01 · 2 ben
Trygg
- Dubbelchans Fulham eller oavgjort (1X)71%
- Under 3,5 mål78%
Premier LeagueCraven Cottage, London20°1,8 mm12 km/h
Read in EnglishSofia Andersson · · Modellens läsning av matchen · Så funkar prognoserna
Fulhams bollinnehav och kontroll på mittfältet kan bli avgörande mot Crystal Palace, ett lag som kämpar i motvind med åtta raka matcher utan seger. Hemmalaget har visat starkare offensivt spel, med 1.5 förväntade mål per match, jämfört med Palace 1.3. Fulham skapar också statistiskt sett oftare farligheter inom åtta sekunder efter bollvinst, vilket borde gynna deras spelstil. Det är en fördel för Fulham att de kan bryta och snabbt konvertera bollvinster till offensiva aktioner.
Fyra inbördes möten sedan 2022 ger en splittrad bild: Fulham har endast en seger, en oavgjord och två förluster mot Palace. Men detta urval är för litet och väger lätt mot aktuell form och förväntade mål. Crystal Palace fördel i xPoints talar för ett jämnt möte, men deras senaste formkurva pekar mot fortsatt svårigheter att säkra en seger.
Med 43% sannolikhet att matchen slutar med över 2,5 mål, lutar oddsen snarare mot en målsnål tillställning. Modellens troligaste resultat, 1-1, har en sannolikhet på 13%, följt av 1-0 till Fulham på 12%. Regn på 3.6 mm kan ytterligare påverka tempot och målproduktionen, vilket redan är inbakat i de förväntade målen.
När vi granskar spelvärdet, sticker Fulhams seger ut som modellens tips med 43% sannolikhet och hemmaplansfördel. Crystal Palace svaga form minskar deras segerchanser, trots att de kan ha fördel på fasta situationer. Att satsa på en snäv hemmaseger eller ett lågt målsnitt kan ge avkastning.
01 · 2 ben
02 · 3 ben
03 · 4 ben
Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).
| Spelbolag | 1 · Fulham | X | 2 · Crystal Palace |
|---|---|---|---|
| Betsafe | 2.28 | 3.35 | 3.10 |
| Betsson | 2.28 | 3.38 | 3.14 |
| Nordicbet | 2.28 | 3.40 | 3.15 |
| Pinnacle | 2.29 | EV+ 1% 3.51 | 3.17 |
Odds uppdaterade 31 aug. 11:36
2.38 → 2.29
3.35 → 3.51
3.00 → 3.17
1.93 → 1.89
Pinnacle · 4 noterade prislägen · 2026-08-28 → 2026-08-31 · fast skala 5 procentenheter
Head-to-head based on Premier League data since 2022.
Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).
Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.
Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.
| Performance | Fulham | Crystal Palace |
|---|---|---|
| Points | 0 | 0 |
| xPoints | 0.9 | 1 |
| xG per match | 1.5 | 1.3 |
| xGA per match | 1.8 | 1.5 |
| xG within 8s of winning the ball | 0.47 | 0.44 |
| xGA within 8s of losing the ball | 0.53 | 0.7 |
| Playing style | Fulham | Crystal Palace |
|---|---|---|
| Build-up efficiency | 0.33 | 0.31 |
| Field tilt | 0.63 | 0.5 |
| xT per match | 0.79 | 1.3 |
| xTA per match | 0.91 | 1 |
| Won balls, offensive half | 23 | 30 |
| Pressing intensity | 0.21 | 0.27 |
| Pressing efficiency | 0.24 | 0.27 |
| Pressing efficiency, offensive half | 0.22 | 0.24 |
| Entries into the box per match | 11 | 7 |
| Entries into the box against | 12 | 17 |
| Pass completion % | 0.81 | 0.82 |
| Pass completion % under pressure | 0.77 | 0.75 |
| Passes per match | 541 | 482 |
| Passes against per match | 320 | 329 |
| Switches of play per match | 39.4 | 13.6 |
| Long balls per match | 44 | 14 |
| Set pieces | Fulham | Crystal Palace |
|---|---|---|
| xG from free kicks | 0 | 0 |
| Corners per match | 6.1 | 0 |
| Corners against per match | 4 | 3.9 |
| xG per corner | 0.01 | 0 |
| xGA per corner against | 0.08 | 0.01 |
| First touch, offensive corners % | 0.5 | 0 |
| First touch, defensive corners % | 0.5 | 0.75 |
| Other | Fulham | Crystal Palace |
|---|---|---|
| Throw-in control | 0.86 | 0.68 |
| Målvakterna | Bernd Leno (Fulham) | Dean Henderson (Crystal Palace) |
|---|---|---|
| Räddningar | 3 | 3 |
| Räddnings-% | 50% | 60% |
| xG-förhindrat | 41% | 49% |
| Ingripanden | 0 (0%) | 0 (0%) |
Fulham är favoriten med 43% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Fulham 43%, oavgjort 29%, Crystal Palace 28%.
Troligast slutar matchen 1-1 (13% sannolikhet).
Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 43% mot under 57%.
Chansen att båda lagen gör mål ligger på 49%.
Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.
Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.
Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.