Mexikanska ligan17°13,3 mm8 km/h

    Read in English
    Cruz AzulCruz AzulBollinnehav & hög press
    vs
    Santos LagunaSantos LagunaKontringar & inlägg
    Modellens tips: 1 · Cruz Azul (76%)

    Cruz AzulSantos Laguna · Mexikanska ligan

    1 · Cruz Azul 76%X 15%9% Santos Laguna · 2

    Analys: Cruz AzulSantos Laguna

    Anna Karlsson · · Datadriven förhandstitt · Så funkar prognoserna

    76 procent. Det är den överväldigande sannolikheten för att Cruz Azul ska ta hem segern mot Santos Laguna enligt modellen. Med en så tydlig övervikt för ett lag är det svårt att argumentera emot den. Hemmalaget har dessutom vunnit fyra raka möten mot Santos och har en spelstil som bygger på bollinnehav och hög press. De har dessutom ett imponerande xG på 1.7 per match, vilket är betydligt högre än gästernas 1.1. Detta signalerar att Cruz Azul inte bara skapar fler chanser utan också farligare sådana.

    Den förväntade målproduktionen ligger på 2.65 för hemmalaget och 0.81 för Santos, vilket pekar mot ett slutresultat i stil med 2-0 eller 3-0. Även om det väntas regna med 10.1 mm nederbörd, vilket normalt sett kan dämpa målsnittet, är det inräknat i modellens siffror som ändå lutar mot en match med över 2,5 mål (67% sannolikhet). Hemmalagets förmåga att hålla bollen inom laget och pressa högt ger dem kontrollen, vilket gör det svårt för Santos Laguna att använda sina kontringar och inlägg effektivt.

    Santos Laguna kommer in i matchen utan seger på sex försök och med endast 1 poäng på tavlan. Deras offensiva ineffektivitet förstärks ytterligare av deras xG som ligger på 1.1 per match, och de har inte visat några tecken på att vända den negativa trenden. De har förvisso bara spelat fyra matcher mot hemmalaget under 2023, men dessa har samtliga slutat i förlust, vilket ytterligare befäster Cruz Azuls övertag.

    Med spelvärde på hemmaseger till odds 1.43 hos Betsafe, Betsson och Nordicbet är det ett intressant spelalternativ för den som letar efter en positiv förväntad avkastning. Modellen ger 76% sannolikhet för hemmavinst, vilket innebär ett 8% övervärde jämfört med oddsen. Allt pekar mot en klar seger för hemmalaget, och med både form och statistik på deras sida är det svårt att se hur Santos skulle kunna bryta sin negativa svit här.

    Cruz AzulCruz Azul
    Form WLLLW
    Ligaranking xG #3xGA #10xT #2xP/match #10Points #9
    Nyckelspelare
    • Nicolás Alejandro IbáñezFxG 0,43 · xT 0,00
    • Carlos RotondiLWxG 0,07 · xT 0,12
    • Carlos RodriguezCAMxG 0,07 · xT 0,42
    Santos LagunaSantos Laguna
    Form LLLLD
    Ligaranking xG #14xGA #13xT #4xP/match #17Points #17
    Nyckelspelare
    • Ezequiel Eduardo BullaudeFxG 0,25 · xT 0,00
    • Emmanuel EcheverriaLWBxG 0,06 · xT 0,23
    • Fran VillalbaCAMxG 0,11 · xT 0,16

    Matchprognos: Cruz AzulSantos Laguna

    Predikterad resultatmatris

    Santos Laguna
    Cruz Azul
    0
    1
    2
    3
    4+
    0
    0–03.4%
    0–12.3%
    0–21.0%
    0–30.3%
    0–4+0.1%
    1
    1–08.2%
    1–16.9%
    1–22.7%
    1–30.7%
    1–4+0.2%
    2
    2–011.1%
    2–18.9%
    2–23.6%
    2–31.0%
    2–4+0.2%
    3
    3–09.8%
    3–17.9%
    3–23.2%
    3–30.9%
    3–4+0.2%
    4+
    4+–012.3%
    4+–19.9%
    4+–24.0%
    4+–31.1%
    4+–4+0.3%
    Sannolikhet per slutresultat. Rader = hemmamål, kolumner = bortamål.

    Troligaste resultaten

    1. 1.2-011%
    2. 2.3-010%
    3. 3.2-19%
    4. 4.1-08%
    5. 5.3-18%
    Förväntade mål
    2,650,81
    Båda lagen gör mål
    52%

    Över/under mål

    Förväntade mål: 3,5
    Under 2,533%
    @2.75
    Över 2,567%
    @1.41

    01 · 2 ben

    Trygg

    • Seger Cruz Azul76%
    • Över 1,5 mål86%

    Kombinerad sannolikhet

    68%

    Skäligt odds

    1.47

    Två ben som drar åt samma håll — sannolikheten är räknad exakt ur resultatmatrisen, inte multiplicerad.

    02 · 3 ben

    Balanserad

    • Seger Cruz Azul76%
    • Över 2,5 mål67%
    • José Antonio Paradela gör mål57%

    Kombinerad sannolikhet

    Skäligt odds

    Hela kupongen prissätts gemensamt via 20 000 simulerade matcher — målskytten samspelar med resultat och målantal, aldrig naiv multiplikation.

    03 · 4 ben

    Djärv

    • Båda lagen gör mål52%
    • Över 2,5 mål67%
    • José Antonio Paradela gör mål57%
    • Franco Emanuel Pardo får kort20%

    Kombinerad sannolikhet

    Skäligt odds

    Målfesten: båda lagen nätar och minst tre mål, plus matchens troligaste målskytt och kortkandidat — allt prissatt gemensamt via 20 000 simulerade matcher.

    Odds & spelvärde

    Modellens värdespel

    Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).

    • 1 · Cruz Azul76% sannolikhet@1.40BetsafeEV+6%referensodds
    • 1 · Cruz Azul76% sannolikhet@1.40BetssonEV+6%referensodds
    • 1 · Cruz Azul76% sannolikhet@1.40NordicbetEV+6%referensodds
    Spelbolag1 · Cruz AzulX2 · Santos Laguna
    Betsafe
    EV+ 6%
    1.40
    4.556.80
    Betsson
    EV+ 6%
    1.40
    4.556.80
    Nordicbet
    EV+ 6%
    1.40
    4.556.80
    Pinnacle
    EV+ 6%
    1.40
    5.086.76

    Odds uppdaterade 3 sep. 06:37

    Oddsrörelser

    1-2 %
    69 %64 %

    1.431.40

    X+2 %
    21 %16 %

    4.965.08

    2+7 %
    17 %12 %

    6.326.76

    Pinnacle · 3 noterade prislägen · 2026-08-31 → 2026-09-03 · fast skala 5 procentenheter

    Statistik

    Inbördes möten

    4 matcher
    Cruz Azul 4Oavgjort 0Santos Laguna 0
    Mål: 83 (⌀ 2,8)

    Head-to-head based on Liga MX data since 2023.

    Nyckelfakta

    • CD Cruz Azul har vunnit 4 raka inbördes möten mot bortalaget
    • Santos Laguna segerlösa i 6 raka matcher
    xG & xGA per match — 3-matchers glidande medelvärde

    Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).

    Cruz Azul
    Santos Laguna
    När mål görs och släpps in 2026
    Cruz Azul (1111)
    Santos Laguna (411)
    Passningsnätverk

    Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.

    Cruz Azul
    Jesus Orozco Chiquete: 263 passningar, xT 0.51ChiqueteCarlos Rodriguez: 198 passningar, xT 1.49RodriguezJeremy Marquez: 196 passningar, xT 0.6MarquezAgustin Palavecino: 162 passningar, xT 0.91PalavecinoWiller Ditta: 153 passningar, xT 0.24DittaErik Lira: 147 passningar, xT 0.31LiraJose Paradela: 135 passningar, xT 0.66ParadelaOmar Campos: 131 passningar, xT 0.53CamposKevin Mier: 121 passningar, xT 0.11MierLuka Romero: 98 passningar, xT 0.22RomeroGonzalo Piovi: 94 passningar, xT 0.16Piovi
    Santos Laguna
    Felipe Sánchez: 283 passningar, xT 0.36SánchezFranco Emanuel Pardo: 217 passningar, xT 0.49PardoFran Villalba: 209 passningar, xT 0.72VillalbaMauricio Aimar Cuevas: 196 passningar, xT 0.88CuevasEmmanuel Echeverria: 162 passningar, xT 0.86EcheverriaCarlos Acevedo: 156 passningar, xT 0.03AcevedoAldo Lopez: 154 passningar, xT 0.08LopezSalvador Mariscal: 147 passningar, xT 0.09MariscalEzequiel Eduardo Bullaude: 97 passningar, xT 0.03BullaudeRamiro Sordo: 75 passningar, xT 0.4SordoDiego Gonzalez: 74 passningar, xT 0.41Gonzalez
    xT-nätverk

    Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.

    Cruz Azul
    Jesus Orozco Chiquete: 263 passningar, xT 0.51ChiqueteCarlos Rodriguez: 198 passningar, xT 1.49RodriguezJeremy Marquez: 196 passningar, xT 0.6MarquezAgustin Palavecino: 162 passningar, xT 0.91PalavecinoWiller Ditta: 153 passningar, xT 0.24DittaErik Lira: 147 passningar, xT 0.31LiraJose Paradela: 135 passningar, xT 0.66ParadelaOmar Campos: 131 passningar, xT 0.53CamposKevin Mier: 121 passningar, xT 0.11MierLuka Romero: 98 passningar, xT 0.22RomeroGonzalo Piovi: 94 passningar, xT 0.16Piovi
    Santos Laguna
    Felipe Sánchez: 283 passningar, xT 0.36SánchezFranco Emanuel Pardo: 217 passningar, xT 0.49PardoFran Villalba: 209 passningar, xT 0.72VillalbaMauricio Aimar Cuevas: 196 passningar, xT 0.88CuevasEmmanuel Echeverria: 162 passningar, xT 0.86EcheverriaCarlos Acevedo: 156 passningar, xT 0.03AcevedoAldo Lopez: 154 passningar, xT 0.08LopezSalvador Mariscal: 147 passningar, xT 0.09MariscalEzequiel Eduardo Bullaude: 97 passningar, xT 0.03BullaudeRamiro Sordo: 75 passningar, xT 0.4SordoDiego Gonzalez: 74 passningar, xT 0.41Gonzalez

    Lagen i siffror

    PerformanceCruz AzulSantos Laguna
    Points91
    xPoints8.16
    xG per match1.71.1
    xGA per match1.31.4
    xG within 8s of winning the ball0.310.12
    xGA within 8s of losing the ball0.380.18
    Playing styleCruz AzulSantos Laguna
    Build-up efficiency0.320.28
    Field tilt0.670.49
    xT per match1.51.1
    xTA per match0.941.1
    Won balls, offensive half3023
    Pressing intensity0.220.25
    Pressing efficiency0.290.25
    Pressing efficiency, offensive half0.260.22
    Entries into the box per match1715
    Entries into the box against914
    Pass completion %0.790.78
    Pass completion % under pressure0.740.74
    Passes per match410400
    Passes against per match283395
    Switches of play per match3738.2
    Long balls per match3942
    Set piecesCruz AzulSantos Laguna
    xG from free kicks0.010.04
    Corners per match6.47.4
    Corners against per match4.65
    xG per corner0.020.03
    xGA per corner against0.030.05
    First touch, offensive corners %0.380.45
    First touch, defensive corners %0.390.47
    OtherCruz AzulSantos Laguna
    Throw-in control0.730.67
    MålvakternaKevin Mier (Cruz Azul)Carlos Acevedo (Santos Laguna)
    Räddningar1528
    Räddnings-%65%72%
    xG-förhindrat42%45%
    Ingripanden0 (0%)0 (0%)

    Vanliga frågor

    Vem vinner Cruz Azul mot Santos Laguna?

    Cruz Azul är favoriten med 76% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Cruz Azul 76%, oavgjort 15%, Santos Laguna 9%.

    Vad är det troligaste resultatet?

    Troligast slutar matchen 2-0 (11% sannolikhet).

    Blir det över eller under 2,5 mål?

    Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 67% mot under 33%.

    Gör båda lagen mål?

    Chansen att båda lagen gör mål ligger på 52%.

    Är det här AI-speltips?

    Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.

    Varför låses vissa ben i betbuildern?

    Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

    Fler matcher i ligan

    Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.