01 · 2 ben
Trygg
- Dubbelchans Newcastle United eller oavgjort (1X)71%
- Över 1,5 mål80%
Premier LeagueSt James' Park, Newcastle14°7,0 mm27 km/h
Read in EnglishErik Lindberg · · Skriven ur modellens siffror · Så funkar prognoserna
Sex poäng och ett allt större frågetecken. → **Fyra poäng och ett allt större frågetecken.**
Newcastle Uniteds prognos på 43% att vinna matchen mot Bournemouth ger en viss känsla av övertag, men det är långt ifrån en kross. Den förväntade målskillnaden (1.67 mot 1.29) antyder att vi kan få se en tät match på St James' Park. Historiken mellan lagen, med fyra möten och två förluster för hemmalaget, är knappast till deras fördel, men fyra matcher är för lite för att väga tyngre än säsongsformen och de förväntade siffrorna.
Trots att Newcastle United och Bournemouth spelar med direkt och låg defensiv, finns det en viss oro för mål. Gästerna har nätat i tio raka matcher, och detta tillsammans med en målsannolikhet på 59% för båda lagen pekar mot minst något mål från vardera sidan. Modellen lutar mot ett snitt på 2,5 mål, men med 5 mm regn i prognosen kan det likväl bli en tuffare och mer hämmad matchbild än målsnittet antyder.
Newcastles styrka på hemmaplan har visserligen renderat i fler poäng, men ser man till xPoints och xG-statistiken har Bournemouth haft övertaget i det fördolda. Gästerna snittar högre förväntade mål och lägre förväntade insläppta mål, vilket kan ge en oväntad svängning i matchen om de återigen lyckas bryta igenom Newcastles försvar.
Ska vi tro på siffrorna och vädrets inverkan, framstår 1-1 som det mest troliga resultatet. En match som landar under 2,5 mål kan mycket väl bli fallet, och med ett övervärde på oddset 2.39 hos Betsafe, Betsson och Nordicbet, finns det ett ekonomiskt resonemang bakom att sikta just där. I en match utan klar dominans kan defensiven visa vägen till en stillsam utdelning.
01 · 2 ben
02 · 3 ben
03 · 4 ben
Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).
| Spelbolag | 1 · Newcastle United | X | 2 · Bournemouth |
|---|---|---|---|
| Betsafe | 2.20 | 3.60 | 3.05 |
| Betsson | 2.21 | 3.62 | 3.10 |
| Nordicbet | 2.20 | 3.60 | 3.10 |
| Pinnacle | 2.20 | 3.74 | 3.17 |
Odds uppdaterade 3 sep. 05:36
2.32 → 2.20
3.66 → 3.74
2.85 → 3.17
Pinnacle · 5 noterade prislägen · 2026-08-28 → 2026-09-02 · fast skala 5 procentenheter
Head-to-head based on Premier League data since 2022.
Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).
Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.
Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.
| Performance | Newcastle United | Bournemouth |
|---|---|---|
| Points | 4 | 1 |
| xPoints | 1.8 | 3 |
| xG per match | 1.1 | 1.7 |
| xGA per match | 2.4 | 1.4 |
| xG within 8s of winning the ball | 0.16 | 0.01 |
| xGA within 8s of losing the ball | 0.86 | 0.03 |
| Playing style | Newcastle United | Bournemouth |
|---|---|---|
| Build-up efficiency | 0.31 | 0.3 |
| Field tilt | 0.33 | 0.34 |
| xT per match | 0.67 | 0.79 |
| xTA per match | 1.1 | 1 |
| Won balls, offensive half | 16 | 23 |
| Pressing intensity | 0.24 | 0.26 |
| Pressing efficiency | 0.27 | 0.28 |
| Pressing efficiency, offensive half | 0.21 | 0.28 |
| Entries into the box per match | 10 | 8 |
| Entries into the box against | 14 | 16 |
| Pass completion % | 0.76 | 0.75 |
| Pass completion % under pressure | 0.74 | 0.79 |
| Passes per match | 275 | 319 |
| Passes against per match | 411 | 408 |
| Switches of play per match | 18.9 | 23.1 |
| Long balls per match | 27 | 33 |
| Set pieces | Newcastle United | Bournemouth |
|---|---|---|
| xG from free kicks | 0 | 0.04 |
| Corners per match | 4.5 | 6.5 |
| Corners against per match | 7.5 | 7.5 |
| xG per corner | 0.04 | 0.13 |
| xGA per corner against | 0.01 | 0.06 |
| First touch, offensive corners % | 0.22 | 0.31 |
| First touch, defensive corners % | 0.53 | 0.6 |
| Other | Newcastle United | Bournemouth |
|---|---|---|
| Throw-in control | 0.51 | 0.66 |
| Målvakterna | Lukáš Horníček (Newcastle United) | Đorđe Petrović (Bournemouth) |
|---|---|---|
| Räddningar | 10 | 9 |
| Räddnings-% | 83% | 75% |
| xG-förhindrat | 67% | 81% |
| Ingripanden | 0 (0%) | 0 (0%) |
Newcastle United är favoriten med 43% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Newcastle United 43%, oavgjort 26%, Bournemouth 31%.
Troligast slutar matchen 1-1 (11% sannolikhet).
Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 57% mot under 43%.
Chansen att båda lagen gör mål ligger på 59%.
Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.
Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.
Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.