La LigaEstadio de la Cerámica, Villarreal26°12 km/h

    Read in English
    VillarrealVillarrealBollinnehav & kontroll
    vs
    Deportivo La CoruñaDeportivo La CoruñaLågt block & direktspel
    Modellens tips: 1 · Villarreal (60%)Bästa värdet enligt modellen: 2 · Deportivo La Coruña @ 6.40 (+11 %)

    VillarrealDeportivo La Coruña · La Liga

    1 · Villarreal 60%X 22%17% Deportivo La Coruña · 2

    Analys: VillarrealDeportivo La Coruña

    Sofia Andersson · · Modellens läsning av matchen · Så funkar prognoserna

    TEXT: Gerard Moreno är en spelare att hålla ögonen på i mötet mellan Villarreal och Deportivo La Coruña. Hans förmåga att bryta igenom motståndarförsvaren med eleganta bolltransporter och teknisk finess är en nyckelkomponent i hemmalagets spel. Med en spelstil som bygger på bollinnehav, kan Villarreal kontrollera tempot, något som Deportivo, med sitt defensivt inriktade och direkta spel, kan få svårt att hantera.

    Statistiken pekar tydligt mot en hemmaseger. Med 60% sannolikhet för Villarreal och en blygsam 17% för Deportivo, är det svårt att argumentera emot ett spel på hemmalaget. De förväntade målen (xG) understryker detta: Villarreal står på 1.82 medan gästerna bara når 0.88. Trots att Villarreal tenderar att släppa in mål, med ett genomsnittligt xGA på 1.5 jämfört med Deportivos 1.3, är det offensiva övertaget markant.

    Det är dagsformen och de förväntade målen som styr vår tro på matchens utgång. Modellen indikerar att 1-0 är det troligaste resultatet, men både 1-1 och 2-0 ligger också nära till hands. Sannolikheten för över 2,5 mål ligger strax över 50%, vilket pekar på en relativt jämn fördelning mellan en mål­rik och en målsnål match.

    Oddsen på Villarreal kan erbjuda spelvärde, särskilt om man hittar något över standardlinjen. Unibet erbjuder 1.83 för en hemmaseger vilket framstår som ett rimligt spel, givet de förväntade målen och modellens tydliga fördel för Villarreal. En insats här kan vara värd risken, särskilt för den analytiskt lagde spelaren.

    VillarrealVillarreal
    Form LLWDD
    Ligaranking xG #3xGA #14xT #4xP/match #10Points #11
    Nyckelspelare
    • Georges MikautadzeFxG 0,96 · xT 0,32
    • Ayoze PerezFxG 0,27 · xT 0,10
    • Nicolas PépéRWxG 0,10 · xT 0,14
    Deportivo La CoruñaDeportivo La Coruña
    Form DD
    Ligaranking xG #11xGA #9xT #18xP/match #12Points #10
    Nyckelspelare
    • Pierre-Emerick Emiliano François AubameyangFxG 0,62 · xT 0,02
    • Lorenzo AmatucciCMxG 0,00 · xT 0,02
    • Ximo NavarroRWBxG 0,00 · xT 0,04

    Matchprognos: VillarrealDeportivo La Coruña

    Predikterad resultatmatris

    Deportivo La Coruña
    Villarreal
    0
    1
    2
    3
    4+
    0
    0–07.0%
    0–15.6%
    0–22.6%
    0–30.8%
    0–4+0.2%
    1
    1–011.9%
    1–111.1%
    1–24.8%
    1–31.4%
    1–4+0.4%
    2
    2–011.1%
    2–19.8%
    2–24.3%
    2–31.3%
    2–4+0.3%
    3
    3–06.7%
    3–15.9%
    3–22.6%
    3–30.8%
    3–4+0.2%
    4+
    4+–04.6%
    4+–14.1%
    4+–21.8%
    4+–30.5%
    4+–4+0.1%
    Sannolikhet per slutresultat. Rader = hemmamål, kolumner = bortamål.

    Troligaste resultaten

    1. 1.1-012%
    2. 2.1-111%
    3. 3.2-011%
    4. 4.2-110%
    5. 5.0-07%
    Förväntade mål
    1,820,88
    Båda lagen gör mål
    49%

    Över/under mål

    Förväntade mål: 2,7
    Under 2,549%
    @2.10EV+2%
    Över 2,551%
    @1.78

    01 · 2 ben

    Trygg

    • Seger Villarreal60%
    • Över 1,5 mål75%

    Kombinerad sannolikhet

    47%

    Skäligt odds

    2.12

    Två ben som drar åt samma håll — sannolikheten är räknad exakt ur resultatmatrisen, inte multiplicerad.

    02 · 3 ben

    Balanserad

    • Seger Villarreal60%
    • Över 2,5 mål51%
    • Pape Alassane Gueye gör mål31%

    Kombinerad sannolikhet

    Skäligt odds

    Hela kupongen prissätts gemensamt via 20 000 simulerade matcher — målskytten samspelar med resultat och målantal, aldrig naiv multiplikation.

    03 · 4 ben

    Djärv

    • Båda lagen gör mål49%
    • Över 2,5 mål51%
    • Pape Alassane Gueye gör mål31%
    • Ricardo Rodríguez Gil Carcedo får kort23%

    Kombinerad sannolikhet

    Skäligt odds

    Målfesten: båda lagen nätar och minst tre mål, plus matchens troligaste målskytt och kortkandidat — allt prissatt gemensamt via 20 000 simulerade matcher.

    Odds & spelvärde

    Modellens värdespel

    Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).

    • 2 · Deportivo La Coruña17% sannolikhet@6.40BetsafeEV+11%referensodds
    • 2 · Deportivo La Coruña17% sannolikhet@6.40BetssonEV+11%referensodds
    • 2 · Deportivo La Coruña17% sannolikhet@6.40NordicbetEV+11%referensodds
    Spelbolag1 · VillarrealX2 · Deportivo La Coruña
    Betsafe1.504.20
    EV+ 11%
    6.40
    Betsson1.504.20
    EV+ 11%
    6.40
    Nordicbet1.504.20
    EV+ 11%
    6.40
    Pinnacle1.52
    EV+ 3%
    4.60
    EV+ 5%
    6.02

    Odds uppdaterade 31 aug. 16:36

    Oddsrörelser

    Marknadssignal

    Marknaden har rört sig tydligt mot seger för Villarreal sedan 30 augusti — oddset har fallit från 1.60 till 1.52 (−5 %).

    1-5 %
    64 %59 %

    1.601.52

    X+11 %
    24 %19 %

    4.154.60

    2+16 %
    20 %15 %

    5.176.02

    Över 2,5-5 %
    55 %50 %

    1.881.78

    Pinnacle · 3 noterade prislägen · 2026-08-30 → 2026-08-31 · fast skala 5 procentenheter

    Statistik

    xG & xGA per match — 3-matchers glidande medelvärde

    Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).

    Villarreal
    Deportivo La Coruña
    När mål görs och släpps in 2026
    Villarreal (44)
    Deportivo La Coruña (22)
    Passningsnätverk

    Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.

    Villarreal
    Juan Foyth: 124 passningar, xT 0.4FoythRenato Veiga: 118 passningar, xT 0.15VeigaPape Gueye: 99 passningar, xT 0.09GueyeCarlos Romero: 90 passningar, xT 0.1RomeroSantiago Mouriño: 82 passningar, xT 0.27MouriñoSanti Comesana: 66 passningar, xT 0.14ComesanaNicolas Pépé: 60 passningar, xT 0.3PépéAlberto Moleiro: 51 passningar, xT 0.22MoleiroLuiz Júnior: 48 passningar, xT -0.01JúniorGeorges Mikautadze: 39 passningar, xT 0.49MikautadzeCarlos Macià: 34 passningar, xT -0.02Macià
    Deportivo La Coruña
    Lorenzo Amatucci: 105 passningar, xT 0.03AmatucciLucas Noubi: 81 passningar, xT 0.09NoubiXimo Navarro: 80 passningar, xT 0.06NavarroMario Soriano Carreño: 75 passningar, xT 0.03CarreñoLeo Roman: 67 passningar, xT 0RomanGiacomo Quagliata: 62 passningar, xT 0QuagliataMiguel Loureiro: 58 passningar, xT 0.07LoureiroBright Ede: 49 passningar, xT 0.02EdeDiego Villares: 46 passningar, xT 0.06VillaresAdrià Altimira: 25 passningar, xT 0.08AltimiraLuismi Cruz: 20 passningar, xT 0.15Cruz
    xT-nätverk

    Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.

    Villarreal
    Juan Foyth: 124 passningar, xT 0.4FoythRenato Veiga: 118 passningar, xT 0.15VeigaPape Gueye: 99 passningar, xT 0.09GueyeCarlos Romero: 90 passningar, xT 0.1RomeroSantiago Mouriño: 82 passningar, xT 0.27MouriñoSanti Comesana: 66 passningar, xT 0.14ComesanaNicolas Pépé: 60 passningar, xT 0.3PépéAlberto Moleiro: 51 passningar, xT 0.22MoleiroLuiz Júnior: 48 passningar, xT -0.01JúniorGeorges Mikautadze: 39 passningar, xT 0.49MikautadzeCarlos Macià: 34 passningar, xT -0.02Macià
    Deportivo La Coruña
    Lorenzo Amatucci: 105 passningar, xT 0.03AmatucciLucas Noubi: 81 passningar, xT 0.09NoubiXimo Navarro: 80 passningar, xT 0.06NavarroMario Soriano Carreño: 75 passningar, xT 0.03CarreñoLeo Roman: 67 passningar, xT 0RomanGiacomo Quagliata: 62 passningar, xT 0QuagliataMiguel Loureiro: 58 passningar, xT 0.07LoureiroBright Ede: 49 passningar, xT 0.02EdeDiego Villares: 46 passningar, xT 0.06VillaresAdrià Altimira: 25 passningar, xT 0.08AltimiraLuismi Cruz: 20 passningar, xT 0.15Cruz

    Lagen i siffror

    PerformanceVillarrealDeportivo La Coruña
    Points22
    xPoints2.92.4
    xG per match1.70.91
    xGA per match1.51.3
    xG within 8s of winning the ball0.190.12
    xGA within 8s of losing the ball0.30.09
    Playing styleVillarrealDeportivo La Coruña
    Build-up efficiency0.340.3
    Field tilt0.490.37
    xT per match1.30.41
    xTA per match0.990.5
    Won balls, offensive half2017
    Pressing intensity0.260.23
    Pressing efficiency0.280.17
    Pressing efficiency, offensive half0.20.14
    Entries into the box per match167
    Entries into the box against189
    Pass completion %0.820.8
    Pass completion % under pressure0.760.73
    Passes per match417376
    Passes against per match356535
    Switches of play per match20.132.2
    Long balls per match2034
    Set piecesVillarrealDeportivo La Coruña
    xG from free kicks00
    Corners per match6.12.6
    Corners against per match5.26.7
    xG per corner00.01
    xGA per corner against0.030.05
    First touch, offensive corners %0.540.2
    First touch, defensive corners %0.450.54
    OtherVillarrealDeportivo La Coruña
    Throw-in control0.70.61
    MålvakternaJuan Foyth (Villarreal)Leo Roman (Deportivo La Coruña)
    Räddningar77
    Räddnings-%100%78%
    xG-förhindrat100%54%
    Ingripanden0 (0%)0 (0%)

    Vanliga frågor

    Vem vinner Villarreal mot Deportivo La Coruña?

    Villarreal är favoriten med 60% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Villarreal 60%, oavgjort 22%, Deportivo La Coruña 17%.

    Vad är det troligaste resultatet?

    Troligast slutar matchen 1-0 (12% sannolikhet).

    Blir det över eller under 2,5 mål?

    Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 51% mot under 49%.

    Gör båda lagen mål?

    Chansen att båda lagen gör mål ligger på 49%.

    Är det här AI-speltips?

    Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.

    Varför låses vissa ben i betbuildern?

    Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

    Fler matcher i ligan

    Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.