01 · 2 ben
Trygg
- Seger Brighton & Hove Albion58%
- Under 3,5 mål73%
Premier LeagueAmex Stadium, Brighton19°2,4 mm10 km/h
Read in EnglishOscar Nilsson · · Modellstödd analys, faktagranskad · Så funkar prognoserna
Modellens siffror talar sitt tydliga språk: Brighton har en tydlig fördel med 58% chans att vinna, medan Leeds står på blygsamma 19%. De förväntade målen pekar på 1.68 för hemmalaget mot gästernas 0.94, vilket ytterligare förstärker Brighton som favorit. Enligt modellen är 1-0 och 1-1 de troligaste resultaten med 12% sannolikhet vardera. Med 49% chans för över 2,5 mål och 50% för att båda lagen gör mål, lutar det däremot inte dramatiskt åt något håll målmässigt.
Brighton har en klar fördel i de flesta statistiska kategorierna. Deras offensiv genererar hela 3.4 xG per match, vilket står i stark kontrast till Leeds blygsamma 0.86. Brighton är skickliga på att skapa chanser snabbt efter bollvinst, med 0.68 xG inom åtta sekunder jämfört med Leeds 0.16. Det antyder att hemmalaget kommer att vara farliga i presspelet och skapa snabba anfallshot. Leeds behöver verkligen höja sig för att störa hemmalagets bollinnehav och press.
Med fördelar i både xPoints och defensiv stabilitet — endast 0.38 xGA — ser hemmalaget ut att ha övertaget. Tippa på en 2-0-seger för Brighton kan visa sig vara ett klokt val.
01 · 2 ben
02 · 3 ben
03 · 4 ben
Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).
| Spelbolag | 1 · Brighton & Hove Albion | X | 2 · Leeds United |
|---|---|---|---|
| Betsafe | EV+ 6% 1.82 | 3.60 | 4.30 |
| Betsson | EV+ 7% 1.84 | 3.61 | 4.30 |
| Nordicbet | EV+ 8% 1.85 | 3.60 | 4.30 |
| Pinnacle | EV+ 8% 1.85 | 3.79 | 4.21 |
Odds uppdaterade 31 aug. 16:15
1.81 → 1.85
3.74 → 3.79
4.22 → 4.21
1.83 → 1.84
Pinnacle · 4 noterade prislägen · 2026-08-28 → 2026-08-31 · fast skala 5 procentenheter
Head-to-head based on Premier League data since 2022.
Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).
Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.
Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.
| Performance | Brighton & Hove Albion | Leeds United |
|---|---|---|
| Points | 3 | 3 |
| xPoints | 2.6 | 1.5 |
| xG per match | 3.4 | 0.86 |
| xGA per match | 0.38 | 0.88 |
| xG within 8s of winning the ball | 0.68 | 0.16 |
| xGA within 8s of losing the ball | 0 | 0.05 |
| Playing style | Brighton & Hove Albion | Leeds United |
|---|---|---|
| Build-up efficiency | 0.31 | 0.32 |
| Field tilt | 0.83 | 0.32 |
| xT per match | 1.4 | 0.52 |
| xTA per match | -0.02 | 0.9 |
| Won balls, offensive half | 41 | 44 |
| Pressing intensity | 0.2 | 0.26 |
| Pressing efficiency | 0.33 | 0.32 |
| Pressing efficiency, offensive half | 0.41 | 0.33 |
| Entries into the box per match | 12 | 6 |
| Entries into the box against | 2 | 13 |
| Pass completion % | 0.88 | 0.7 |
| Pass completion % under pressure | 0.82 | 0.69 |
| Passes per match | 586 | 249 |
| Passes against per match | 178 | 352 |
| Switches of play per match | 57.4 | 24.5 |
| Long balls per match | 52 | 30 |
| Set pieces | Brighton & Hove Albion | Leeds United |
|---|---|---|
| xG from free kicks | 0 | 0 |
| Corners per match | 5 | 2 |
| Corners against per match | 2 | 3.1 |
| xG per corner | 0.03 | 0 |
| xGA per corner against | 0.05 | 0.03 |
| First touch, offensive corners % | 0.6 | 0.5 |
| First touch, defensive corners % | 0 | 0.67 |
| Other | Brighton & Hove Albion | Leeds United |
|---|---|---|
| Throw-in control | 0.8 | 0.89 |
| Målvakterna | Brighton & Hove Albion | James Trafford (Leeds United) |
|---|---|---|
| Räddningar | – | 3 |
| Räddnings-% | – | 100% |
| xG-förhindrat | – | 100% |
| Ingripanden | – | 0 (0%) |
Brighton & Hove Albion är favoriten med 58% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Brighton & Hove Albion 58%, oavgjort 23%, Leeds United 19%.
Troligast slutar matchen 1-0 (12% sannolikhet).
Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 49% mot under 51%.
Chansen att båda lagen gör mål ligger på 50%.
Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.
Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.
Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.