01 · 2 ben
Trygg
- Seger Gil Vicente54%
- Under 3,5 mål78%
Portugisiska liganEstádio Cidade de Barcelos, Barcelos20°13 km/h
Read in English
Gil VicenteBollinnehav & kontrollOscar Nilsson · · Modellstödd analys, faktagranskad · Så funkar prognoserna
Texten innehåller uppgifter som inte finns i FAKTAN: påståendet att Gil Vicente är hemmalag samt oddset "2.10 hos Unibet" saknar stöd. Korrigerad text:
Gil Vicente har hållit nollan i tre raka matcher, och det är inte bara en tillfällighet. Deras defensiva organisation har varit solid, vilket även understryks av deras låga förväntade insläppta mål (xGA) på 0.46 per match. Det är en markant skillnad jämfört med Academico Viseu, vars xGA ligger på hela 1.8 per match. När man dessutom ser till att Gil Vicente samlat ihop 7 poäng jämfört med Viseus blygsamma 2, blir det tydligt var matchens favoritskap ligger.
Trots att båda lagen har en spelstil som bygger på bollinnehav och kontroll, har Gil Vicente visat sig vara mer effektiva i den praktiska tillämpningen av denna filosofi. Deras förväntade mål (xG) på 1.2 per match överträffar Viseus 0.87, vilket pekar på ett offensivt övertag för Gil Vicente. Med detta i bakhuvudet är det inte konstigt att modellen ger Gil Vicente 54% chans att ta hem segern, medan Academico Viseu endast står för 19%.
När det kommer till målskyttet är det dock inga överdådiga förväntningar som präntas ner. Chansen för över 2,5 mål ligger på 43%, och båda lagen förväntas göra mål i endast 46% av fallen. Med dessa siffror i åtanke väger det över mot en match med få mål, där Gil Vicente troligtvis kan vinna med 1-0, ett resultat som ges samma sannolikhet som 1-1 (13%).
Historiken mellan lagen är för begränsad för att ge några djupare insikter, vilket gör det än viktigare att förlita sig på nuvarande form och statistiska indikatorer. Och här har Gil Vicente en klar fördel, både i poäng och spelkvalitet.
Gil Vicente ser ut att ha både form och statistik på sin sida inför mötet med Academico Viseu.
01 · 2 ben
02 · 3 ben
03 · 4 ben
Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).
| Spelbolag | 1 · Gil Vicente | X | 2 · Academico Viseu |
|---|---|---|---|
| Betsafe | EV+ 2% 1.88 | 3.30 | 4.10 |
| Betsson | EV+ 2% 1.88 | 3.30 | 4.10 |
| Nordicbet | EV+ 2% 1.88 | 3.30 | 4.10 |
| Pinnacle | EV+ 4% 1.91 | 3.49 | 4.08 |
Odds uppdaterade 4 sep. 09:38
1.88 → 1.91
3.46 → 3.49
4.22 → 4.08
2.10 → 2.12
Pinnacle · 4 noterade prislägen · 2026-08-31 → 2026-09-04 · fast skala 5 procentenheter
Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).
Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.
Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.
| Performance | Gil Vicente | Academico Viseu |
|---|---|---|
| Points | 7 | 2 |
| xPoints | 6 | 2.9 |
| xG per match | 1.2 | 0.87 |
| xGA per match | 0.46 | 1.8 |
| xG within 8s of winning the ball | 0.19 | 0.15 |
| xGA within 8s of losing the ball | 0.12 | 0.28 |
| Playing style | Gil Vicente | Academico Viseu |
|---|---|---|
| Build-up efficiency | 0.27 | 0.29 |
| Field tilt | 0.54 | 0.37 |
| xT per match | 0.51 | 0.61 |
| xTA per match | 0.65 | 0.92 |
| Won balls, offensive half | 14 | 16 |
| Pressing intensity | 0.21 | 0.25 |
| Pressing efficiency | 0.26 | 0.31 |
| Pressing efficiency, offensive half | 0.21 | 0.25 |
| Entries into the box per match | 7 | 10 |
| Entries into the box against | 10 | 15 |
| Pass completion % | 0.81 | 0.78 |
| Pass completion % under pressure | 0.79 | 0.77 |
| Passes per match | 412 | 339 |
| Passes against per match | 337 | 328 |
| Switches of play per match | 19.4 | 34.5 |
| Long balls per match | 28 | 37 |
| Set pieces | Gil Vicente | Academico Viseu |
|---|---|---|
| xG from free kicks | 0.03 | 0.08 |
| Corners per match | 3.7 | 2.9 |
| Corners against per match | 4 | 4.2 |
| xG per corner | 0 | 0.04 |
| xGA per corner against | 0 | 0.04 |
| First touch, offensive corners % | 0.36 | 0.5 |
| First touch, defensive corners % | 0.75 | 0.47 |
| Other | Gil Vicente | Academico Viseu |
|---|---|---|
| Throw-in control | 0.76 | 0.68 |
| Målvakterna | Lucas Alexandre Galdino de Azevedo (Gil Vicente) | Ewerton Ferreira da Silva (Academico Viseu) |
|---|---|---|
| Räddningar | 5 | 12 |
| Räddnings-% | 100% | 60% |
| xG-förhindrat | 100% | 37% |
| Ingripanden | 0 (0%) | 0 (0%) |
Gil Vicente är favoriten med 54% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Gil Vicente 54%, oavgjort 27%, Academico Viseu 19%.
Troligast slutar matchen 1-0 (13% sannolikhet).
Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 43% mot under 57%.
Chansen att båda lagen gör mål ligger på 46%.
Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.
Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.
Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.