01 · 2 ben
Trygg
- Dubbelchans Nottingham Forest eller oavgjort (1X)68%
- Under 3,5 mål72%
Premier LeagueThe City Ground, Nottingham18°13 km/h
Read in EnglishSofia Andersson · · Modellens läsning av matchen · Så funkar prognoserna
TEXT: Tottenham Hotspur har haft det svårt mot Nottingham Forest, vilket reflekteras i deras fyra senaste inbördes möten där Forest gått segrande ur varje strid. En sådan dominans ger ett mentalt övertag för hemmalaget, även om urvalet är för litet för att ensam väga tyngre än pågående form och förväntade mål.
Modellens siffror visar att Nottingham Forest har en 39% chans att vinna, medan Tottenham Hotspur har 33%. Hemmalaget har en något bättre expectational målstatistik på 1.43 jämfört med gästernas 1.22. De förväntade målen indikerar att båda lagen kan förväntas hitta nätet, men inte nödvändigtvis i överflöd. 1-1 är det mest sannolika resultatet med 13% chans, följt av en 1-0-seger för hemmalaget.
Nottingham Forests förmåga att kontrollera bollinnehavet och använda hög press kan sätta press på ett fysiskt starkt men ofta inkonsekvent Tottenham. Det är också värt att notera deras fördel i förväntade insläppta mål; Forest släpper in betydligt färre chanser än vad Tottenham skapar, vilket kan bli avgörande i en tät drabbning.
Den statistiska modellen visar att oddset inte riktigt speglar Nottingham Forests överläge i förväntade poäng och mål. Deras 1.1 xPoints mot Tottenhams 0.1 och betydligt lägre xGA per match talar för ett spelvärde på hemmaseger, särskilt då Forest har visat sig effektiva inom kort tid efter bollvinst.
Trots en jämn fördelning i sannolikheterna tyder formen, spelstil och de förväntade målen på en knapp hemmaseger. Ett 1-0 eller 2-1 resultat känns troligt, med målsiffrorna som eventuellt stannar under 2,5 mål totalt.
01 · 2 ben
02 · 3 ben
03 · 4 ben
Spel där modellens sannolikhet överstiger vad oddset antyder (EV+).
| Spelbolag | 1 · Nottingham Forest | X | 2 · Tottenham Hotspur |
|---|---|---|---|
| Betsafe | 2.50 | 3.25 | 2.85 |
| Betsson | 2.52 | 3.28 | 2.85 |
| Nordicbet | 2.52 | 3.30 | 2.85 |
| Pinnacle | 2.56 | 3.43 | 2.82 |
Odds uppdaterade 31 aug. 16:15
Marknadssignal
Marknaden har rört sig tydligt mot seger för Nottingham Forest sedan 28 augusti — oddset har fallit från 2.79 till 2.56 (−8 %).
2.79 → 2.56
3.44 → 3.43
2.47 → 2.82
2.06 → 2.03
Pinnacle · 6 noterade prislägen · 2026-08-28 → 2026-08-31 · fast skala 5 procentenheter
Head-to-head based on Premier League data since 2022.
Heldragen linje = skapat (xG), streckad = insläppt (xGA).
Senaste 5 matcherna. Cirkelstorlek = antal passningar, linjetjocklek = kombinationer mellan spelare. Spelriktning åt höger.
Samma nätverk viktat efter offensivt hot (xT): cirkelstorlek = hur mycket hot spelaren skapar, linjetjocklek = kombinationernas hot. Senaste 5 matcherna, spelriktning åt höger.
| Performance | Nottingham Forest | Tottenham Hotspur |
|---|---|---|
| Points | 0 | 0 |
| xPoints | 1.1 | 0.1 |
| xG per match | 0.88 | 0.48 |
| xGA per match | 0.86 | 4.4 |
| xG within 8s of winning the ball | 0.05 | 0 |
| xGA within 8s of losing the ball | 0.16 | 1.3 |
| Playing style | Nottingham Forest | Tottenham Hotspur |
|---|---|---|
| Build-up efficiency | 0.32 | 0.29 |
| Field tilt | 0.68 | 0.62 |
| xT per match | 0.9 | 0.66 |
| xTA per match | 0.52 | 2.3 |
| Won balls, offensive half | 23 | 35 |
| Pressing intensity | 0.19 | 0.22 |
| Pressing efficiency | 0.31 | 0.26 |
| Pressing efficiency, offensive half | 0.26 | 0.21 |
| Entries into the box per match | 13 | 13 |
| Entries into the box against | 6 | 21 |
| Pass completion % | 0.75 | 0.82 |
| Pass completion % under pressure | 0.68 | 0.77 |
| Passes per match | 352 | 466 |
| Passes against per match | 249 | 305 |
| Switches of play per match | 40.8 | 20.4 |
| Long balls per match | 43 | 21 |
| Set pieces | Nottingham Forest | Tottenham Hotspur |
|---|---|---|
| xG from free kicks | 0.17 | 0 |
| Corners per match | 3.1 | 3.1 |
| Corners against per match | 2 | 7.1 |
| xG per corner | 0.03 | 0 |
| xGA per corner against | 0 | 0.19 |
| First touch, offensive corners % | 0.33 | 0.67 |
| First touch, defensive corners % | 0.5 | 0 |
| Other | Nottingham Forest | Tottenham Hotspur |
|---|---|---|
| Throw-in control | 1 | 0.69 |
| Målvakterna | Ibrahim Sangaré (Nottingham Forest) | Antonín Kinský (Tottenham Hotspur) |
|---|---|---|
| Räddningar | 3 | 5 |
| Räddnings-% | 100% | 63% |
| xG-förhindrat | 100% | 33% |
| Ingripanden | 0 (0%) | 0 (0%) |
Nottingham Forest är favoriten med 39% vinstchans i vår analys. Hela 1X2-bilden: Nottingham Forest 39%, oavgjort 28%, Tottenham Hotspur 33%.
Troligast slutar matchen 1-1 (13% sannolikhet).
Måltrycket pekar mot över 2,5 mål: 50% mot under 50%.
Chansen att båda lagen gör mål ligger på 54%.
Ja – många söker efter det som AI-speltips eller AI bet builder. Vi kallar det hellre datadriven analys: prognosen väger samman hundratals mått per lag – förväntade mål och poäng, presshöjd och presseffektivitet, expected threat, fältlutning, kantanfall, fasta situationer, nyckelspelares form och mycket mer – i stället för tyckande. Letar du AI-fotbollstips är det precis den här typen av analys.
Samma regler som hos spelbolagens byggare: ben som motsäger eller redan följer av kupongen går inte att kombinera — till exempel korrekt resultat 2–1 med under 2,5 mål. Skillnaden är att vi inte slår upp reglerna i en tabell utan räknar dem direkt ur resultatmatrisen.
Prognoserna bygger på PlaymakerAI:s matchmodell och är modellens bedömning — inte spelrekommendationer. Spela ansvarsfullt.