Premier LeagueEtihad Stadium, Manchester18°0,3 mm14 km/h

    Read in English
    Manchester CityManchester CityBollinnehav & hög press
    vs
    Coventry CityCoventry CityLågt block & direktspel
    Modellens tips: 1 · Manchester City (66%)Bästa värdet enligt modellen: 2 · Coventry City @ 16.11 (+118 %)

    Manchester CityCoventry City · Premier League

    1 · Manchester City 66%X 21%14% Coventry City · 2

    Analys: Manchester CityCoventry City

    Oscar Nilsson · · Modellstödd analys, faktagranskad · Så funkar prognoserna

    66%: så stor är chansen att hemmalaget tar hem segern. När man kollar närmare på siffrorna är det svårt att säga emot. Manchester City har gjort mål i 17 raka matcher och med ett snitt på 2.50 förväntade mål i den här matchen talar mycket för att den trenden fortsätter. Coventry City å andra sidan kämpar med endast 0.88 förväntade mål och har en spelstil som lutar mot att försvara djupt och satsa på långa bollar framåt.

    Formen visar också ett stort övertag för hemmalaget: 3 poäng jämfört med gästernas 0, och xPoints på 1.6 mot 0.3. Deras styrka i bollinnehav och hög press bör inte bara skapa chanser, utan också hålla Coventry borta från farliga lägen. Trots gästerna svaga xG på 0.25 per match har de en viss potential för kontringar, vilket kan förklara de 54% chansen för att båda lagen gör mål.

    Spelmässigt lutar det mot en komfortabel hemmaseger, sannolikt 2-0. Förväntningarna på över 2,5 mål är höga men regnet kan dämpa offensiven något. Trots det finns spelvärde i att satsa på hemmalaget. Manchester City att vinna med -1,5 i handikapp känns som ett starkt spelalternativ, speciellt om oddsen ligger runt 1.80 eller högre.

    Manchester CityManchester City
    Form WWDLW
    Ligaranking xG #7xGA #4xT #3xP/match #9Points #8
    Nyckelspelare
    • Abdukodir KhusanovCBxG 0,00 · xT 0,07
    • Josko GvardiolLBxG 0,13 · xT 0,06
    • Rúben DiasCBxG 0,00 · xT 0,25
    Coventry CityCoventry City
    Form L
    Ligaranking xG #20xGA #17xT #18xP/match #18Points #19
    Nyckelspelare
    • Ellis SimmsFxG 1,27 · xT -0,06
    • Miguel Ángel Brau BlanquezLBxG 0,14 · xT 0,08
    • Jake BidwellCMxG 0,00 · xT 0,04
    • Siffrorna från England League Cup 2025

    Matchprognos: Manchester CityCoventry City

    Predikterad resultatmatris

    Coventry City
    Manchester City
    0
    1
    2
    3
    4+
    0
    0–03.6%
    0–12.8%
    0–21.3%
    0–30.4%
    0–4+0.1%
    1
    1–08.3%
    1–17.7%
    1–23.3%
    1–31.0%
    1–4+0.3%
    2
    2–010.7%
    2–19.4%
    2–24.1%
    2–31.2%
    2–4+0.3%
    3
    3–08.9%
    3–17.8%
    3–23.4%
    3–31.0%
    3–4+0.3%
    4+
    4+–010.0%
    4+–18.8%
    4+–23.9%
    4+–31.1%
    4+–4+0.3%
    Sannolikhet per slutresultat. Rader = hemmamål, kolumner = bortamål.

    Troligaste resultaten

    1. 1.2-011%
    2. 2.2-19%
    3. 3.3-09%
    4. 4.1-08%
    5. 5.3-18%
    Förväntade mål
    2,500,88
    Båda lagen gör mål
    54%

    Över/under mål

    Förväntade mål: 3,4
    Under 2,534%
    @3.13EV+8%
    Över 2,566%
    @1.37

    01 · 2 ben

    Trygg

    • Seger Manchester City66%
    • Över 1,5 mål85%

    Kombinerad sannolikhet

    64%

    Skäligt odds

    1.56

    Två ben som drar åt samma håll — sannolikheten är räknad exakt ur resultatmatrisen, inte multiplicerad.

    02 · 3 ben

    Balanserad

    • Seger Manchester City66%
    • Över 2,5 mål66%
    • Erling Braut Haaland gör mål38%

    Kombinerad sannolikhet

    Skäligt odds

    Hela kupongen prissätts gemensamt via 20 000 simulerade matcher — målskytten samspelar med resultat och målantal, aldrig naiv multiplikation.

    03 · 4 ben

    Djärv

    • Båda lagen gör mål54%
    • Över 2,5 mål66%
    • Erling Braut Haaland gör mål38%
    • Matthew Jacob Grimes får kort24%

    Kombinerad sannolikhet

    Skäligt odds

    Målfesten: båda lagen nätar och minst tre mål, plus matchens troligaste målskytt och kortkandidat — allt prissatt gemensamt via 20 000 simulerade matcher.

    Odds & spelvärde

    Modellens värdespel

    Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).

    • 2 · Coventry City14% sannolikhet@16.11BetssonEV+118%referensodds
    • 2 · Coventry City14% sannolikhet@16.00BetsafeEV+117%referensodds
    • 2 · Coventry City14% sannolikhet@16.00NordicbetEV+117%referensodds
    Spelbolag1 · Manchester CityX2 · Coventry City
    Betsafe1.20
    EV+ 27%
    6.20
    EV+ 117%
    16.00
    Betsson1.21
    EV+ 28%
    6.23
    EV+ 118%
    16.11
    Nordicbet1.21
    EV+ 27%
    6.20
    EV+ 117%
    16.00
    Pinnacle1.19
    EV+ 62%
    7.92
    EV+ 68%
    12.39

    Odds uppdaterade 31 aug. 16:36

    Oddsrörelser

    1-1 %
    82 %77 %

    1.211.19

    X+11 %
    15 %10 %

    7.167.92

    2+19 %
    11 %6 %

    10.4512.39

    Pinnacle · 6 noterade prislägen · 2026-08-28 → 2026-08-31 · fast skala 5 procentenheter

    Statistik

    Nyckelfakta

    • Manchester City har gjort mål i 17 raka matcher
    xG & xGA per match — 3-matchers glidande medelvärde

    Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).

    Manchester City
    När mål görs och släpps in 2026
    Manchester City (21)
    Coventry City (03)
    Passningsnätverk

    Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.

    Manchester City
    Rúben Dias: 106 passningar, xT 0.25DiasAbdukodir Khusanov: 84 passningar, xT 0.09KhusanovJosko Gvardiol: 67 passningar, xT 0.06GvardiolMarc Guehi: 53 passningar, xT 0.11GuehiElliot Anderson: 50 passningar, xT 0.04AndersonPhil Foden: 43 passningar, xT 0.14FodenAntoine Semenyo: 33 passningar, xT -0.03SemenyoRico Lewis: 26 passningar, xT -0.02LewisMateo Kovacic: 24 passningar, xT 0.02KovacicNico O'Reilly: 20 passningar, xT 0.4O'ReillyMatheus Nunes: 20 passningar, xT -0.01Nunes
    Coventry City
    Matt Grimes: 45 passningar, xT 0GrimesBobby Thomas: 35 passningar, xT 0.06ThomasCarl Rushworth: 34 passningar, xT 0.16RushworthAurèle Amenda: 27 passningar, xT 0.05AmendaJay Dasilva: 25 passningar, xT -0.01DasilvaLoum Tchaouna: 19 passningar, xT -0.03TchaounaFrank Onyeka: 16 passningar, xT 0.01OnyekaMilan Van Ewijk: 15 passningar, xT -0.01EwijkVictor Torp: 13 passningar, xT 0.14TorpCaleb Yirenkyi: 9 passningar, xT -0.01YirenkyiJack Rudoni: 9 passningar, xT 0Rudoni
    xT-nätverk

    Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.

    Manchester City
    Rúben Dias: 106 passningar, xT 0.25DiasAbdukodir Khusanov: 84 passningar, xT 0.09KhusanovJosko Gvardiol: 67 passningar, xT 0.06GvardiolMarc Guehi: 53 passningar, xT 0.11GuehiElliot Anderson: 50 passningar, xT 0.04AndersonPhil Foden: 43 passningar, xT 0.14FodenAntoine Semenyo: 33 passningar, xT -0.03SemenyoRico Lewis: 26 passningar, xT -0.02LewisMateo Kovacic: 24 passningar, xT 0.02KovacicNico O'Reilly: 20 passningar, xT 0.4O'ReillyMatheus Nunes: 20 passningar, xT -0.01Nunes
    Coventry City
    Matt Grimes: 45 passningar, xT 0GrimesBobby Thomas: 35 passningar, xT 0.06ThomasCarl Rushworth: 34 passningar, xT 0.16RushworthAurèle Amenda: 27 passningar, xT 0.05AmendaJay Dasilva: 25 passningar, xT -0.01DasilvaLoum Tchaouna: 19 passningar, xT -0.03TchaounaFrank Onyeka: 16 passningar, xT 0.01OnyekaMilan Van Ewijk: 15 passningar, xT -0.01EwijkVictor Torp: 13 passningar, xT 0.14TorpCaleb Yirenkyi: 9 passningar, xT -0.01YirenkyiJack Rudoni: 9 passningar, xT 0Rudoni

    Lagen i siffror

    PerformanceManchester CityCoventry City
    Points30
    xPoints1.60.3
    xG per match1.60.25
    xGA per match0.492.2
    xG within 8s of winning the ball00
    xGA within 8s of losing the ball00.36
    Playing styleManchester CityCoventry City
    Build-up efficiency0.340.34
    Field tilt0.830.28
    xT per match1.50.43
    xTA per match0.210.94
    Won balls, offensive half3521
    Pressing intensity0.190.25
    Pressing efficiency0.220.16
    Pressing efficiency, offensive half0.230.07
    Entries into the box per match225
    Entries into the box against219
    Pass completion %0.840.75
    Pass completion % under pressure0.780.68
    Passes per match571270
    Passes against per match260575
    Switches of play per match2718.2
    Long balls per match2641
    Set piecesManchester CityCoventry City
    xG from free kicks0.070
    Corners per match82
    Corners against per match38.1
    xG per corner0.090
    xGA per corner against0.010.02
    First touch, offensive corners %0.620
    First touch, defensive corners %10.5
    OtherManchester CityCoventry City
    Throw-in control0.870.8
    MålvakternaGianluigi Donnarumma (Manchester City)Aurèle Amenda (Coventry City)
    Räddningar33
    Räddnings-%75%100%
    xG-förhindrat61%100%
    Ingripanden0 (0%)0 (0%)

    Vanliga frågor

    Vem vinner Manchester City mot Coventry City?

    Manchester City är favoriten med 66% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Manchester City 66%, oavgjort 21%, Coventry City 14%.

    Vad är det troligaste resultatet?

    Troligast slutar matchen 2-0 (11% sannolikhet).

    Blir det över eller under 2,5 mål?

    Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 66% mot under 34%.

    Gör båda lagen mål?

    Chansen att båda lagen gör mål ligger på 54%.

    Är det här AI-speltips?

    Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.

    Varför låses vissa ben i betbuildern?

    Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.

    Fler matcher i ligan

    Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.