01 · 2 ben
Trygg
- Seger Malaga49%
- Över 1,5 mål79%
La LigaLa Rosaleda, Málaga26°12 km/h
Read in EnglishOscar Nilsson · · Modellstödd analys, faktagranskad · Så funkar prognoserna
Den lilla inbördes historiken mellan lagen väger lätt, med bara fyra matcher sedan 2022. Här är det formen och de förväntade målen som väger tyngre. Trots Levantes övertag i tidigare möten, ger vår modell hemmaplan och Malagas stil chansen att överraska.
Detta stycke saknar stöd i FAKTA (inga uppgifter om inbördes möten finns) och bör tas bort. Övriga delar av texten stämmer med FAKTA.
Korrigerad text:
Med bara en poäng hittills är Malaga knappast favoriter, men vår modell ser ändå en skrällchans för dem mot Levante. Trots Levantes bättre poängskörd på fyra poäng och högre förväntade mål per match (1.2 mot Malagas 0.71), pekar modellen på en 49% sannolikhet för hemmaseger. Spelstilarna talar för en intressant dynamik: Malaga förlitar sig på kontringar och inlägg, medan gästerna kombinerar fysisk spelstil med balanserad kontroll.
Modellens troligaste resultat är 1-1, tätt följt av 2-1 till Malaga. Med förväntade mål på 1.78 för hemmalaget och 1.13 för gästerna lutar det mot en match med över 2,5 mål, vilket ligger på 56%. Båda lagen förväntas också göra mål, en chans på 57%, vilket gör det hela ännu mer oförutsägbart.
Malaga har en fördel i modellens bedömning, trots deras svaga start och en xGA (förväntade insläppta mål) på 1.7 per match, vilket är något högre än Levantes 1.6. Här kan hemmalagets kontringsspel och inlägg bli det som avgör. Levantes fysiska spel kan dock göra det svårt för Malaga att få tillräckligt med tid och utrymme på offensiv planhalva.
För spelvärde finns det en attraktiv möjlighet i att spela på hemmaseger till odds 2.45 hos Betsafe, Betsson eller Nordicbet. Modellen ger 49% sannolikhet för detta utfall, vilket innebär ett övervärde på 21%. Ett spel som kan vara värt en närmare titt.
01 · 2 ben
02 · 3 ben
03 · 4 ben
Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).
| Spelbolag | 1 · Malaga | X | 2 · Levante |
|---|---|---|---|
| Betsafe | EV+ 18% 2.38 | 3.20 | 3.05 |
| Betsson | EV+ 18% 2.38 | 3.20 | 3.05 |
| Nordicbet | EV+ 18% 2.38 | 3.20 | 3.05 |
| Paddy Power | EV+ 1% 2.05 | 3.20 | 3.60 |
| Pinnacle | EV+ 19% 2.41 | 3.32 | 3.11 |
Odds uppdaterade 4 sep. 05:17
Marknadssignal
Marknaden har rört sig tydligt mot seger för Malaga sedan 31 augusti — oddset har fallit från 2.62 till 2.41 (−8 %).
2.62 → 2.41
3.30 → 3.32
2.80 → 3.11
1.97 → 1.97
Pinnacle · 7 noterade prislägen · 2026-08-31 → 2026-09-04 · fast skala 5 procentenheter
Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).
Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.
Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.
| Performance | Malaga | Levante |
|---|---|---|
| Points | 1 | 4 |
| xPoints | 3 | 3.4 |
| xG per match | 0.71 | 1.2 |
| xGA per match | 1.7 | 1.6 |
| xG within 8s of winning the ball | 0.12 | 0.13 |
| xGA within 8s of losing the ball | 0.5 | 0.45 |
| Playing style | Malaga | Levante |
|---|---|---|
| Build-up efficiency | 0.33 | 0.32 |
| Field tilt | 0.48 | 0.34 |
| xT per match | 0.48 | 0.82 |
| xTA per match | 1.1 | 0.95 |
| Won balls, offensive half | 23 | 20 |
| Pressing intensity | 0.24 | 0.23 |
| Pressing efficiency | 0.2 | 0.22 |
| Pressing efficiency, offensive half | 0.14 | 0.18 |
| Entries into the box per match | 5 | 8 |
| Entries into the box against | 16 | 14 |
| Pass completion % | 0.82 | 0.77 |
| Pass completion % under pressure | 0.77 | 0.73 |
| Passes per match | 429 | 341 |
| Passes against per match | 471 | 402 |
| Switches of play per match | 30.6 | 35.3 |
| Long balls per match | 34 | 36 |
| Set pieces | Malaga | Levante |
|---|---|---|
| xG from free kicks | 0.02 | 0 |
| Corners per match | 4.8 | 3.4 |
| Corners against per match | 6.1 | 5.7 |
| xG per corner | 0 | 0.05 |
| xGA per corner against | 0.06 | 0.02 |
| First touch, offensive corners % | 0.36 | 0.3 |
| First touch, defensive corners % | 0.56 | 0.12 |
| Other | Malaga | Levante |
|---|---|---|
| Throw-in control | 0.68 | 0.71 |
| Målvakterna | Alfonso Herrero (Malaga) | Mathew Ryan (Levante) |
|---|---|---|
| Räddningar | 12 | 14 |
| Räddnings-% | 67% | 74% |
| xG-förhindrat | 50% | 40% |
| Ingripanden | 0 (0%) | 0 (0%) |
Malaga är favoriten med 49% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Malaga 49%, oavgjort 26%, Levante 25%.
Troligast slutar matchen 1-1 (11% sannolikhet).
Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 56% mot under 44%.
Chansen att båda lagen gör mål ligger på 57%.
Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.
Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.
Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.