La LigaEstadio de Vallecas, Madrid30°16 km/h

    Read in English
    Rayo VallecanoRayo VallecanoBollinnehav & kontroll
    vs
    Racing de SantanderRacing de SantanderLågt block & direktspel
    Modellens tips: 1 · Rayo Vallecano (48%)Bästa värdet enligt modellen: Över 3,5 @ 4.00 (+20 %)

    Rayo VallecanoRacing de Santander · La Liga

    1 · Rayo Vallecano 48%X 25%27% Racing de Santander · 2

    Analys: Rayo VallecanoRacing de Santander

    Erik Lindberg · · Skriven ur modellens siffror · Så funkar prognoserna

    TEXT:

    Fyra matcher sedan 2022 mellan Rayo Vallecano och Racing de Santander ger ett tunt underlag. Det gör formen och de förväntade målen mer betydelsefulla för vår analys. Hemmalaget har gjort mål i nio matcher i rad. Det visar på en stark offensiv på hemmaplan. Samtidigt är Racing snålare bakåt, vilket deras 0.97 insläppta mål per match visar.

    Rayo Vallecano söker kontroll med högt bollinnehav, medan Racing prioriterar defensiv stabilitet och spelar direkt när de vinner bollen. Den här dynamiken kan bli avgörande. Hemmalaget har en förmåga att snabbt skapa chanser när de återerövrar bollen. Med ett xG inom åtta sekunder på 0.74 är de klart farligare än sina motståndare på den punkten. Samtidigt har Racing totalt sett en bättre formkurva med högre xG och xPoints.

    Modellens utfall är intressant. Med över 50 % chans för mer än 2,5 mål känns det knappast som ett försiktigt spel. Ändå ligger de troligaste resultaten på 1-1 och 1-0, vilket antyder en jämn match. Rayo Vallecano får förtroendet i modellen med 48 % segerchans, men Racing har formmässigt övertygat mer.

    I slutändan är det svårt att se förbi Racings defensiva disciplin. Med snåla insläppta mål och förmågan att kontrollera matcher är ett oavgjort resultat inte otänkbart. Ett 1-1 resultat ligger nära till hands enligt sannolikheterna.

    Rayo VallecanoRayo Vallecano
    Form DWWLD
    Ligaranking xG #10xGA #17xT #17xP/match #13Points #12
    Nyckelspelare
    • Unai LopezCMxG 0,02 · xT 0,02
    • Alvaro GarciaLWxG 0,79 · xT 0,10
    • Sergio CamelloFxG 0,23 · xT 0,12
    Racing de SantanderRacing de Santander
    Form DL
    Ligaranking xG #5xGA #7xT #7xP/match #7Points #13
    Nyckelspelare
    • Andres MartinCAMxG 1,06 · xT 0,21
    • Inigo VicenteLWxG 0,02 · xT 0,16
    • Jorge SalinasLBxG 0,00 · xT 0,17

    Matchprognos: Rayo VallecanoRacing de Santander

    Predikterad resultatmatris

    Racing de Santander
    Rayo Vallecano
    0
    1
    2
    3
    4+
    0
    0–06.7%
    0–17.2%
    0–24.4%
    0–31.8%
    0–4+0.7%
    1
    1–09.6%
    1–112.2%
    1–27.0%
    1–32.8%
    1–4+1.1%
    2
    2–07.8%
    2–19.3%
    2–25.5%
    2–32.2%
    2–4+0.8%
    3
    3–04.1%
    3–14.9%
    3–22.9%
    3–31.1%
    3–4+0.4%
    4+
    4+–02.3%
    4+–12.7%
    4+–21.6%
    4+–30.6%
    4+–4+0.2%
    Sannolikhet per slutresultat. Rader = hemmamål, kolumner = bortamål.

    Troligaste resultaten

    1. 1.1-112%
    2. 2.1-010%
    3. 3.2-19%
    4. 4.2-08%
    5. 5.0-17%
    Förväntade mål
    1,571,19
    Båda lagen gör mål
    55%

    Över/under mål

    Förväntade mål: 2,8
    Under 2,548%
    @1.98
    Över 2,552%
    @2.10EV+9%

    01 · 2 ben

    Trygg

    • Seger Rayo Vallecano48%
    • Över 1,5 mål77%

    Kombinerad sannolikhet

    36%

    Skäligt odds

    2.75

    Två ben som drar åt samma håll — sannolikheten är räknad exakt ur resultatmatrisen, inte multiplicerad.

    02 · 3 ben

    Balanserad

    • Seger Rayo Vallecano48%
    • Över 2,5 mål52%
    • Gerard Gumbau Garriga gör mål26%

    Kombinerad sannolikhet

    Skäligt odds

    Hela kupongen prissätts gemensamt via 20 000 simulerade matcher — målskytten samspelar med resultat och målantal, aldrig naiv multiplikation.

    03 · 4 ben

    Djärv

    • Båda lagen gör mål55%
    • Över 2,5 mål52%
    • Gerard Gumbau Garriga gör mål26%
    • Maguette Gueye får kort24%

    Kombinerad sannolikhet

    Skäligt odds

    Målfesten: båda lagen nätar och minst tre mål, plus matchens troligaste målskytt och kortkandidat — allt prissatt gemensamt via 20 000 simulerade matcher.

    Odds & spelvärde

    Modellens värdespel

    Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).

    • Över 3.530% sannolikhet@4.00Paddy PowerEV+20%referensodds
    • Över 4.515% sannolikhet@8.00Paddy PowerEV+17%referensodds
    • 1 · Rayo Vallecano48% sannolikhet@2.33PinnacleEV+12%referensodds
    Spelbolag1 · Rayo VallecanoX2 · Racing de Santander
    Betsafe
    EV+ 7%
    2.22
    3.403.15
    Betsson
    EV+ 7%
    2.22
    3.403.15
    Nordicbet
    EV+ 7%
    2.22
    3.403.15
    Paddy Power
    EV+ 1%
    2.10
    3.103.40
    Pinnacle
    EV+ 12%
    2.33
    3.503.11

    Odds uppdaterade 31 aug. 16:36

    Oddsrörelser

    1+4 %
    44 %39 %

    2.232.33

    X+1 %
    30 %25 %

    3.473.50

    2-2 %
    33 %28 %

    3.163.11

    Över 2,50 %
    53 %48 %

    1.901.89

    Pinnacle · 3 noterade prislägen · 2026-08-30 → 2026-08-31 · fast skala 5 procentenheter

    Statistik

    Nyckelfakta

    • Rayo Vallecano har gjort mål i 9 raka matcher
    xG & xGA per match — 3-matchers glidande medelvärde

    Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).

    Rayo Vallecano
    Racing de Santander
    När mål görs och släpps in 2026
    Rayo Vallecano (23)
    Racing de Santander (23)
    Passningsnätverk

    Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.

    Rayo Vallecano
    Pathe Ciss: 74 passningar, xT 0.04CissFlorian Lejeune: 69 passningar, xT 0.14LejeuneUnai Lopez: 66 passningar, xT 0.04LopezAndrei Ratiu: 53 passningar, xT 0.11RatiuAugusto Batalla: 44 passningar, xT 0.06BatallaJozhua Vertrouwd: 29 passningar, xT 0.03VertrouwdPelayo Fernández: 24 passningar, xT 0FernándezSergio Camello: 24 passningar, xT 0.04CamelloOscar Valentin: 24 passningar, xT 0.03ValentinIván Balliu: 24 passningar, xT 0.01BalliuJorge De Frutos: 17 passningar, xT 0.02Frutos
    Racing de Santander
    Gustavo Puerta: 101 passningar, xT 0.14PuertaInigo Vicente: 95 passningar, xT 0.19VicentePablo Ramon: 89 passningar, xT 0.11RamonJorge Salinas: 73 passningar, xT 0.32SalinasAlvaro Mantilla: 61 passningar, xT 0.06MantillaAndres Martin: 50 passningar, xT 0.31MartinSergio Canales Madrazo: 49 passningar, xT 0.05MadrazoJulen Agirrezabala: 40 passningar, xT 0AgirrezabalaSergio Martínez Montero: 32 passningar, xT -0.03MonteroJosé Manuel Hernando Riol: 30 passningar, xT 0.06RiolMaguette Gueye: 24 passningar, xT 0.05Gueye
    xT-nätverk

    Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.

    Rayo Vallecano
    Pathe Ciss: 74 passningar, xT 0.04CissFlorian Lejeune: 69 passningar, xT 0.14LejeuneUnai Lopez: 66 passningar, xT 0.04LopezAndrei Ratiu: 53 passningar, xT 0.11RatiuAugusto Batalla: 44 passningar, xT 0.06BatallaJozhua Vertrouwd: 29 passningar, xT 0.03VertrouwdPelayo Fernández: 24 passningar, xT 0FernándezSergio Camello: 24 passningar, xT 0.04CamelloOscar Valentin: 24 passningar, xT 0.03ValentinIván Balliu: 24 passningar, xT 0.01BalliuJorge De Frutos: 17 passningar, xT 0.02Frutos
    Racing de Santander
    Gustavo Puerta: 101 passningar, xT 0.14PuertaInigo Vicente: 95 passningar, xT 0.19VicentePablo Ramon: 89 passningar, xT 0.11RamonJorge Salinas: 73 passningar, xT 0.32SalinasAlvaro Mantilla: 61 passningar, xT 0.06MantillaAndres Martin: 50 passningar, xT 0.31MartinSergio Canales Madrazo: 49 passningar, xT 0.05MadrazoJulen Agirrezabala: 40 passningar, xT 0AgirrezabalaSergio Martínez Montero: 32 passningar, xT -0.03MonteroJosé Manuel Hernando Riol: 30 passningar, xT 0.06RiolMaguette Gueye: 24 passningar, xT 0.05Gueye

    Lagen i siffror

    PerformanceRayo VallecanoRacing de Santander
    Points11
    xPoints2.33.5
    xG per match1.11.6
    xGA per match1.70.97
    xG within 8s of winning the ball0.740.19
    xGA within 8s of losing the ball0.170.14
    Playing styleRayo VallecanoRacing de Santander
    Build-up efficiency0.330.3
    Field tilt0.340.44
    xT per match0.410.81
    xTA per match1.31.3
    Won balls, offensive half2123
    Pressing intensity0.260.24
    Pressing efficiency0.410.25
    Pressing efficiency, offensive half0.350.21
    Entries into the box per match516
    Entries into the box against1617
    Pass completion %0.690.75
    Pass completion % under pressure0.660.68
    Passes per match249345
    Passes against per match257368
    Switches of play per match18.110
    Long balls per match2619
    Set piecesRayo VallecanoRacing de Santander
    xG from free kicks0.090.01
    Corners per match5.26
    Corners against per match3.89
    xG per corner0.040.02
    xGA per corner against0.010.01
    First touch, offensive corners %0.550.25
    First touch, defensive corners %0.620.61
    OtherRayo VallecanoRacing de Santander
    Throw-in control0.650.68
    MålvakternaUnai Lopez (Rayo Vallecano)Julen Agirrezabala (Racing de Santander)
    Räddningar45
    Räddnings-%100%63%
    xG-förhindrat100%37%
    Ingripanden0 (0%)0 (0%)

    Vanliga frågor

    Vem vinner Rayo Vallecano mot Racing de Santander?

    Rayo Vallecano är favoriten med 48% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Rayo Vallecano 48%, oavgjort 25%, Racing de Santander 27%.

    Vad är det troligaste resultatet?

    Troligast slutar matchen 1-1 (12% sannolikhet).

    Blir det över eller under 2,5 mål?

    Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 52% mot under 48%.

    Gör båda lagen mål?

    Chansen att båda lagen gör mål ligger på 55%.

    Är det här AI-speltips?

    Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.

    Varför låses vissa ben i betbuildern?

    Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

    Fler matcher i ligan

    Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.