)Bästa värdet enligt modellen: X · Oavgjort @ 3.70 (+22 %)

    West Ham UnitedWolverhampton · Championship

    1 · West Ham United 40%X 33%27% Wolverhampton · 2

    Analys: West Ham UnitedWolverhampton

    Anna Karlsson · · Datadriven förhandstitt · Så funkar prognoserna

    1-1. Ett enkelt resultat att rabbla, men långt ifrån oproblematiskt när West Ham tar emot Wolverhampton på hemmaplan. Den troligaste utgången enligt modellen, 12% sannolikhet, men är det verkligen så enkelt? Hemmalaget har bara två poäng på tavlan jämfört med gästernas sju. Samtidigt talar modellens förväntningar ändå för en liten fördel till Londons stolthet, tack vare sin bollinnehavsrika och pressintensiva spelstil.

    Men en titt på förväntade mål ger en annan bild. Wolverhampton ser starkare ut på pappret med en xG på 2.3 jämfört med West Hams 1.6 per match. Defensivt är gästerna också effektivare, med 0.74 insläppta mål mot West Hams 1.4. Den fysiska stabilitet och kontroll Wolverhampton visar har hittills gett utdelning, både i form av faktiska och förväntade poäng.

    Trots detta talar vi om ett West Ham som inte bara ligger bättre till i den matematiska modellen, utan också ser mer bekväma ut på sin egen gräsmatta med sin speciella energi och vilja att dominera bollinnehavet. Det är en dynamik som kan knäcka även den mest strukturerade defensiven, och modellen ger dem 40% chans till seger.

    Så vad blir slutsiffran? Över 2,5 mål har en sannolikhetsprocent på 52%. Det kan mycket väl bli en match där just de offensiva kvaliteterna i båda lagen kommer till sin rätt. Ett 2-1-resultat till West Ham är inte bara möjligt, det är också i linje med både modellens andra troligaste utfall och deras offensiva ambitioner.

    För den som söker spelvärde är det alltså värt att överväga en satsning på över 2,5 mål. Ett sådant scenario känns inte bara rimligt utan också attraktivt i ljuset av den matchbild vi kan förvänta oss. Med West Hams förmåga att pressa högt och Wolves kontrollerade bollinnehav kan vi mycket väl få se ett resultat som överstiger 2-1.

    West Ham UnitedWest Ham United
    Form DLD
    Ligaranking xG #9xGA #11xT #8xP/match #19Points #19
    Nyckelspelare
    • Manor SolomonLWxG 0,27 · xT 0,17
    • Konstantinos MavropanosCBxG 0,14 · xT 0,14
    • Lewis OrfordCMxG 0,07 · xT 0,09
    WolverhamptonWolverhampton
    Form DWW
    Ligaranking xG #2xGA #1xT #9xP/match #1Points #4
    Nyckelspelare
    • Fer LópezRWxG 0,23 · xT 0,18
    • Raúl Alonso Jiménez RodríguezFxG 1,06 · xT 0,04
    • Rodrigo GomesRWxG 0,40 · xT 0,04

    Matchprognos: West Ham UnitedWolverhampton

    Predikterad resultatmatris

    Wolverhampton
    West Ham United
    0
    1
    2
    3
    4+
    0
    0–06.7%
    0–17.5%
    0–24.8%
    0–32.0%
    0–4+0.8%
    1
    1–09.4%
    1–112.3%
    1–27.3%
    1–33.0%
    1–4+1.2%
    2
    2–07.4%
    2–19.1%
    2–25.6%
    2–32.3%
    2–4+0.9%
    3
    3–03.8%
    3–14.6%
    3–22.8%
    3–31.2%
    3–4+0.5%
    4+
    4+–02.0%
    4+–12.5%
    4+–21.5%
    4+–30.6%
    4+–4+0.2%
    Sannolikhet per slutresultat. Rader = hemmamål, kolumner = bortamål.

    Troligaste resultaten

    1. 1.1-112%
    2. 2.1-09%
    3. 3.2-19%
    4. 4.0-17%
    5. 5.2-07%
    Förväntade mål
    1,521,23
    Båda lagen gör mål
    56%

    Över/under mål

    Förväntade mål: 2,8
    Under 2,548%
    @2.07
    Över 2,552%
    @1.77

    01 · 2 ben

    Trygg

    • Dubbelchans West Ham United eller oavgjort (1X)70%
    • Över 1,5 mål76%

    Kombinerad sannolikhet

    54%

    Skäligt odds

    1.87

    Två ben som drar åt samma håll — sannolikheten är räknad exakt ur resultatmatrisen, inte multiplicerad.

    02 · 3 ben

    Balanserad

    • Dubbelchans West Ham United eller oavgjort (1X)70%
    • Över 2,5 mål52%
    • Lucas Tolentino Coelho de Lima gör mål23%

    Kombinerad sannolikhet

    Skäligt odds

    Hela kupongen prissätts gemensamt via 20 000 simulerade matcher — målskytten samspelar med resultat och målantal, aldrig naiv multiplikation.

    03 · 4 ben

    Djärv

    • Båda lagen gör mål56%
    • Över 2,5 mål52%
    • Lucas Tolentino Coelho de Lima gör mål23%
    • André Trindade da Costa Neto får kort24%

    Kombinerad sannolikhet

    Skäligt odds

    Målfesten: båda lagen nätar och minst tre mål, plus matchens troligaste målskytt och kortkandidat — allt prissatt gemensamt via 20 000 simulerade matcher.

    Odds & spelvärde

    Modellens värdespel

    Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).

    • X · Oavgjort33% sannolikhet@3.70Paddy PowerEV+22%referensodds
    • X · Oavgjort33% sannolikhet@3.66PinnacleEV+21%referensodds
    • 2 · Wolverhampton27% sannolikhet@4.00Paddy PowerEV+7%referensodds
    Spelbolag1 · West Ham UnitedX2 · Wolverhampton
    Paddy Power1.80
    EV+ 22%
    3.70
    EV+ 7%
    4.00
    Pinnacle1.97
    EV+ 21%
    3.66
    3.62

    Odds uppdaterade 31 aug. 16:28

    Oddsrörelser

    10 %
    51 %46 %

    1.961.97

    X0 %
    28 %23 %

    3.653.66

    2-1 %
    28 %23 %

    3.673.62

    Över 2,5-1 %
    56 %51 %

    1.791.77

    Pinnacle · 10 noterade prislägen · 2026-08-30 → 2026-08-31 · fast skala 5 procentenheter

    Statistik

    xG & xGA per match — 3-matchers glidande medelvärde

    Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).

    West Ham United
    Wolverhampton
    När mål görs och släpps in 2026
    West Ham United (45)
    Wolverhampton (94)
    Passningsnätverk

    Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.

    West Ham United
    Maximilian Kilman: 225 passningar, xT 0.45KilmanKyle Walker Peters: 172 passningar, xT 0.19PetersKonstantinos Mavropanos: 154 passningar, xT 0.27MavropanosLewis Orford: 109 passningar, xT 0.1OrfordMohamadou Kanté: 108 passningar, xT 0.11KantéManor Solomon: 107 passningar, xT 0.46SolomonArne Engels: 104 passningar, xT 0.08EngelsMads Hermansen: 99 passningar, xT 0.04HermansenOliver Scarles: 88 passningar, xT 0.57ScarlesJarrod Bowen: 75 passningar, xT 0.66BowenAiridas Golambeckis: 72 passningar, xT 0.02Golambeckis
    Wolverhampton
    Toti Gomes: 194 passningar, xT 0.18GomesFer López: 136 passningar, xT 0.42LópezHugo Bueno: 103 passningar, xT 0.19BuenoAndré: 102 passningar, xT 0.09AndréNasser Djiga: 95 passningar, xT 0.09DjigaYerson Mosquera: 79 passningar, xT 0.04MosqueraJackson Tchatchoua: 75 passningar, xT 0.39TchatchouaJosé Sá: 74 passningar, xT 0.04Kieran John Trippier: 53 passningar, xT 0.34TrippierMateus Mané: 42 passningar, xT 0.32ManéTommy Doyle: 42 passningar, xT -0.06Doyle
    xT-nätverk

    Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.

    West Ham United
    Maximilian Kilman: 225 passningar, xT 0.45KilmanKyle Walker Peters: 172 passningar, xT 0.19PetersKonstantinos Mavropanos: 154 passningar, xT 0.27MavropanosLewis Orford: 109 passningar, xT 0.1OrfordMohamadou Kanté: 108 passningar, xT 0.11KantéManor Solomon: 107 passningar, xT 0.46SolomonArne Engels: 104 passningar, xT 0.08EngelsMads Hermansen: 99 passningar, xT 0.04HermansenOliver Scarles: 88 passningar, xT 0.57ScarlesJarrod Bowen: 75 passningar, xT 0.66BowenAiridas Golambeckis: 72 passningar, xT 0.02Golambeckis
    Wolverhampton
    Toti Gomes: 194 passningar, xT 0.18GomesFer López: 136 passningar, xT 0.42LópezHugo Bueno: 103 passningar, xT 0.19BuenoAndré: 102 passningar, xT 0.09AndréNasser Djiga: 95 passningar, xT 0.09DjigaYerson Mosquera: 79 passningar, xT 0.04MosqueraJackson Tchatchoua: 75 passningar, xT 0.39TchatchouaJosé Sá: 74 passningar, xT 0.04Kieran John Trippier: 53 passningar, xT 0.34TrippierMateus Mané: 42 passningar, xT 0.32ManéTommy Doyle: 42 passningar, xT -0.06Doyle

    Lagen i siffror

    PerformanceWest Ham UnitedWolverhampton
    Points27
    xPoints3.26.9
    xG per match1.62.3
    xGA per match1.40.74
    xG within 8s of winning the ball0.220.3
    xGA within 8s of losing the ball0.120.08
    Playing styleWest Ham UnitedWolverhampton
    Build-up efficiency0.270.29
    Field tilt0.680.55
    xT per match1.21.1
    xTA per match0.80.7
    Won balls, offensive half2423
    Pressing intensity0.270.22
    Pressing efficiency0.340.28
    Pressing efficiency, offensive half0.30.23
    Entries into the box per match1715
    Entries into the box against109
    Pass completion %0.830.79
    Pass completion % under pressure0.770.7
    Passes per match504409
    Passes against per match240324
    Switches of play per match40.425.6
    Long balls per match3729
    Set piecesWest Ham UnitedWolverhampton
    xG from free kicks0.420.01
    Corners per match8.15.4
    Corners against per match4.13.7
    xG per corner0.040.03
    xGA per corner against0.080.03
    First touch, offensive corners %0.380.56
    First touch, defensive corners %0.670.55
    OtherWest Ham UnitedWolverhampton
    Throw-in control0.710.72
    MålvakternaMads Hermansen (West Ham United)Marshall Munetsi (Wolverhampton)
    Räddningar97
    Räddnings-%75%100%
    xG-förhindrat36%100%
    Ingripanden0 (0%)0 (0%)

    Vanliga frågor

    Vem vinner West Ham United mot Wolverhampton?

    West Ham United är favoriten med 40% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: West Ham United 40%, oavgjort 33%, Wolverhampton 27%.

    Vad är det troligaste resultatet?

    Troligast slutar matchen 1-1 (12% sannolikhet).

    Blir det över eller under 2,5 mål?

    Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 52% mot under 48%.

    Gör båda lagen mål?

    Chansen att båda lagen gör mål ligger på 56%.

    Är det här AI-speltips?

    Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.

    Varför låses vissa ben i betbuildern?

    Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

    Fler matcher i ligan

    Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.