01 · 2 ben
Trygg
- Seger Brentford53%
- Över 1,5 mål77%
Premier LeagueGtech Community Stadium, London20°2,1 mm12 km/h
Read in EnglishAnna Karlsson · · Datadriven förhandstitt · Så funkar prognoserna
Brentfords förmåga att skapa chanser och sätta press på motståndarna har varit övertygande, vilket inte minst deras förväntade mål (1.69) tydligt antyder inför mötet med Sunderland. De kommer till matchen med en stil som bygger på snabb bolltransport och direkt spel, vilket hittills har gett dem en stark position i ligan. Sunderland å sin sida spelar en mer bollinnehavsbaserad stil, men deras låga förväntade mål (1.09) indikerar att de kan få det tungt offensivt i denna match.
Brentford och Sunderland har endast mötts två gånger sedan 2022, där Brentford har vunnit en och förlorat en. Utöver detta pekar säsongens statistik på ett klart övertag för hemmalaget: Brentford snittar 4.4 i xG per match jämfört med Sunderlands 0.85. Modellen ger också Brentford en 53% chans att vinna, vilket stärks av deras förmåga att minimera motståndarnas målchanser (xGA 0.48).
Väderförhållandena, med cirka 2.4 mm regn i prognosen, kan påverka matchens tempo och målchanser, men modellen har redan tagit detta i beaktning. Trots detta ligger över 2,5 mål fortfarande på 52%, vilket tyder på en något målrik match. Det är rimligt att förvänta sig att Brentford kommer att utnyttja sin offensiva styrka och att Sunderland får kämpa för att hålla jämna steg.
I denna match lutar det åt att Brentfords direkthet och förmåga att omvandla bollinnehav till farliga chanser kommer att ge utdelning. Ett slutresultat på 2-1 till hemmalaget känns troligt, givet deras nuvarande form och statistiska övertag.
01 · 2 ben
02 · 3 ben
03 · 4 ben
Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).
| Spelbolag | 1 · Brentford | X | 2 · Sunderland |
|---|---|---|---|
| Betsafe | 1.58 | 3.80 | EV+ 25% 6.00 |
| Betsson | 1.60 | 3.84 | EV+ 25% 6.03 |
| Nordicbet | 1.60 | 3.85 | EV+ 25% 6.00 |
| Pinnacle | 1.58 | EV+ 7% 4.16 | EV+ 24% 5.99 |
Odds uppdaterade 31 aug. 16:15
Marknadssignal
Marknaden har rört sig tydligt mot seger för Brentford sedan 28 augusti — oddset har fallit från 1.68 till 1.58 (−6 %).
1.68 → 1.58
3.82 → 4.16
5.01 → 5.99
1.84 → 1.81
Pinnacle · 5 noterade prislägen · 2026-08-28 → 2026-08-31 · fast skala 5 procentenheter
Head-to-head based on Premier League data since 2022.
Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).
Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.
Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.
| Performance | Brentford | Sunderland |
|---|---|---|
| Points | 3 | 0 |
| xPoints | 2.8 | 0.7 |
| xG per match | 4.4 | 0.85 |
| xGA per match | 0.48 | 1.3 |
| xG within 8s of winning the ball | 1.3 | 0.04 |
| xGA within 8s of losing the ball | 0 | 0.29 |
| Playing style | Brentford | Sunderland |
|---|---|---|
| Build-up efficiency | 0.29 | 0.31 |
| Field tilt | 0.38 | 0.69 |
| xT per match | 2.3 | 0.55 |
| xTA per match | 0.66 | 1 |
| Won balls, offensive half | 48 | 18 |
| Pressing intensity | 0.24 | 0.24 |
| Pressing efficiency | 0.23 | 0.38 |
| Pressing efficiency, offensive half | 0.25 | 0.39 |
| Entries into the box per match | 21 | 8 |
| Entries into the box against | 13 | 5 |
| Pass completion % | 0.77 | 0.8 |
| Pass completion % under pressure | 0.74 | 0.74 |
| Passes per match | 305 | 495 |
| Passes against per match | 466 | 268 |
| Switches of play per match | 25.5 | 41.9 |
| Long balls per match | 45 | 45 |
| Set pieces | Brentford | Sunderland |
|---|---|---|
| xG from free kicks | 0.08 | 0 |
| Corners per match | 7.1 | 5.1 |
| Corners against per match | 3.1 | 3.1 |
| xG per corner | 0.19 | 0.02 |
| xGA per corner against | 0 | 0.01 |
| First touch, offensive corners % | 1 | 0.6 |
| First touch, defensive corners % | 0.33 | 1 |
| Other | Brentford | Sunderland |
|---|---|---|
| Throw-in control | 0.8 | 0.77 |
| Målvakterna | Caoimhin Kelleher (Brentford) | Luke O'Nien (Sunderland) |
|---|---|---|
| Räddningar | 4 | 1 |
| Räddnings-% | 100% | 100% |
| xG-förhindrat | 100% | 100% |
| Ingripanden | 0 (0%) | 0 (0%) |
Brentford är favoriten med 53% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Brentford 53%, oavgjort 26%, Sunderland 21%.
Troligast slutar matchen 1-1 (12% sannolikhet).
Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 52% mot under 48%.
Chansen att båda lagen gör mål ligger på 54%.
Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.
Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.
Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.