01 · 2 ben
Trygg
- Seger Atlético de Madrid57%
- Över 1,5 mål81%
La LigaSan Mamés, Bilbao24°11 km/h
Read in EnglishOscar Nilsson · · Modellstödd analys, faktagranskad · Så funkar prognoserna
57 procent. Det är oddsen för att Atlético de Madrid lämnar San Mamés som segrare. Det är inte varje dag man ser en så stor differens i favoritskap på bortaplan, men med Athletic Clubs segerlösa svit på sex matcher och tre raka förluster är det svårt att argumentera emot. Atlético, med sin vana att kombinera bollinnehav och hög press, möter ett hemmalag med liknande spelidé men med betydligt sämre utdelning på sistone.
Det är fyra matcher mellan lagen sedan 2022, och även om sådana inbördes möten alltid väger lättare än form och förväntade mål, har Atlético vunnit tre av dessa. Även säsongens xG och xGA talar för Atlético, som ligger bättre till på båda måtten. Modellen förutspår att matchen kan sluta 1-1 eller 1-2 till Atlético, med båda laget mål i 57 procent av fallen och över 2,5 mål i 59 procent. Det lutar alltså mot en målrik match, trots Athletic Clubs bekymmer framför mål.
På spelmarknaden ser vi att Atlético de Madrids seger erbjuder ett spelvärde. Trots bortaplan och liknande spelstil, finns det få argument för Athletic Club att bryta sin dystra svit mot ett högeffektivt Atlético, som har medvind både i form och förväntade siffror.
01 · 2 ben
02 · 3 ben
03 · 4 ben
Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).
| Spelbolag | 1 · Athletic Club | X | 2 · Atlético de Madrid |
|---|---|---|---|
| Betsafe | 2.85 | 3.30 | EV+ 41% 2.48 |
| Betsson | 2.85 | 3.30 | EV+ 41% 2.48 |
| Nordicbet | 2.85 | 3.30 | EV+ 41% 2.48 |
| Pinnacle | 2.88 | 3.47 | EV+ 41% 2.49 |
Odds uppdaterade 31 aug. 05:13
2.77 → 2.88
3.57 → 3.47
2.42 → 2.49
1.87 → 1.93
Pinnacle · 2 noterade prislägen · 2026-08-30 → 2026-08-31 · fast skala 5 procentenheter
Head-to-head based on La Liga data since 2022.
Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).
Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.
Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.
| Performance | Athletic Club | Atlético de Madrid |
|---|---|---|
| Points | 0 | 4 |
| xPoints | 1.6 | 1.9 |
| xG per match | 0.78 | 0.84 |
| xGA per match | 1.9 | 1.4 |
| xG within 8s of winning the ball | 0.04 | 0.38 |
| xGA within 8s of losing the ball | 0.7 | 0.14 |
| Playing style | Athletic Club | Atlético de Madrid |
|---|---|---|
| Build-up efficiency | 0.31 | 0.32 |
| Field tilt | 0.52 | 0.58 |
| xT per match | 0.9 | 1.1 |
| xTA per match | 1.3 | 0.63 |
| Won balls, offensive half | 23 | 34 |
| Pressing intensity | 0.22 | 0.22 |
| Pressing efficiency | 0.27 | 0.27 |
| Pressing efficiency, offensive half | 0.2 | 0.33 |
| Entries into the box per match | 11 | 16 |
| Entries into the box against | 12 | 7 |
| Pass completion % | 0.72 | 0.82 |
| Pass completion % under pressure | 0.73 | 0.76 |
| Passes per match | 320 | 427 |
| Passes against per match | 392 | 378 |
| Switches of play per match | 18.1 | 37.3 |
| Long balls per match | 28 | 36 |
| Set pieces | Athletic Club | Atlético de Madrid |
|---|---|---|
| xG from free kicks | 0.02 | 0.02 |
| Corners per match | 7.5 | 5.1 |
| Corners against per match | 7.5 | 1.9 |
| xG per corner | 0.02 | 0.02 |
| xGA per corner against | 0.01 | 0 |
| First touch, offensive corners % | 0.33 | 0.64 |
| First touch, defensive corners % | 0.4 | 0.5 |
| Other | Athletic Club | Atlético de Madrid |
|---|---|---|
| Throw-in control | 0.66 | 0.78 |
| Målvakterna | Unai Simon (Athletic Club) | Jan Oblak (Atlético de Madrid) |
|---|---|---|
| Räddningar | 10 | 5 |
| Räddnings-% | 67% | 71% |
| xG-förhindrat | 47% | 23% |
| Ingripanden | 0 (0%) | 0 (0%) |
Atlético de Madrid är favoriten med 57% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Athletic Club 20%, oavgjort 23%, Atlético de Madrid 57%.
Troligast slutar matchen 1-1 (10% sannolikhet).
Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 59% mot under 41%.
Chansen att båda lagen gör mål ligger på 57%.
Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.
Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.
Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.