La LigaEstadio de La Cartuja, Sevilla31°14 km/h

    Read in English
    Real BetisReal BetisBollinnehav & kontroll
    vs
    Real MadridReal MadridBollinnehav & hög press
    Modellens tips: 2 · Real Madrid (52%)Bästa värdet enligt modellen: 1 · Real Betis @ 7.43 (+78 %)

    Real BetisReal Madrid · La Liga

    1 · Real Betis 24%X 24%52% Real Madrid · 2

    Analys: Real BetisReal Madrid

    Anna Karlsson · · Datadriven förhandstitt · Så funkar prognoserna

    Fyra inbördes möten sedan 2022 mellan Betis och Madrid ger en blygsam bild: en seger för Betis, en oavgjord och två förluster. Den senaste historiken säger inte mycket, men det är Betis nuvarande form på hemmaplan som sticker ut med fyra raka segrar. Å andra sidan kommer gästerna in med fem raka segrar i bagaget, vilket understryker deras styrka. Trots allt är det Real Madrid som tippas som favorit med 52% chans enligt modellen.

    Det är dock inte bara segrar som definierar Madrid; deras spelstil präglas av bollinnehav kombinerat med hög press, vilket ofta sätter press på motståndarna även i deras egen planhalva. Real Betis å sin sida håller gärna bollen i laget, men deras förväntade mål är lägre, 1.22 mot Madrids 1.81. Detta kan bli avgörande, särskilt med tanke på Madrids press och kapacitet att skapa chanser direkt efter bollvinst.

    Poängmässigt är det jämnt när man tittar på förväntade poäng, 3.7 mot 3.9 till Madrids fördel. Men det är Madrids defensiv som verkligen skiljer lagen åt; deras förväntade insläppta mål per match ligger på låga 0.77 jämfört med Betis 1.4. Denna stabilitet bakåt kan visa sig vara nyckeln i en match där båda lagen förväntas göra mål, med hela 59% sannolikhet för att båda lagen nätar.

    Trots att modellen lutar åt en match som slutar över 2,5 mål finns ett klart spelvärde i att satsa på motsatsen. Betsafe, Betsson och Nordicbet erbjuder alla odds på 2.84 för under 2,5 mål, och modellen ger detta utfall en 42% chans — ett övervärde på 18%. En smart satsning med de siffrorna i åtanke, särskilt om Madrids defensiv fortsätter att imponera. Tippa på en 1-2-seger till Real Madrid, men akta er för att underskatta den spanska storklubbens förmåga att hålla tätt bakåt.

    Real BetisReal Betis
    Form LWWWL
    Ligaranking xG #6xGA #12xT #4xP/match #11Points #6
    Nyckelspelare
    • AntonyRWxG 0,36 · xT 0,19
    • Marc RocaCMxG 0,11 · xT 0,22
    • Rodrigo RiquelmeLWxG 0,34 · xT 0,19
    Real MadridReal Madrid
    Form WWWWW
    Ligaranking xG #2xGA #4xT #1xP/match #3Points #4
    Nyckelspelare
    • Kylian MbappéFxG 1,09 · xT 0,35
    • Federico ValverdeCMxG 0,07 · xT 0,22
    • Jude BellinghamCAMxG 0,22 · xT 0,31

    Matchprognos: Real BetisReal Madrid

    Predikterad resultatmatris

    Real Madrid
    Real Betis
    0
    1
    2
    3
    4+
    0
    0–05.2%
    0–18.5%
    0–28.0%
    0–34.8%
    0–4+3.3%
    1
    1–05.6%
    1–111.0%
    1–29.7%
    1–35.8%
    1–4+4.0%
    2
    2–03.6%
    2–16.5%
    2–25.9%
    2–33.5%
    2–4+2.4%
    3
    3–01.5%
    3–12.6%
    3–22.4%
    3–31.4%
    3–4+1.0%
    4+
    4+–00.6%
    4+–11.0%
    4+–20.9%
    4+–30.6%
    4+–4+0.4%
    Sannolikhet per slutresultat. Rader = hemmamål, kolumner = bortamål.

    Troligaste resultaten

    1. 1.1-111%
    2. 2.1-210%
    3. 3.0-18%
    4. 4.0-28%
    5. 5.2-16%
    Förväntade mål
    1,221,81
    Båda lagen gör mål
    59%

    Över/under mål

    Förväntade mål: 3,0
    Under 2,542%
    @3.00EV+25%
    Över 2,558%
    @1.40

    01 · 2 ben

    Trygg

    • Seger Real Madrid52%
    • Över 1,5 mål81%

    Kombinerad sannolikhet

    42%

    Skäligt odds

    2.35

    Två ben som drar åt samma håll — sannolikheten är räknad exakt ur resultatmatrisen, inte multiplicerad.

    02 · 3 ben

    Balanserad

    • Seger Real Madrid52%
    • Över 2,5 mål58%
    • Kylian Mbappé gör mål29%

    Kombinerad sannolikhet

    Skäligt odds

    Hela kupongen prissätts gemensamt via 20 000 simulerade matcher — målskytten samspelar med resultat och målantal, aldrig naiv multiplikation.

    03 · 4 ben

    Djärv

    • Båda lagen gör mål59%
    • Över 2,5 mål58%
    • Juan Camilo Hernández Suárez gör mål30%
    • Pablo Fornals Malla får kort23%

    Kombinerad sannolikhet

    Skäligt odds

    Målfesten: båda lagen nätar och minst tre mål, plus matchens troligaste målskytt och kortkandidat — allt prissatt gemensamt via 20 000 simulerade matcher.

    Odds & spelvärde

    Modellens värdespel

    Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).

    • 1 · Real Betis24% sannolikhet@7.43PinnacleEV+78%referensodds
    • 1 · Real Betis24% sannolikhet@7.30BetsafeEV+74%referensodds
    • 1 · Real Betis24% sannolikhet@7.30BetssonEV+74%referensodds
    Spelbolag1 · Real BetisX2 · Real Madrid
    Betsafe
    EV+ 74%
    7.30
    EV+ 16%
    4.80
    1.40
    Betsson
    EV+ 74%
    7.30
    EV+ 16%
    4.80
    1.41
    Nordicbet
    EV+ 74%
    7.30
    EV+ 16%
    4.80
    1.41
    Pinnacle
    EV+ 78%
    7.43
    EV+ 30%
    5.36
    1.39

    Odds uppdaterade 2 sep. 20:36

    Oddsrörelser

    Marknadssignal

    Marknaden har rört sig tydligt mot seger för Real Madrid sedan 30 augusti — oddset har fallit från 1.61 till 1.39 (−14 %).

    1+56 %
    26 %6 %

    4.777.43

    X+24 %
    30 %10 %

    4.345.36

    2-14 %
    74 %54 %

    1.611.39

    Pinnacle · 10 noterade prislägen · 2026-08-30 → 2026-09-02 · fast skala 20 procentenheter

    Statistik

    Inbördes möten

    4 matcher
    Real Betis 1Oavgjort 1Real Madrid 2
    Mål: 49 (⌀ 3,2)

    Head-to-head based on La Liga data since 2022.

    Nyckelfakta

    • Real Betis Balompie har gjort mål i 11 raka matcher
    • Real Madrid CF på 5 raka segrar
    • Real Betis Balompie har 4 raka hemmasegrar
    xG & xGA per match — 3-matchers glidande medelvärde

    Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).

    Real Betis
    Real Madrid
    När mål görs och släpps in 2026
    Real Betis (45)
    Real Madrid (62)
    Passningsnätverk

    Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.

    Real Betis
    Pablo Fornals: 137 passningar, xT 0.2FornalsAntony: 114 passningar, xT 0.45AntonyNatan: 112 passningar, xT 0.11NatanFacundo Bernal Cruz: 107 passningar, xT 0CruzFran Garcia: 105 passningar, xT 0.32GarciaHector Bellerin: 94 passningar, xT 0.21BellerinMarc Bartra: 91 passningar, xT 0.12BartraMarc Roca: 90 passningar, xT 0.4RocaÁlvaro Vallés: 73 passningar, xT 0.02VallésIsco: 71 passningar, xT 0.21IscoNelson Deossa: 71 passningar, xT -0.02Deossa
    Real Madrid
    Dean Huijsen: 144 passningar, xT 0.16HuijsenIbrahima Konaté: 120 passningar, xT 0.15KonatéBernardo Mota Veiga de Carvalho e Silva: 112 passningar, xT 0.09SilvaFederico Valverde: 111 passningar, xT 0.36ValverdeArda Güler: 85 passningar, xT 0.67GülerJude Bellingham: 76 passningar, xT 0.39BellinghamDenzel Justus Morris Dumfries: 71 passningar, xT -0.08DumfriesKylian Mbappé: 63 passningar, xT 0.16MbappéAlvaro Carreras: 62 passningar, xT 0.09CarrerasMarc Cucurella Saseta: 49 passningar, xT 0.11SasetaThibaut Courtois: 44 passningar, xT 0.02Courtois
    xT-nätverk

    Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.

    Real Betis
    Pablo Fornals: 137 passningar, xT 0.2FornalsAntony: 114 passningar, xT 0.45AntonyNatan: 112 passningar, xT 0.11NatanFacundo Bernal Cruz: 107 passningar, xT 0CruzFran Garcia: 105 passningar, xT 0.32GarciaHector Bellerin: 94 passningar, xT 0.21BellerinMarc Bartra: 91 passningar, xT 0.12BartraMarc Roca: 90 passningar, xT 0.4RocaÁlvaro Vallés: 73 passningar, xT 0.02VallésIsco: 71 passningar, xT 0.21IscoNelson Deossa: 71 passningar, xT -0.02Deossa
    Real Madrid
    Dean Huijsen: 144 passningar, xT 0.16HuijsenIbrahima Konaté: 120 passningar, xT 0.15KonatéBernardo Mota Veiga de Carvalho e Silva: 112 passningar, xT 0.09SilvaFederico Valverde: 111 passningar, xT 0.36ValverdeArda Güler: 85 passningar, xT 0.67GülerJude Bellingham: 76 passningar, xT 0.39BellinghamDenzel Justus Morris Dumfries: 71 passningar, xT -0.08DumfriesKylian Mbappé: 63 passningar, xT 0.16MbappéAlvaro Carreras: 62 passningar, xT 0.09CarrerasMarc Cucurella Saseta: 49 passningar, xT 0.11SasetaThibaut Courtois: 44 passningar, xT 0.02Courtois

    Lagen i siffror

    PerformanceReal BetisReal Madrid
    Points66
    xPoints3.73.9
    xG per match1.52.4
    xGA per match1.40.77
    xG within 8s of winning the ball0.731.1
    xGA within 8s of losing the ball0.120.27
    Playing styleReal BetisReal Madrid
    Build-up efficiency0.310.37
    Field tilt0.70.62
    xT per match1.11.9
    xTA per match0.770.59
    Won balls, offensive half2628
    Pressing intensity0.210.23
    Pressing efficiency0.310.23
    Pressing efficiency, offensive half0.210.2
    Entries into the box per match1622
    Entries into the box against99
    Pass completion %0.820.87
    Pass completion % under pressure0.780.8
    Passes per match465534
    Passes against per match347404
    Switches of play per match38.240.2
    Long balls per match3739
    Set piecesReal BetisReal Madrid
    xG from free kicks0.020.16
    Corners per match4.76.2
    Corners against per match63.6
    xG per corner0.010.07
    xGA per corner against0.040
    First touch, offensive corners %0.710.67
    First touch, defensive corners %0.610.33
    OtherReal BetisReal Madrid
    Throw-in control0.740.71
    MålvakternaÁlvaro Vallés (Real Betis)Thibaut Courtois (Real Madrid)
    Räddningar104
    Räddnings-%67%67%
    xG-förhindrat41%40%
    Ingripanden0 (0%)0 (0%)

    Vanliga frågor

    Vem vinner Real Betis mot Real Madrid?

    Real Madrid är favoriten med 52% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Real Betis 24%, oavgjort 24%, Real Madrid 52%.

    Vad är det troligaste resultatet?

    Troligast slutar matchen 1-1 (11% sannolikhet).

    Blir det över eller under 2,5 mål?

    Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 58% mot under 42%.

    Gör båda lagen mål?

    Chansen att båda lagen gör mål ligger på 59%.

    Är det här AI-speltips?

    Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.

    Varför låses vissa ben i betbuildern?

    Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

    Fler matcher i ligan

    Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.