01 · 2 ben
Trygg
- Seger Aston Villa55%
- Under 3,5 mål72%
Premier LeagueMKM Stadium, Hull18°0,1 mm13 km/h
Read in EnglishMarcus Johansson · · Analys ur matchmodellen · Så funkar prognoserna
Statistiken talar för en match där Aston Villa förväntas ha övertaget, men siffrorna från säsongen hittills ger en annan bild. Med en segerchans på 55% enligt modellen ser det ut som att gästerna kan ta hem tre poäng. Hull City är dock ett lag som hittills har visat sig vara svåra att bryta ner, trots sin direkta spelstil och låga försvarslinje. Aston Villa å sin sida är också kända för att spela med låg försvarslinje och snabba omställningar, vilket kan skapa en kamp om vem som vinner den taktiska matchen på den offensiva planhalvan.
Med 3 inspelade poäng för Hull City jämfört med Aston Villas noll, ser hemmalaget ut att ha en fördel. Deras xG per match på 1,1 överträffar Aston Villas 0,38, vilket indikerar att de har haft lättare att skapa chanser. Även defensivt ligger Hull bättre till med ett xGA på 1,8 jämfört med Aston Villas alarmerande 3,4. Trots att modellens förväntade mål indikerar en liten fördel för Aston Villa, är Hulls statistik från säsongen hittills betydligt mer imponerande.
Det lilla urvalet av inbördes möten gör det svårt att sätta dem i ett kontext, vilket gör att vi bör lägga större vikt vid säsongsformen och förväntade mål. Det troligaste resultatet enligt modellen, 1-1, är därför inte helt otänkbart, men med tanke på Hulls spelmässiga styrka hittills kan vi mycket väl se ett 1-0-resultat till hemmalaget. Chansen för över 2,5 mål ligger på 50%, men både lagens defensiva strategier och xG talar för en mer målsnål tillställning.
Om man letar efter spelvärde kan Hull Citys överraskande starka defensiva insatser och Aston Villas svaga målproduktion öppna upp för att investera i ett resultat där det blir under 2,5 mål. Med tanke på hur lagen presterat hittills känns det som ett scenario med goda förutsättningar.
01 · 2 ben
02 · 3 ben
03 · 4 ben
Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).
| Spelbolag | 1 · Hull City | X | 2 · Aston Villa |
|---|---|---|---|
| Betsafe | 4.35 | 3.55 | EV+ 0% 1.82 |
| Betsson | 4.36 | 3.57 | EV+ 1% 1.84 |
| Nordicbet | 4.35 | 3.55 | EV+ 2% 1.85 |
| Pinnacle | 4.31 | 3.80 | EV+ 1% 1.83 |
Odds uppdaterade 31 aug. 05:14
3.95 → 4.31
3.63 → 3.80
1.89 → 1.83
1.88 → 1.88
Pinnacle · 4 noterade prislägen · 2026-08-28 → 2026-08-31 · fast skala 5 procentenheter
Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).
Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.
Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.
| Performance | Hull City | Aston Villa |
|---|---|---|
| Points | 3 | 0 |
| xPoints | 1.7 | 0.3 |
| xG per match | 1.1 | 0.38 |
| xGA per match | 1.8 | 3.4 |
| xG within 8s of winning the ball | 0 | 0 |
| xGA within 8s of losing the ball | 0.17 | 0.68 |
| Playing style | Hull City | Aston Villa |
|---|---|---|
| Build-up efficiency | 0.29 | 0.3 |
| Field tilt | 0.11 | 0.17 |
| xT per match | 0.76 | -0.02 |
| xTA per match | 2.3 | 1.4 |
| Won balls, offensive half | 16 | 15 |
| Pressing intensity | 0.26 | 0.23 |
| Pressing efficiency | 0.21 | 0.18 |
| Pressing efficiency, offensive half | 0.19 | 0.1 |
| Entries into the box per match | 8 | 2 |
| Entries into the box against | 25 | 12 |
| Pass completion % | 0.64 | 0.68 |
| Pass completion % under pressure | 0.72 | 0.67 |
| Passes per match | 181 | 178 |
| Passes against per match | 590 | 586 |
| Switches of play per match | 12.9 | 12.9 |
| Long balls per match | 16 | 17 |
| Set pieces | Hull City | Aston Villa |
|---|---|---|
| xG from free kicks | 0.32 | 0.03 |
| Corners per match | 0.99 | 2 |
| Corners against per match | 5.9 | 5 |
| xG per corner | 0.66 | 0.05 |
| xGA per corner against | 0.04 | 0.03 |
| First touch, offensive corners % | 1 | 1 |
| First touch, defensive corners % | 0.33 | 0.4 |
| Other | Hull City | Aston Villa |
|---|---|---|
| Throw-in control | 0.88 | 0.65 |
| Målvakterna | Konstantinos Tzolakis (Hull City) | Marco Bizot (Aston Villa) |
|---|---|---|
| Räddningar | 5 | 4 |
| Räddnings-% | 100% | 57% |
| xG-förhindrat | 100% | 42% |
| Ingripanden | 0 (0%) | 0 (0%) |
Aston Villa är favoriten med 55% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Hull City 22%, oavgjort 23%, Aston Villa 55%.
Troligast slutar matchen 1-1 (12% sannolikhet).
Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 50% mot under 50%.
Chansen att båda lagen gör mål ligger på 53%.
Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.
Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.
Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.