Mexikanska liganEstadio Olímpico Benito Juárez, Ciudad Juárez28°0,3 mm19 km/h

    Read in English
    FC JuárezFC JuárezLågt block & direktspel
    vs
    PachucaPachucaKontringar & inlägg
    Modellens tips: 2 · Pachuca (51%)Bästa värdet enligt modellen: Under 2,5 @ 2.18 (+9 %)

    FC JuárezPachuca · Mexikanska ligan

    1 · FC Juárez 23%X 27%51% Pachuca · 2

    Analys: FC JuárezPachuca

    Sofia Andersson · · Modellens läsning av matchen · Så funkar prognoserna

    FC Juárez går in i mötet med en tung svit av sex raka förluster i bagaget, medan gästerna från Pachuca inte har vunnit på fem matcher. Trots dessa resultat pekar modellen på en 51-procentig sannolikhet för att Pachuca tar hem segern. Juárez har visserligen ett litet historiskt övertag i de inbördes mötena med två vinster och två oavgjorda på fem matcher, men det urvalet är för litet för att väga tyngre än nuvarande form och förväntade mål.

    De förväntade målen ger Pachuca ett försprång med 1.65 mot Juárez 1.02, vilket antyder att gästerna kommer att skapa fler chanser och ha en offensivare planhalva. Juárez spelar med låg defensiv och direkt spelstil, vilket kan öppna för Pachucas kontringar och inlägg. Även om oddsen för ett oavgjort resultat på 1-1 ligger högt (12%), tyder mycket på att Pachuca kan knyta ihop säcken med ett 1-2-resultat, särskilt med tanke på deras överlägsna xPoints och xG.

    Ett udda spelvärde finns i ett mållöst resultat, där Betsafe, Betsson och Nordicbet alla erbjuder 15.0 i odds för under 0.5 mål. Modellen sätter sannolikheten till 7%, vilket ger ett övervärde på 9%. Ett djärvt val, men med en låg risk kan det vara värt en liten insats för den som jagar hög avkastning.

    FC JuárezFC Juárez
    Form LLLLL
    Ligaranking xG #18xGA #18xT #18xP/match #18Points #18
    Nyckelspelare
    • Oscar EstupinanFxG 0,18 · xT -0,01
    • Denzell Arturo García BojorquezCMxG 0,01 · xT 0,04
    • Jose Luis RodriguezCAMxG 0,05 · xT 0,13
    PachucaPachuca
    Form LLLDD
    Ligaranking xG #10xGA #15xT #5xP/match #12Points #15
    Nyckelspelare
    • Salomon RondonFxG 0,62 · xT 0,02
    • Oussama IdrissiLWxG 0,10 · xT 0,28
    • Elias MontielCMxG 0,03 · xT 0,07

    Matchprognos: FC JuárezPachuca

    Predikterad resultatmatris

    Pachuca
    FC Juárez
    0
    1
    2
    3
    4+
    0
    0–07.3%
    0–111.1%
    0–29.4%
    0–35.2%
    0–4+3.1%
    1
    1–06.7%
    1–112.0%
    1–29.6%
    1–35.3%
    1–4+3.2%
    2
    2–03.6%
    2–15.9%
    2–24.9%
    2–32.7%
    2–4+1.6%
    3
    3–01.2%
    3–12.0%
    3–21.7%
    3–30.9%
    3–4+0.5%
    4+
    4+–00.4%
    4+–10.6%
    4+–20.5%
    4+–30.3%
    4+–4+0.2%
    Sannolikhet per slutresultat. Rader = hemmamål, kolumner = bortamål.

    Troligaste resultaten

    1. 1.1-112%
    2. 2.0-111%
    3. 3.1-210%
    4. 4.0-29%
    5. 5.0-07%
    Förväntade mål
    1,021,65
    Båda lagen gör mål
    52%

    Över/under mål

    Förväntade mål: 2,7
    Under 2,550%
    @2.18EV+9%
    Över 2,550%
    @1.88

    01 · 2 ben

    Trygg

    • Seger Pachuca51%
    • Under 3,5 mål72%

    Kombinerad sannolikhet

    35%

    Skäligt odds

    2.83

    Två ben som drar åt samma håll — sannolikheten är räknad exakt ur resultatmatrisen, inte multiplicerad.

    02 · 3 ben

    Balanserad

    • Seger Pachuca51%
    • Under 2,5 mål50%
    • Rodolfo Gilbert Pizarro Thomas gör mål23%

    Kombinerad sannolikhet

    Skäligt odds

    Hela kupongen prissätts gemensamt via 20 000 simulerade matcher — målskytten samspelar med resultat och målantal, aldrig naiv multiplikation.

    03 · 4 ben

    Djärv

    • Båda lagen gör mål52%
    • Över 2,5 mål50%
    • Rodolfo Gilbert Pizarro Thomas gör mål23%
    • Ramón Rodríguez Jiménez får kort24%

    Kombinerad sannolikhet

    Skäligt odds

    Målfesten: båda lagen nätar och minst tre mål, plus matchens troligaste målskytt och kortkandidat — allt prissatt gemensamt via 20 000 simulerade matcher.

    Odds & spelvärde

    Modellens värdespel

    Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).

    • Under 2.550% sannolikhet@2.18PinnacleEV+9%referensodds
    • 2 · Pachuca51% sannolikhet@2.04PinnacleEV+3%referensodds
    • 2 · Pachuca51% sannolikhet@1.98BetsafeEV+0%referensodds
    Spelbolag1 · FC JuárezX2 · Pachuca
    Betsafe3.553.40
    EV+ 0%
    1.98
    Betsson3.553.40
    EV+ 0%
    1.98
    Nordicbet3.553.40
    EV+ 0%
    1.98
    Pinnacle3.443.65
    EV+ 3%
    2.04

    Odds uppdaterade 2 sep. 17:36

    Oddsrörelser

    1-3 %
    30 %25 %

    3.553.44

    X-1 %
    28 %23 %

    3.693.65

    2+3 %
    50 %45 %

    1.992.04

    Över 2,50 %
    59 %54 %

    1.681.69

    Pinnacle · 2 noterade prislägen · 2026-08-31 → 2026-09-02 · fast skala 5 procentenheter

    Statistik

    Inbördes möten

    5 matcher
    FC Juárez 2Oavgjort 2Pachuca 1
    Mål: 77 (⌀ 2,8)

    Head-to-head based on Liga MX data since 2023.

    Nyckelfakta

    • FC Juarez på 6 raka förluster
    • CF Pachuca segerlösa i 5 raka matcher
    xG & xGA per match — 3-matchers glidande medelvärde

    Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).

    FC Juárez
    Pachuca
    När mål görs och släpps in 2026
    FC Juárez (319)
    Pachuca (88)
    Passningsnätverk

    Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.

    FC Juárez
    Gilberto Sepulveda: 119 passningar, xT 0.13SepulvedaDenzell Arturo García Bojorquez: 108 passningar, xT 0.05BojorquezSebastian Jurado: 94 passningar, xT -0.54JuradoJavier Aquino: 94 passningar, xT 0.23AquinoFrancisco Nevarez: 90 passningar, xT 0.36NevarezAlejandro Mayorga: 82 passningar, xT 0MayorgaJesus Murillo: 81 passningar, xT 0.36MurilloJose Luis Rodriguez: 77 passningar, xT 0.37RodriguezJairo Torres: 75 passningar, xT 0.64TorresRamón Rodríguez Jiménez: 72 passningar, xT 0.31JiménezGuilherme Castilho: 70 passningar, xT 0.29Castilho
    Pachuca
    Sergio Barreto: 152 passningar, xT 0.21BarretoElias Montiel: 148 passningar, xT 0.19MontielChristian Rivera: 147 passningar, xT 0.23RiveraEduardo Bauermann: 137 passningar, xT 0.22BauermannOussama Idrissi: 122 passningar, xT 1IdrissiCarlos Sanchez: 119 passningar, xT 0.73SanchezCarlos Moreno: 118 passningar, xT 0.19MorenoFrancisco Venegas: 116 passningar, xT 0.26VenegasAlan Mozo: 83 passningar, xT 0.32MozoAlan Bautista: 72 passningar, xT 0.22BautistaRobert Kenedy Nunes do Nascimento: 58 passningar, xT 0.14Nascimento
    xT-nätverk

    Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.

    FC Juárez
    Gilberto Sepulveda: 119 passningar, xT 0.13SepulvedaDenzell Arturo García Bojorquez: 108 passningar, xT 0.05BojorquezSebastian Jurado: 94 passningar, xT -0.54JuradoJavier Aquino: 94 passningar, xT 0.23AquinoFrancisco Nevarez: 90 passningar, xT 0.36NevarezAlejandro Mayorga: 82 passningar, xT 0MayorgaJesus Murillo: 81 passningar, xT 0.36MurilloJose Luis Rodriguez: 77 passningar, xT 0.37RodriguezJairo Torres: 75 passningar, xT 0.64TorresRamón Rodríguez Jiménez: 72 passningar, xT 0.31JiménezGuilherme Castilho: 70 passningar, xT 0.29Castilho
    Pachuca
    Sergio Barreto: 152 passningar, xT 0.21BarretoElias Montiel: 148 passningar, xT 0.19MontielChristian Rivera: 147 passningar, xT 0.23RiveraEduardo Bauermann: 137 passningar, xT 0.22BauermannOussama Idrissi: 122 passningar, xT 1IdrissiCarlos Sanchez: 119 passningar, xT 0.73SanchezCarlos Moreno: 118 passningar, xT 0.19MorenoFrancisco Venegas: 116 passningar, xT 0.26VenegasAlan Mozo: 83 passningar, xT 0.32MozoAlan Bautista: 72 passningar, xT 0.22BautistaRobert Kenedy Nunes do Nascimento: 58 passningar, xT 0.14Nascimento

    Lagen i siffror

    PerformanceFC JuárezPachuca
    Points05
    xPoints3.67.6
    xG per match0.551.3
    xGA per match2.31.6
    xG within 8s of winning the ball0.160.22
    xGA within 8s of losing the ball0.560.11
    Playing styleFC JuárezPachuca
    Build-up efficiency0.270.32
    Field tilt0.330.48
    xT per match0.651.1
    xTA per match1.41
    Won balls, offensive half2726
    Pressing intensity0.250.23
    Pressing efficiency0.230.24
    Pressing efficiency, offensive half0.210.19
    Entries into the box per match1111
    Entries into the box against2113
    Pass completion %0.720.75
    Pass completion % under pressure0.690.73
    Passes per match297311
    Passes against per match476397
    Switches of play per match23.731.7
    Long balls per match3243
    Set piecesFC JuárezPachuca
    xG from free kicks0.010.12
    Corners per match34.6
    Corners against per match8.54.8
    xG per corner0.040.03
    xGA per corner against0.020.01
    First touch, offensive corners %0.530.57
    First touch, defensive corners %0.480.66
    OtherFC JuárezPachuca
    Throw-in control0.60.67
    MålvakternaSebastian Jurado (FC Juárez)Carlos Moreno (Pachuca)
    Räddningar2919
    Räddnings-%62%70%
    xG-förhindrat32%28%
    Ingripanden0 (0%)0 (0%)

    Vanliga frågor

    Vem vinner FC Juárez mot Pachuca?

    Pachuca är favoriten med 51% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: FC Juárez 23%, oavgjort 27%, Pachuca 51%.

    Vad är det troligaste resultatet?

    Troligast slutar matchen 1-1 (12% sannolikhet).

    Blir det över eller under 2,5 mål?

    Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 50% mot under 50%.

    Gör båda lagen mål?

    Chansen att båda lagen gör mål ligger på 52%.

    Är det här AI-speltips?

    Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.

    Varför låses vissa ben i betbuildern?

    Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

    Fler matcher i ligan

    Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.