Mexikanska liganEstadio Alfonso Lastras, San Luis Potosí22°19 km/h

    Read in English
    Atlético San LuisAtlético San LuisKontringar & inlägg
    vs
    CD GuadalajaraCD GuadalajaraBollinnehav & hög press
    Modellens tips: 2 · CD Guadalajara (54%)Bästa värdet enligt modellen: Över 3,5 @ 2.68 (+3 %)

    Atlético San LuisCD Guadalajara · Mexikanska ligan

    1 · Atlético San Luis 24%X 22%54% CD Guadalajara · 2

    Analys: Atlético San LuisCD Guadalajara

    Marcus Johansson · · Analys ur matchmodellen · Så funkar prognoserna

    54% är en tydlig indikation på att CD Guadalajara har övertaget inför mötet med Atlético San Luis. Gästerna har presterat starkt i de senaste matcherna och deras spelstil med bollinnehav och hög press har visat sig effektiv. Hemmalaget fokuserar på kontringar och inlägg vilket kan skapa chanser, men deras något sämre xGA (1.4 jämfört med 1.1) pekar mot att defensiven inte alltid håller tätt.

    De inbördes mötena är få men intressanta, med två vinster var sedan 2023. Det lilla urvalet ger inte en fullständig bild men visar att det tidigare varit jämnt mellan lagen. Trots detta lutar modellens tips åt gästernas fördel, vilket också stöds av förväntade mål: 2.04 för CD Guadalajara jämfört med San Luis 1.11. Det tyder på att gästerna i genomsnitt skapar mer framåt, vilket kan bli avgörande.

    Med en sannolikhet på 61% för över 2,5 mål och ett intressant spelvärde för över 3,5 mål till odds 2.68 hos flera bolag, finns det ett lovande bet i målmarknaden. Modellens tips om en resultatlinje på 1-2 eller 0-2 känns realistiska. Offensiven hos CD Guadalajara, i kombination med San Luis sårbarhet bakåt, gör att en målriktare match lutar starkt mot över 2,5 mål.

    Atlético San LuisAtlético San Luis
    Form DDLDW
    Ligaranking xG #15xGA #12xT #13xP/match #14Points #13
    Nyckelspelare
    • Rafael Nicolas Llorente SanzFxG 0,35 · xT 0,09
    • Sebastien Salles LamongeCAMxG 0,08 · xT 0,08
    • David RodriguezRWxG 0,15 · xT 0,05
    CD GuadalajaraCD Guadalajara
    Form WDWWD
    Ligaranking xG #6xGA #4xT #1xP/match #9Points #5
    Nyckelspelare
    • Bryan GonzalezLWxG 0,17 · xT 0,20
    • Armando GonzalezFxG 0,27 · xT -0,20
    • Roberto AlvaradoRWxG 0,29 · xT 0,06

    Matchprognos: Atlético San LuisCD Guadalajara

    Predikterad resultatmatris

    CD Guadalajara
    Atlético San Luis
    0
    1
    2
    3
    4+
    0
    0–04.6%
    0–18.5%
    0–28.9%
    0–36.1%
    0–4+4.9%
    1
    1–04.5%
    1–110.0%
    1–29.9%
    1–36.7%
    1–4+5.5%
    2
    2–02.6%
    2–15.4%
    2–25.5%
    2–33.7%
    2–4+3.0%
    3
    3–01.0%
    3–12.0%
    3–22.0%
    3–31.4%
    3–4+1.1%
    4+
    4+–00.3%
    4+–10.7%
    4+–20.7%
    4+–30.5%
    4+–4+0.4%
    Sannolikhet per slutresultat. Rader = hemmamål, kolumner = bortamål.

    Troligaste resultaten

    1. 1.1-110%
    2. 2.1-210%
    3. 3.0-29%
    4. 4.0-18%
    5. 5.1-37%
    Förväntade mål
    1,112,04
    Båda lagen gör mål
    59%

    Över/under mål

    Förväntade mål: 3,1
    Under 2,539%
    @2.25
    Över 2,561%
    @1.67EV+1%

    01 · 2 ben

    Trygg

    • Seger CD Guadalajara54%
    • Över 1,5 mål82%

    Kombinerad sannolikhet

    50%

    Skäligt odds

    2.00

    Två ben som drar åt samma håll — sannolikheten är räknad exakt ur resultatmatrisen, inte multiplicerad.

    02 · 3 ben

    Balanserad

    • Seger CD Guadalajara54%
    • Över 2,5 mål61%
    • Ricardo Marín Sánchez gör mål39%

    Kombinerad sannolikhet

    Skäligt odds

    Hela kupongen prissätts gemensamt via 20 000 simulerade matcher — målskytten samspelar med resultat och målantal, aldrig naiv multiplikation.

    03 · 4 ben

    Djärv

    • Båda lagen gör mål59%
    • Över 2,5 mål61%
    • Ricardo Marín Sánchez gör mål39%
    • Óscar Uriel Macías Mora får kort20%

    Kombinerad sannolikhet

    Skäligt odds

    Målfesten: båda lagen nätar och minst tre mål, plus matchens troligaste målskytt och kortkandidat — allt prissatt gemensamt via 20 000 simulerade matcher.

    Odds & spelvärde

    Modellens värdespel

    Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).

    • Över 3.539% sannolikhet@2.68BetsafeEV+3%referensodds
    • Över 3.539% sannolikhet@2.68BetssonEV+3%referensodds
    • Över 3.539% sannolikhet@2.68NordicbetEV+3%referensodds
    Spelbolag1 · Atlético San LuisX2 · CD Guadalajara
    Betsafe
    EV+ 1%
    4.25
    3.601.75
    Betsson
    EV+ 1%
    4.25
    3.601.75
    Nordicbet
    EV+ 1%
    4.25
    3.601.75
    Pinnacle
    EV+ 2%
    4.28
    3.981.78

    Odds uppdaterade 5 sep. 00:32

    Oddsrörelser

    1+1 %
    25 %20 %

    4.224.28

    X+2 %
    27 %22 %

    3.923.98

    2+1 %
    56 %51 %

    1.771.78

    Över 2,5+1 %
    60 %55 %

    1.651.67

    Pinnacle · 3 noterade prislägen · 2026-08-31 → 2026-09-05 · fast skala 5 procentenheter

    Statistik

    Inbördes möten

    4 matcher
    Atlético San Luis 2Oavgjort 0CD Guadalajara 2
    Mål: 98 (⌀ 4,2)

    Head-to-head based on Liga MX data since 2023.

    Nyckelfakta

    • Club Deportivo Guadalajara har vunnit de 2 senaste inbördes mötena
    xG & xGA per match — 3-matchers glidande medelvärde

    Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).

    Atlético San Luis
    CD Guadalajara
    När mål görs och släpps in 2026
    Atlético San Luis (810)
    CD Guadalajara (96)
    Passningsnätverk

    Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.

    Atlético San Luis
    Eduardo Aguila: 297 passningar, xT 0.72AguilaSebastien Salles Lamonge: 256 passningar, xT 0.25LamongeMiguel Garcia: 249 passningar, xT 0.47GarciaRobson Alves de Barros: 220 passningar, xT 0.39BarrosOscar Macias: 186 passningar, xT 0.49MaciasRomán Torres Acosta: 155 passningar, xT 0.66AcostaDavid Rodriguez: 113 passningar, xT 0.05RodriguezJohan Caicedo Caicedo: 102 passningar, xT 0.04CaicedoAndres Sanchez: 91 passningar, xT 0.06SanchezLucas Esteves Souza: 81 passningar, xT -0.03SouzaAldo Cruz: 75 passningar, xT 0.05Cruz
    CD Guadalajara
    Luis Romo: 366 passningar, xT 1.66RomoFernando Gonzalez: 261 passningar, xT 0.53GonzalezRoberto Alvarado: 248 passningar, xT 0.23AlvaradoDiego Campillo: 238 passningar, xT 0.69CampilloOmar Govea: 204 passningar, xT 0.31GoveaBrian Gutiérrez: 162 passningar, xT 0.8GutiérrezJordan Carrillo: 158 passningar, xT 0.25CarrilloDaniel Aguirre: 143 passningar, xT 0.42AguirreRaul Rangel: 141 passningar, xT 0.07RangelRichard Ledezma: 131 passningar, xT 0.48LedezmaJose Castillo: 125 passningar, xT 0.62Castillo
    xT-nätverk

    Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.

    Atlético San Luis
    Eduardo Aguila: 297 passningar, xT 0.72AguilaSebastien Salles Lamonge: 256 passningar, xT 0.25LamongeMiguel Garcia: 249 passningar, xT 0.47GarciaRobson Alves de Barros: 220 passningar, xT 0.39BarrosOscar Macias: 186 passningar, xT 0.49MaciasRomán Torres Acosta: 155 passningar, xT 0.66AcostaDavid Rodriguez: 113 passningar, xT 0.05RodriguezJohan Caicedo Caicedo: 102 passningar, xT 0.04CaicedoAndres Sanchez: 91 passningar, xT 0.06SanchezLucas Esteves Souza: 81 passningar, xT -0.03SouzaAldo Cruz: 75 passningar, xT 0.05Cruz
    CD Guadalajara
    Luis Romo: 366 passningar, xT 1.66RomoFernando Gonzalez: 261 passningar, xT 0.53GonzalezRoberto Alvarado: 248 passningar, xT 0.23AlvaradoDiego Campillo: 238 passningar, xT 0.69CampilloOmar Govea: 204 passningar, xT 0.31GoveaBrian Gutiérrez: 162 passningar, xT 0.8GutiérrezJordan Carrillo: 158 passningar, xT 0.25CarrilloDaniel Aguirre: 143 passningar, xT 0.42AguirreRaul Rangel: 141 passningar, xT 0.07RangelRichard Ledezma: 131 passningar, xT 0.48LedezmaJose Castillo: 125 passningar, xT 0.62Castillo

    Lagen i siffror

    PerformanceAtlético San LuisCD Guadalajara
    Points611
    xPoints7.18.2
    xG per match1.11.6
    xGA per match1.41.1
    xG within 8s of winning the ball0.210.14
    xGA within 8s of losing the ball0.160.25
    Playing styleAtlético San LuisCD Guadalajara
    Build-up efficiency0.270.33
    Field tilt0.450.66
    xT per match0.911.6
    xTA per match1.10.81
    Won balls, offensive half2027
    Pressing intensity0.230.22
    Pressing efficiency0.270.25
    Pressing efficiency, offensive half0.210.24
    Entries into the box per match1120
    Entries into the box against1510
    Pass completion %0.810.83
    Pass completion % under pressure0.760.78
    Passes per match405519
    Passes against per match363324
    Switches of play per match20.829.8
    Long balls per match2131
    Set piecesAtlético San LuisCD Guadalajara
    xG from free kicks0.010.01
    Corners per match3.28.9
    Corners against per match73.7
    xG per corner0.030.02
    xGA per corner against0.030.02
    First touch, offensive corners %0.470.6
    First touch, defensive corners %0.410.27
    OtherAtlético San LuisCD Guadalajara
    Throw-in control0.710.73
    MålvakternaAndres Sanchez (Atlético San Luis)Raul Rangel (CD Guadalajara)
    Räddningar2019
    Räddnings-%67%76%
    xG-förhindrat45%35%
    Ingripanden0 (0%)0 (0%)

    Vanliga frågor

    Vem vinner Atlético San Luis mot CD Guadalajara?

    CD Guadalajara är favoriten med 54% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Atlético San Luis 24%, oavgjort 22%, CD Guadalajara 54%.

    Vad är det troligaste resultatet?

    Troligast slutar matchen 1-1 (10% sannolikhet).

    Blir det över eller under 2,5 mål?

    Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 61% mot under 39%.

    Gör båda lagen mål?

    Chansen att båda lagen gör mål ligger på 59%.

    Är det här AI-speltips?

    Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.

    Varför låses vissa ben i betbuildern?

    Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

    Fler matcher i ligan

    Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.