01 · 2 ben
Trygg
- Dubbelchans Getafe eller oavgjort (1X)67%
- Under 3,5 mål84%
La LigaColiseum, Getafe30°13 km/h
Read in EnglishSofia Andersson · · Modellens läsning av matchen · Så funkar prognoserna
Fyra möten sedan 2022 mellan Getafe och Celta Vigo, och statistiken visar en seger, en oavgjord och två förluster för den spanska huvudstadens representanter – alltså har Celta Vigo snarare haft övertaget i de senaste mötena. Dock är urvalet för litet för att väga tyngre än den aktuella formen. Modellens förväntade mål placerar båda lagen strax över ett mål vardera, med små marginaler i Getafes favör. Det balanserade och fysiska spelet båda lag föredrar talar för en tät och tuff matchbild.
Getafe har visserligen ett poäng mer på tavlan än sina motståndare, men det är de förväntade siffrorna som ger en tydligare bild. Med 0.81 i xG per match ligger hemmalaget strax före Celta Vigos blygsamma 0.41. Skillnaden i xGA, där Getafe också har ett mindre antal förväntade insläppta mål, förstärker intrycket av ett visst övertag för hemmalaget.
Trots att oddsen står jämt med 36% vinstchans för Getafe och 32% för både oavgjort och seger för Celta Vigo, ställer sig modellen bakom hemmalaget. Det troligaste resultatet är 1-1, tätt följt av en knapp 1-0-seger för Getafe. Med en förväntan på under 2,5 mål (35% chans för över 2,5) förväntas en försiktig matchbild.
Spelvärdet ligger i en bortaseger till odds 3.35 hos Betsafe, Betsson och Nordicbet, där övervärdet är 6% jämfört med modellens uppskattning. Trots det är Getafe det mest förutsägbara laget att ta hem tre poäng i denna jämna duell. En investering i bortasegern kan övervägas, men med försiktighet, då det statistiska underlaget inte helt stödjer en klar favorit.
01 · 2 ben
02 · 3 ben
03 · 4 ben
Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).
| Spelbolag | 1 · Getafe | X | 2 · Celta Vigo |
|---|---|---|---|
| Betsafe | 2.42 | 2.88 | EV+ 6% 3.35 |
| Betsson | 2.42 | 2.88 | EV+ 6% 3.35 |
| Nordicbet | 2.42 | 2.88 | EV+ 6% 3.35 |
| Paddy Power | 2.45 | 3.00 | 2.88 |
| Pinnacle | 2.48 | 2.87 | EV+ 12% 3.52 |
Odds uppdaterade 6 sep. 04:33
Marknadssignal
Marknaden har rört sig tydligt mot seger för Getafe sedan 30 augusti — oddset har fallit från 2.66 till 2.48 (−7 %).
2.66 → 2.48
2.86 → 2.87
3.06 → 3.52
Pinnacle · 10 noterade prislägen · 2026-08-30 → 2026-09-06 · fast skala 5 procentenheter
Head-to-head based on La Liga data since 2022.
Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).
Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.
Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.
| Performance | Getafe | Celta Vigo |
|---|---|---|
| Points | 3 | 2 |
| xPoints | 2.8 | 1.9 |
| xG per match | 0.81 | 0.41 |
| xGA per match | 1.4 | 1.8 |
| xG within 8s of winning the ball | 0.02 | 0.01 |
| xGA within 8s of losing the ball | 0.3 | 0.33 |
| Playing style | Getafe | Celta Vigo |
|---|---|---|
| Build-up efficiency | 0.32 | 0.31 |
| Field tilt | 0.58 | 0.56 |
| xT per match | 0.79 | 0.46 |
| xTA per match | 0.86 | 0.76 |
| Won balls, offensive half | 24 | 23 |
| Pressing intensity | 0.22 | 0.22 |
| Pressing efficiency | 0.34 | 0.2 |
| Pressing efficiency, offensive half | 0.26 | 0.18 |
| Entries into the box per match | 8 | 7 |
| Entries into the box against | 9 | 8 |
| Pass completion % | 0.72 | 0.83 |
| Pass completion % under pressure | 0.71 | 0.8 |
| Passes per match | 299 | 509 |
| Passes against per match | 330 | 454 |
| Switches of play per match | 23.4 | 37.6 |
| Long balls per match | 35 | 35 |
| Set pieces | Getafe | Celta Vigo |
|---|---|---|
| xG from free kicks | 0.1 | 0.07 |
| Corners per match | 4.6 | 3.6 |
| Corners against per match | 4 | 5.6 |
| xG per corner | 0.01 | 0.01 |
| xGA per corner against | 0.01 | 0.03 |
| First touch, offensive corners % | 0.07 | 0.36 |
| First touch, defensive corners % | 0.75 | 0.71 |
| Other | Getafe | Celta Vigo |
|---|---|---|
| Throw-in control | 0.72 | 0.79 |
| Målvakterna | David Soria (Getafe) | Ionut Radu (Celta Vigo) |
|---|---|---|
| Räddningar | 9 | 14 |
| Räddnings-% | 69% | 78% |
| xG-förhindrat | 54% | 56% |
| Ingripanden | 0 (0%) | 0 (0%) |
Getafe är favoriten med 36% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Getafe 36%, oavgjort 32%, Celta Vigo 32%.
Troligast slutar matchen 1-1 (14% sannolikhet).
Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 35% mot under 65%.
Chansen att båda lagen gör mål ligger på 43%.
Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.
Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.
Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.