01 · 2 ben
Trygg
- Dubbelchans Espanyol eller oavgjort (1X)68%
- Under 3,5 mål79%
La LigaRCDE Stadium, Cornellà de Llobregat29°10 km/h
Read in EnglishErik Lindberg · · Skriven ur modellens siffror · Så funkar prognoserna
33% chans för oavgjort. Det är mönstret som sticker ut inför Espanyols och Sevillas möte. Med ett lågt målsnitt förväntas ett försiktigt spel där båda lagen kommer ha svårt att bryta igenom varandras possession-fokuserade spelstil. Vi ser en tydlig dragning mot ett 1-1-resultat, vilket modellen bedömer som det mest sannolika. Espanyol har en liten fördel enligt förväntade mål, men det är knappast tillräckligt för en klar prognos.
Poäng och förväntade mål per match ger Sevilla en viss övervikt, även om Espanyol har högre sannolikhet för seger enligt modellens prognoser. Fyra inbördes möten är ett för litet urval för att väga tyngre än formen lagen visar denna säsong. Med båda lagen inriktade på kontroll och begränsade kontringsmöjligheter väntar en defensivt präglad match. Modellen räknar med under 2,5 mål med 58% sannolikhet, vilket matchar matchbilden.
Det främsta spelvärdet finns i ett oavgjort resultat. Betsafe, Betsson och Nordicbet erbjuder alla odds 3.15 för kryss, vilket ger en liten fördel jämfört med modellens beräkning. För spelaren som föredrar stabilitet framför chansning kan dessa odds erbjuda en intressant möjlighet.
01 · 2 ben
02 · 3 ben
03 · 4 ben
Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).
| Spelbolag | 1 · Espanyol | X | 2 · Sevilla FC |
|---|---|---|---|
| Betsafe | 2.22 | EV+ 4% 3.20 | 3.35 |
| Betsson | 2.22 | EV+ 4% 3.20 | 3.35 |
| Nordicbet | 2.22 | EV+ 4% 3.20 | 3.35 |
| Paddy Power | 2.20 | EV+ 4% 3.20 | 3.10 |
| Pinnacle | 2.26 | EV+ 7% 3.30 | 3.42 |
Odds uppdaterade 4 sep. 10:38
2.31 → 2.26
3.28 → 3.30
3.17 → 3.42
Pinnacle · 7 noterade prislägen · 2026-08-30 → 2026-09-04 · fast skala 5 procentenheter
Head-to-head based on La Liga data since 2022.
Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).
Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.
Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.
| Performance | Espanyol | Sevilla FC |
|---|---|---|
| Points | 3 | 6 |
| xPoints | 4.5 | 4.5 |
| xG per match | 1.3 | 1.4 |
| xGA per match | 1.6 | 1.4 |
| xG within 8s of winning the ball | 0.21 | 0.29 |
| xGA within 8s of losing the ball | 0.31 | 0.56 |
| Playing style | Espanyol | Sevilla FC |
|---|---|---|
| Build-up efficiency | 0.34 | 0.29 |
| Field tilt | 0.49 | 0.5 |
| xT per match | 0.65 | 0.79 |
| xTA per match | 0.91 | 0.74 |
| Won balls, offensive half | 20 | 30 |
| Pressing intensity | 0.23 | 0.22 |
| Pressing efficiency | 0.25 | 0.25 |
| Pressing efficiency, offensive half | 0.12 | 0.21 |
| Entries into the box per match | 7 | 10 |
| Entries into the box against | 12 | 11 |
| Pass completion % | 0.77 | 0.69 |
| Pass completion % under pressure | 0.73 | 0.66 |
| Passes per match | 334 | 245 |
| Passes against per match | 394 | 370 |
| Switches of play per match | 18.1 | 24.4 |
| Long balls per match | 23 | 29 |
| Set pieces | Espanyol | Sevilla FC |
|---|---|---|
| xG from free kicks | 0.15 | 0 |
| Corners per match | 1 | 2.6 |
| Corners against per match | 5.4 | 4.5 |
| xG per corner | 0.05 | 0 |
| xGA per corner against | 0.05 | 0.04 |
| First touch, offensive corners % | 0.67 | 0.5 |
| First touch, defensive corners % | 0.62 | 0.5 |
| Other | Espanyol | Sevilla FC |
|---|---|---|
| Throw-in control | 0.68 | 0.69 |
| Målvakterna | Marko Dmitrović (Espanyol) | Odysseas Vlachodimos (Sevilla FC) |
|---|---|---|
| Räddningar | 13 | 10 |
| Räddnings-% | 77% | 67% |
| xG-förhindrat | 63% | 37% |
| Ingripanden | 0 (0%) | 0 (0%) |
Espanyol är favoriten med 39% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Espanyol 39%, oavgjort 33%, Sevilla FC 29%.
Troligast slutar matchen 1-1 (13% sannolikhet).
Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 42% mot under 58%.
Chansen att båda lagen gör mål ligger på 48%.
Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.
Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.
Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.