01 · 2 ben
Trygg
- Seger Arsenal61%
- Över 1,5 mål80%
Premier LeagueEmirates Stadium, London20°19 km/h
Read in EnglishMarcus Johansson · · Analys ur matchmodellen · Så funkar prognoserna
Arsenal har en imponerande formrad med sex raka segrar, och det är svårt att ignorera deras starka prestationer när Chelsea kommer på besök. Hemmalaget har också gjort mål i 17 raka matcher, vilket vittnar om en stark offensiv. Chelsea, å andra sidan, har haft sina utmaningar och deras spelstil som bygger på lågt försvar och direkta omställningar kan testas mot Arsenals höga press och bollinnehav.
Det är dock inte helt utan spänning att titta på de senaste inbördes mötena, där Arsenal har två segrar och två oavgjorda på fyra matcher mot Chelsea. Trots att samplet är litet är det en fördel för hemmalaget. Går vi vidare till förväntade mål, ligger den siffran för Arsenal på 1.99 och Chelsea på 1.01, vilket stärker tesen om en fördel för Arsenal. Modellens tips är tydligt, med 61% sannolikhet för en hemmaseger.
Arsenal har visat upp ett imponerande försvar, med endast 0.25 förväntade insläppta mål per match, vilket kan bli avgörande mot Chelseas direktspel. Samtidigt har Chelsea haft ett övertag gällande förväntade poäng i sina senaste matcher, men deras defensiva statistik lämnar övrigt att önska. En trolig slutsiffra, givet de förväntade målen och den nuvarande formen, är 2-1 till Arsenal, och oddsen pekar mot över 2,5 mål med 58% sannolikhet.
Det finns även ett intressant spelvärde i att satsa på över 4.5 mål till odds 6.1 hos Betsafe, Betsson och Nordicbet. Modellen ger detta utfallet 18% sannolikhet, vilket innebär ett övervärde på 12%. Det är en chansning, men för den som söker värde kan det vara en lockande möjlighet i en match som annars lutar tydligt mot en Arsenal-seger.
01 · 2 ben
02 · 3 ben
03 · 4 ben
Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).
| Spelbolag | 1 · Arsenal | X | 2 · Chelsea |
|---|---|---|---|
| Betsafe | EV+ 4% 1.70 | 3.70 | 4.95 |
| Betsson | EV+ 5% 1.72 | 3.71 | 4.99 |
| Nordicbet | EV+ 5% 1.72 | 3.70 | 5.00 |
| Pinnacle | EV+ 2% 1.68 | 3.87 | 5.41 |
Odds uppdaterade 3 sep. 18:38
Marknadssignal
Marknaden har rört sig tydligt mot över 2,5 mål sedan 28 augusti — oddset har fallit från 1.85 till 1.76 (−5 %).
1.67 → 1.68
3.61 → 3.87
5.54 → 5.41
1.85 → 1.76
Pinnacle · 10 noterade prislägen · 2026-08-28 → 2026-09-03 · fast skala 5 procentenheter
Head-to-head based on Premier League data since 2022.
Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).
Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.
Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.
| Performance | Arsenal | Chelsea |
|---|---|---|
| Points | 3 | 6 |
| xPoints | 2.6 | 4.6 |
| xG per match | 2.1 | 2.6 |
| xGA per match | 0.25 | 1.5 |
| xG within 8s of winning the ball | 0.35 | 0.42 |
| xGA within 8s of losing the ball | 0 | 0.24 |
| Playing style | Arsenal | Chelsea |
|---|---|---|
| Build-up efficiency | 0.35 | 0.33 |
| Field tilt | 0.72 | 0.32 |
| xT per match | 0.94 | 0.81 |
| xTA per match | 0.42 | 0.86 |
| Won balls, offensive half | 25 | 23 |
| Pressing intensity | 0.21 | 0.22 |
| Pressing efficiency | 0.32 | 0.23 |
| Pressing efficiency, offensive half | 0.34 | 0.15 |
| Entries into the box per match | 19 | 12 |
| Entries into the box against | 5 | 14 |
| Pass completion % | 0.88 | 0.71 |
| Pass completion % under pressure | 0.84 | 0.73 |
| Passes per match | 572 | 236 |
| Passes against per match | 268 | 559 |
| Switches of play per match | 31.2 | 10.1 |
| Long balls per match | 25 | 23 |
| Set pieces | Arsenal | Chelsea |
|---|---|---|
| xG from free kicks | 0 | 0.02 |
| Corners per match | 8 | 4 |
| Corners against per match | 2 | 6.5 |
| xG per corner | 0.02 | 0.11 |
| xGA per corner against | 0 | 0.01 |
| First touch, offensive corners % | 0.5 | 0.38 |
| First touch, defensive corners % | 1 | 0.69 |
| Other | Arsenal | Chelsea |
|---|---|---|
| Throw-in control | 0.83 | 0.63 |
| Målvakterna | Myles Lewis Skelly (Arsenal) | Robert Sánchez (Chelsea) |
|---|---|---|
| Räddningar | 1 | 4 |
| Räddnings-% | 100% | 67% |
| xG-förhindrat | 100% | 40% |
| Ingripanden | 0 (0%) | 0 (0%) |
Arsenal är favoriten med 61% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Arsenal 61%, oavgjort 22%, Chelsea 17%.
Troligast slutar matchen 1-1 (10% sannolikhet).
Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 58% mot under 42%.
Chansen att båda lagen gör mål ligger på 55%.
Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.
Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.
Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.