01 · 2 ben
Trygg
- Seger FC Barcelona66%
- Över 1,5 mål81%
La LigaMestalla, Valencia27°11 km/h
Read in EnglishMarcus Johansson · · Analys ur matchmodellen · Så funkar prognoserna
Tre raka segrar. Det är Barcelonas nuvarande form, och i en match där de förväntas ta kontroll över bollinnehavet och sätta press högt upp i banan, är de klara favoriter mot Valencia. Valencia, med sin mer balanserade och fysiska spelstil, har historiskt haft det svårt mot den katalanska klubbens metodiska spel. Sedan 2022 har de endast lyckats ta en seger på åtta möten, medan Barcelona har dominerat med sex.
När vi tittar på de förväntade målen, är Barcelonas offensiv tydlig. Med ett snitt på 3.0 i xG per match mot Valencias blygsamma 0.96 talar siffrorna sitt tydliga språk om var övertaget ligger. Det är på den offensiva planhalvan som gästerna kan förväntas göra störst skillnad. Samtidigt har Valencia en stark defensiv med xGA på 0.85, men Barcelonas 0.57 visar på en starkare defensiv stabilitet.
Med 59% sannolikhet för över 2,5 mål är det troligt att vi ser en match där målchanser skapas frekvent. Modellens troligaste resultat är 1-1, 1-2 och 0-2, alla med 10% sannolikhet vardera, vilket ytterligare betonar Barcelonas förmåga att göra fler mål än sina motståndare.
Den som letar efter ett spelvärde kan titta närmare på oddsen för en hemmaseger. Med Betsson, Nordicbet och Betsafe som erbjuder odds runt 9.3 och en modell som ger Valencia 14% chans att vinna, finns ett potentiellt spelvärde med övervärde på cirka 30%. Trots detta är Barcelonas form och spelstil ett starkt argument för att de tar hem segern med 1-2 eller 0-2, vilket lutningen på över 2,5 mål också stödjer.
01 · 2 ben
02 · 3 ben
03 · 4 ben
Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).
| Spelbolag | 1 · Valencia | X | 2 · FC Barcelona |
|---|---|---|---|
| Betsafe | EV+ 37% 9.70 | EV+ 14% 5.70 | 1.28 |
| Betsson | EV+ 37% 9.70 | EV+ 14% 5.70 | 1.28 |
| Nordicbet | EV+ 37% 9.70 | EV+ 14% 5.70 | 1.28 |
| Paddy Power | 5.50 | 4.20 | 1.44 |
| Pinnacle | EV+ 30% 9.22 | EV+ 28% 6.39 | 1.28 |
Odds uppdaterade 3 sep. 20:37
Marknadssignal
Marknaden har rört sig tydligt mot seger för FC Barcelona sedan 30 augusti — oddset har fallit från 1.47 till 1.28 (−13 %).
5.99 → 9.22
4.72 → 6.39
1.47 → 1.28
Pinnacle · 8 noterade prislägen · 2026-08-30 → 2026-09-03 · fast skala 20 procentenheter
Head-to-head based on La Liga data since 2022.
Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).
Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.
Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.
| Performance | Valencia | FC Barcelona |
|---|---|---|
| Points | 1 | 9 |
| xPoints | 4.8 | 7.3 |
| xG per match | 0.96 | 3 |
| xGA per match | 0.85 | 0.57 |
| xG within 8s of winning the ball | 0.35 | 0.68 |
| xGA within 8s of losing the ball | 0.17 | 0.04 |
| Playing style | Valencia | FC Barcelona |
|---|---|---|
| Build-up efficiency | 0.3 | 0.33 |
| Field tilt | 0.45 | 0.72 |
| xT per match | 0.61 | 1.5 |
| xTA per match | 0.7 | 0.53 |
| Won balls, offensive half | 21 | 27 |
| Pressing intensity | 0.24 | 0.21 |
| Pressing efficiency | 0.19 | 0.33 |
| Pressing efficiency, offensive half | 0.21 | 0.24 |
| Entries into the box per match | 9 | 17 |
| Entries into the box against | 10 | 7 |
| Pass completion % | 0.77 | 0.86 |
| Pass completion % under pressure | 0.72 | 0.78 |
| Passes per match | 406 | 552 |
| Passes against per match | 480 | 260 |
| Switches of play per match | 32.1 | 30.7 |
| Long balls per match | 33 | 29 |
| Set pieces | Valencia | FC Barcelona |
|---|---|---|
| xG from free kicks | 0.01 | 0.17 |
| Corners per match | 4.7 | 7.4 |
| Corners against per match | 3 | 4.4 |
| xG per corner | 0.02 | 0.03 |
| xGA per corner against | 0.01 | 0.01 |
| First touch, offensive corners % | 0.36 | 0.67 |
| First touch, defensive corners % | 0.89 | 0.54 |
| Other | Valencia | FC Barcelona |
|---|---|---|
| Throw-in control | 0.75 | 0.81 |
| Målvakterna | Stole Dimitrievski (Valencia) | Joan García (FC Barcelona) |
|---|---|---|
| Räddningar | 8 | 6 |
| Räddnings-% | 80% | 75% |
| xG-förhindrat | 52% | 59% |
| Ingripanden | 0 (0%) | 0 (0%) |
FC Barcelona är favoriten med 66% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Valencia 14%, oavgjort 20%, FC Barcelona 66%.
Troligast slutar matchen 1-1 (10% sannolikhet).
Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 59% mot under 41%.
Chansen att båda lagen gör mål ligger på 56%.
Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.
Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.
Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.