01 · 2 ben
Trygg
- Dubbelchans Real Sociedad eller oavgjort (1X)72%
- Över 1,5 mål76%
La LigaReale Arena, San Sebastián22°13 km/h
Read in EnglishMarcus Johansson · · Analys ur matchmodellen · Så funkar prognoserna
Real Sociedad har en segerlös svit på tio matcher och förlitar sig just nu mer på sin spelstil än tidigare. Deras fysiska och balanserade tillvägagångssätt gör dem svåra att bryta ner, men det har inte resulterat i vinster. Mot Celta Vigo, som delar samma spelstil, ställs de inför en motståndare som bygger sitt spel på samma premisser.
Ser man till de fyra senaste inbördes mötena, har Sociedad bara en vinst medan Celta Vigo har två. Men fyra matcher ger ett litet urval och väger lätt mot säsongsformen och förväntade mål. Modellens analys pekar på ett jämnt möte, där hemmalaget har en liten fördel (44% chans att vinna). Det troligaste resultatet är ändå 1-1, vilket också kan kopplas till båda lagens presspel och fysiska styrka som kan neutralisera varandra.
Celta har haft ett litet övertag i poäng denna säsong, men xPoints visar att Sociedad egentligen har spelat bättre än resultaten visar. Deras xG på 0.63 per match kontra Celtas 0.29 tyder på att de skapat mycket men haft svårt att hitta nätet. Dock släpper de också till mer än Celta, med xGA på 2.0 mot 1.6, vilket kan bli avgörande.
Med 51% chans för fler än 2,5 mål och 55% att båda lagen gör mål, lutar det åt en målsnål match med en del spänning. Real Sociedad har en lätt fördel tack vare hemmafavör och statistik, men deras segerlösa svit kan bli en mental barriär. Trots detta verkar 1-0 eller 2-1 vara inom räckhåll.
För den som letar spelvärde kan Bet365:s erbjudande på över 1,5 mål (odds 1.70) vara värt att överväga, givet den kombinerade förväntade målproduktionen på 2.72. Det är dock marginalerna som talar, snarare än en explosiv offensiv.
01 · 2 ben
02 · 3 ben
03 · 4 ben
Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).
| Spelbolag | 1 · Real Sociedad | X | 2 · Celta Vigo |
|---|---|---|---|
| Betsafe | 1.98 | 3.50 | EV+ 12% 3.70 |
| Betsson | 1.98 | 3.50 | EV+ 12% 3.70 |
| Nordicbet | 1.98 | 3.50 | EV+ 12% 3.70 |
| Paddy Power | 2.25 | 3.25 | 3.10 |
| Pinnacle | 1.94 | 3.63 | EV+ 21% 4.00 |
Odds uppdaterade 1 sep. 14:36
Marknadssignal
Marknaden har rört sig tydligt mot seger för Real Sociedad sedan 30 augusti — oddset har fallit från 2.12 till 1.94 (−8 %).
2.12 → 1.94
3.45 → 3.63
3.42 → 4.00
1.93 → 1.90
Pinnacle · 5 noterade prislägen · 2026-08-30 → 2026-09-01 · fast skala 5 procentenheter
Head-to-head based on La Liga data since 2022.
Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).
Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.
Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.
| Performance | Real Sociedad | Celta Vigo |
|---|---|---|
| Points | 0 | 1 |
| xPoints | 1.2 | 0.9 |
| xG per match | 0.63 | 0.29 |
| xGA per match | 2 | 1.6 |
| xG within 8s of winning the ball | 0.09 | 0 |
| xGA within 8s of losing the ball | 1.2 | 0.11 |
| Playing style | Real Sociedad | Celta Vigo |
|---|---|---|
| Build-up efficiency | 0.29 | 0.31 |
| Field tilt | 0.34 | 0.59 |
| xT per match | 0.61 | 0.3 |
| xTA per match | 1.4 | 0.68 |
| Won balls, offensive half | 16 | 23 |
| Pressing intensity | 0.25 | 0.19 |
| Pressing efficiency | 0.22 | 0.18 |
| Pressing efficiency, offensive half | 0.21 | 0.18 |
| Entries into the box per match | 9 | 5 |
| Entries into the box against | 18 | 4 |
| Pass completion % | 0.81 | 0.84 |
| Pass completion % under pressure | 0.76 | 0.82 |
| Passes per match | 484 | 519 |
| Passes against per match | 487 | 445 |
| Switches of play per match | 33.1 | 40 |
| Long balls per match | 35 | 34 |
| Set pieces | Real Sociedad | Celta Vigo |
|---|---|---|
| xG from free kicks | 0 | 0.1 |
| Corners per match | 6.2 | 3.5 |
| Corners against per match | 4.1 | 2 |
| xG per corner | 0 | 0 |
| xGA per corner against | 0.02 | 0.02 |
| First touch, offensive corners % | 0.45 | 0.14 |
| First touch, defensive corners % | 0.25 | 0.5 |
| Other | Real Sociedad | Celta Vigo |
|---|---|---|
| Throw-in control | 0.64 | 0.74 |
| Målvakterna | Alex Remiro (Real Sociedad) | Ionut Radu (Celta Vigo) |
|---|---|---|
| Räddningar | 13 | 4 |
| Räddnings-% | 72% | 67% |
| xG-förhindrat | 48% | 13% |
| Ingripanden | 0 (0%) | 0 (0%) |
Real Sociedad är favoriten med 44% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Real Sociedad 44%, oavgjort 26%, Celta Vigo 30%.
Troligast slutar matchen 1-1 (12% sannolikhet).
Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 51% mot under 49%.
Chansen att båda lagen gör mål ligger på 55%.
Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.
Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.
Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.